کد خبر: 80692 A

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان:

چكیده: «۱۶۷ شورای سازش و پنج هیئت حل اختلاف در سطح استان تاسیس شده است/۹ هزار و ۶۶۰ مورد بازرسی در خصوص نظارت بر مقررات حمایتی قانون کار در کارگاه‌های کردستان در سال گذشته انجام شده است.»

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: ۵۱ درصد شکایت‌های کارگری رسیده به شوراهای سازش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان در سال گذشته به سازش منجر شد.

«مصطفی باغبانیان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در سنندج، تصریح کرد: رفع مشکلات کارگری و کارفرمایی از طریق صلح و سازش جزو مهم‌ترین رسالت‌های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان است که در این راستا ۱۶۷ شورای سازش و پنج هیئت حل اختلاف در سطح استان تاسیس شده و مشغول فعالیت هستند.
باغبانیان اظهار داشت: از مجموع ۳ هزار و ۹۳۱ شکایت واصله به این اداره کل، هزار و ۵۹۸ فقره آن به سازش و هزار و ۱۸۲ مورد هم به هیئت حل اختلاف ارجاع داده شده و در مجموع ۵۱ درصد از موارد به سازش بین کارگر و کارفرما ختم شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با بیان اینکه ۹ هزار و ۶۶۰ مورد بازرسی در خصوص نظارت بر مقررات حمایتی قانون کار در کارگاه‌های کردستان در سال گذشته انجام شده است، افزود: در همین راستا ۲۳۹ جلسه در قالب کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار با حضور بازرسان کار این اداره کل برگزار شد.
وی ادامه داد: در این بازرسی‌ها ۴۶ واحد صنعتی از لحاظ عوامل زیان‌آور اندازه‌گیری و چهار نمونه بررسی حفاظت فنی دستگاه‌ها و تجهیزات در محیط کار انجام شده است.
باغبانیان همچنین در خصوص اشتغال به کار اتباع خارجی در کارگاه‌های مشمول قانون کار در کردستان یادآور شد: سال گذشته ۵۵۲ مورد بازرسی و تهیه گزارش از اشتغال اتباع خارجی در کارگاه‌های استان صورت گرفته است که منجر به صدور ۱۵ فقره پروانه کار، ۶ فقره تمدید و ابطال ۵ پروانه کار اتباع خارجی شده است.
این مسئول در خصوص مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان نیز خاطرنشان کرد: سال گذشته برای هزار و ۹۲۱ نفر مشمول مقرری بیمه بیکاری برقرار شد و ضمن اشتغال مجدد ۲۴۱ نفر از طریق واحدهای متقاضی تسهیلات کارفرمایی و واحدهای کار، ۵۸ واحد مشکل‌دار به منظور حفظ و تثبیت اشتغال ۲ هزار و ۲۹۸ کارگر مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفتند.
باغبانیان تصریح کرد: در همین راستا ۳۴۰ نفر از مقرری‌بگیران نیز به منظور فراگیری آموزش‌های کاربردی به آموزشگاه‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای معرفی شدند.
وی ابراز داشت: تاسیس یک واحد شورای اسلامی کار، دو انجمن صنفی کارگری، هفت نمایندگی کارگری در کارگاه‌ها، هفت انجمن صنفی کارفرمایی و نیز تجدید انتخابات ۲۶ تشکل کارگری و کارفرمایی از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه معاونت کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان در سال گذشته بوده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان در پایان صیانت از نیروی کار مولد استان را در راستای پایداری بنگاه‌های اقتصادی به عنوان یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های این اداره کل برشمرد و بر ضرورت نظارت بر آن تاکید کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر