کد خبر: 82807 A

وزیر کار در ژنو مدعی شد:

چکیده:«بیش از 80 درصد جمعیت کشور تحت پوشش حمایت های اجتماعی قرار داردند/در ایران بیش از 180 هزار تعاونی در زمینه تولید، توزیع و سرمایه گذاری تاسیس شده اند/ در کشور 8هزار تشکل کارگری و کارفرمایی به موازات دولت فعالیت دارند/در مناطق کم توسعه یک میلیون و 200 هزار خانوار تسهیلات می‌گیرند».

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارائه گزارشی از وضعیت حوزه کار، تعاون و رفاه ایران در یکصد و دومین اجلاس جهانی کار گفت: 8 هزار تشکل کارگری و کارفرمایی به موازت دولت در ایران فعال‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسدالله عباسی در یکصد و دومین اجلاس بین المللی کار گفت: تحقق سیاست های اجتماعی منوط به هم افزایی برنامه های توسعه پایدار است.

عباسی در یکصد و دومین اجلاس سازمان بین المللی کار تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران موفق شده است ضمن اجرای وسیع سیاست های اجتماعی و اصلاحی در حوزه اقتصاد ملی و بین المللی، رویکرد اصلاحی و ارزشمند سازمان بین الملی کار را مورد پیگیری قرار دهد.

وی بابیان اینکه در حال حاضر بیش از 80 درصد جمعیت کشور تحت پوشش حمایت های اجتماعی قرار دارد، افزود: همچنین به منظور بستر سازی افزایش توانمندی آحاد جامعه هم اکنون در ایران بیش از 180 هزار تعاونی در زمینه تولید، توزیع و سرمایه گذاری تاسیس شده اند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در حوزه روابط کار و توسعه 3 جانبه گرایی، 8 هزار تشکل کارگری و کارفرمایی به موازات دولت در عرصه پایدار سازی اشتغال مولد تلاش می‌کنند.

عباسی گفت: هم اکنون در ایران به منظور رفع فقر و حمایت مستقیم از زنان و جذب آنان به فرآیند توسعه ملی و نیز گسترش چتر حمایت های اجتماعی به مناطق کمتر توسعه یافته و روستایی و حمایت از زنان سرپرست خانوار، 1 میلیون و 200 هزار خانوار از تسهیلات رایگان حمایت های اجتماعی برخودار شده اند.

وی در تشریح مواضع و دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران می‌پرداخت، گفت: همانگونه که مدیرکل در سخنرانی افتتاحیه خود اشاره کردند جهان کار هرگز با این سرعت و عمق از تغییرات جمعیتی، فن آوری و همچنین افزایش نابرابری، تعمیق فقر و رکود اقتصادی متاثر نشده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: خیزش های مردمی در بخش وسیعی از جهان نیز متاثر از تداوم رکود اقتصادی و فقدان عدالت اجتماعی و تلاش برای دستیابی به زندگی و کار شایسته است.

وی ادامه داد: در همین حال چالش های حاصله و بروز بحران های پیاپی، روند توسعه ای کشورهای مختلف جهان را صرفنظر از طح توسعه یافتگی آنها دچار رکود، بی ثباتی شکننده و رشد وسیع بیکاری نموده است.
وی بیان داشت: در آستانه ورود به سده دوم عمر سازمان بین المللی کار، دولت ها و شرکای اجتماعی آنان برای مقابله موثر با چالش های جهان نو نیازمند رهیافت های مبتکرانه و اعتماد ساز هستند. غلبه بر این مشکلات هم اندیشی، همکاری متعهدانه اعضاء سازمان بر مبنای یک استراتژی یکپارچه و همگرا را ضروری نموده است.
عباسی گفت: برای آفرینش دنیای انسانی تر، منصفانه تر و شایسته تر که در آن تمامی آحاد ملت‌ها از فرصت برابر و عادلانه برای عینیت بخشیدن به آرمان های حیاتی و عدالت خواهانه خود برخوردار شوند، معطوف ساختن سیاست های ملی و بین المللی آنها به سمت مدیریت بهینه منابع و کاهش آلاینده ها، تعمیق عدالت اجتماعی و پیوند اهداف سازمان بین المللی کار در امحای فقر مفرط و بیکاری با اهداف اصلی برنامه هزاره سوم بعد از سال 2015 ضروری است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به همین دلیل از ابتکار مدیرکل سازمان در اصلاح ساختار و تمهیدات نوین مدیریتی آن منجمله امتزاج و تعادل بین برنامه ها و اهداف کاری، توسعه سیاست های اجتماعی، اقتصاد سبز، تعمیق عدالت اجتماعی، اشتغال و توسعه پایدار استقبال می نماید.

در این میان مشارکت اجتماعی به عنوان موتور توسعه پایدار از اهمیت بیشتری برخودار است.
وی ضمن اشاره به اینکه انسجام سیاست های اجتماعی و اقتصادی و مشارکت شرکای اجتماعی برای مقابله با بحران های موجود بسیار حائز اهمیت است افزود: جمهوری اسلامی ایران با چنین بینشی توسعه و تعمیق نظامات تامین اجتماعی در تمامی سطوح جامعه و ترویج ساز و کار های حمایتی، توسعه آموزش عمومی، کارآفرینی و توسعه بنگاه های کوچک و متوسط را با مشارکت شرکای اجتماعی تعقیب می کند.
وی با اشاره به اینکه تضمین عزت نفس و کرامت میلیون ها انسان که از فرصت برابر تامین معاش، بهداشت و آموزش محروم است، بدون ایجاد اجماعی جهانی برای توسعه حمایت های اجتماعی، دشوار خواهد بود گفت: تحقق آرمان های توسعه سیاست اجتماعی در گروی گفتگوهای صادقانه و تعامل مسئولانه تمامی دولت ها و سازمان های نمایندگی کارگری و کارفرمایی است. در جمهوری اسلامی ایران اقداماتی از قبیل توسعه مراقبت های بهداشتی و درمانی، بازنشستگی، گسترش ساز و کارهای تعدیل تورم و بیکاری، حمایت از اقشار آسیب پذیر، زنان، سالمندان و در نهایت صیانت از محیط زیست به جدیت در حال پیگیری است.
عباسی تصریح کرد: باید اذعان داشت که تحقق سیاست های اجتماعی منوط به هم افزایی برنامه های توسعه پایدار و بسط حمایت های اجتماعی و همچنین تاکید بیشتر بر همکاری های فنی است. وی افزود: گزارش مدیرکل از وضعیت اسفبار و غم انگیز سرزمین های اشغالی و محاصره ملت ستم دیده فلسطین مبین نادیده انگاشتن آمال و خواست های انسانی و به حق یک ملت توسط اشغالگران است، جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از مساعی سازمان و انتشار گزارش مدیرکل از تمامی دولت ها و تشکل های کارگری و کارفرمایی آزاده می خواهد با حمایت از ملت مظلوم فلسطین نسبت به نقض آشکار تمامی مقاوله نامه های بنیادین کار و منشور سازمان ملل متحد و سرکوب حریت و کرامت انسانی توسط رژیم اشغالگر فلسطین انزجار خود را از این بی عدالتی آشکار اعلان دارند.

 

ILO 2013
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر