کد خبر: 82695 A

یك فعال كارگری در كردستان:

چكیده: «با وجود اصراری كه انجمن صنفی كارگران خباز بر اجرای مصوبه دستمزد شورایعالی كار دارد‏، در جلسات مذاكره در خصوص محاسبه مزد كارگران خباز هیچ كدام از مطالبات قانونی كارگران از جمله حقوق خوار و بار‏، مسكن‏ و اولاد‏ لحاظ نمی‌شود.»

مسئول كانون شوراهای اسلامی كار استان كردستان گفت: كارگران خباز (نانوا) در این استان بصورت كارمزدی و بر مبنایی غیر از مصوبه دستمزدهای شورای عالی كار حقوق می‌گیرند.

«شاكر ابراهیمی» با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: مبنای محاسبه و پرداخت دستمزد كارگران خباز توافق سه جانبه‌ای است كه هر ساله در استانداری میان انجمن صنفی كارگران خباز‏، انجمن صنفی كارفرمایان خباز و مسئولان دولتی استان می‌شود.
وی با بیان اینكه اساس این توافق قیمت تمام شده آرد و گندم‏ و نان، سهمیه نانواخانه‌ها، میزان پخت و فروش نان است‏، گفت: متاسفانه نتیجه این توافق كه همواره با چند ماه تاخیر اعلام می‌شود كمتر از مصوبه دستمزدهای شورای عالی كار است.
این مقام كارگری گفت: با وجود اصراری كه انجمن صنفی كارگران خباز بر اجرای مصوبه دستمزد شورایعالی كار دارد‏، در جلسات مذاكره در خصوص محاسبه مزد كارگران خباز هیچ كدام از مطالبات قانونی كارگران از جمله حقوق خوار و بار‏، مسكن‏ و اولاد‏ لحاظ نمی‌شود.
وی افزود: بر این اساس در حال حاضر در استان كردستان دستمزد كنونی كارگران خباز معادل دستمزدهای دوسال پیش است.
به گفته مسئول كانون هماهنگی شوراهای اسلامی كار استان كردستان هرچند كارگران خباز تحت پوشش بیمه‌ تامین اجتماعی هستند اما از آنجایی كه ملاك پرداخت دستمزد این كارگران متفاوت است‏، كارگران خباز همواره برای بازنشستگی و دریافت مستمری مكفی با مشكل مواجه‌اند.
ابراهیمی با بیان اینكه سالهاست كه چنین وضعی در نانواخانه‌های استان كردستان حاكم است،‏ گفت: در خصوص اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها كه به گران شدن قیمت نان منجر شد‏، توافق بر سر تعیین و افزایش دستمزد كارگران خباز سخت تر شده است.

کارگران نانوایی ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر