کد خبر: 90098 A

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام:

چكیده:‌ «تا زمانی که سهم بیمه ی ۴ درصدی سختی كار پرداخت نشود کارگر را بازنشسته نمی‌کنند و کارگر مجبور می‌شود برای بازنشست کردن خود، ۴ الی ۵ میلیون اتومان هزینه کند.»

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام گفت: منطقهٔ ویژه اقتصادی ماهشهر به تازگی مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور شده است و پیمانکاران نیروی انسانی باید حق سختی کار کارگران را پرداخت کنند.

«منوچهر یار احمدی» با اعلام این مطلب به ایلنا اظهار داشت: کارگرانی که مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور می‌شوند می‌توانند بعد از ۲۰ سال کار متوالی، بازنشسته شوند اما سازمان تامین اجتماعی می‌گوید حق بیمهٔ ۴ درصدی سختی کار کارگری که با یک پیمانکار، ۱۵ سال کار كرده و در این ۱۵ سال هیچگونه حق سختی کاری به سازمان پرداخت نشده است و پیمانکار سابقش نیز دیگر فعالیتی ندارد توسط چه کسی پرداخت می‌شود؟

به گفتهٔ آقای یار احمدی، تا زمانی که این ۴ درصد پرداخت نشود کارگر را بازنشسته نمی‌کنند و کارگر مجبور می‌شود برای بازنشسته کردن خود، ۴ الی ۵ میلیون از جیبش هزینه کند.

این فعال کارگری در پایان با اشاره به شکایت کارگران از این مساله به دیوان عدالت اداری بیان کرد: دیوان حکم داده است در این موارد، شرکت کارفرما باید حق بیمهٔ کارگران را پرداخت کند اما حکم دیوان هنوز اجرایی نشده است.

گفتنی است بیمه شدگانی که حداقل ۲۰ سال سابقه کار متوالی یا بیست و پنج سال سابقه کار متناوب و پرداخت حق بیمه در کار‌های سخت و زیان آور را داشته باشند بدون شرط سنی می‌توانند از سازمان تامین اجتماعی در خواست بازنشستگی کنند.

کارفرما مکلف است پس از احراز شرایط بازنشستگی بیمه شده شاغل، معادل چهار درصد میزان حقوق بیمه شده نسبت به سنوات اشتغال او در مشاغل سخت و زیان‌آور که توسط سازمان تأمین اجتماعی محاسبه و مطالبه می‌شود را به طور یکجا به سازمان یاد شده پرداخت کند.

پتروشیمی ماهشهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر