کد خبر: 37013 A

رئیس اتحادیه سازندگان طلا و جواهر استان تهران خبر داد:

امسال با توجه به شرایط موجود، در هر کارگاه ۲ تا ۳ نفر مشغول به فعالیت بوده و ریزش کارگران بسیار زیاد است. این در حالی است که در سال ۸۴، میانگین ۱۰ الی ۱۲ نفر مشغول فعالیت کارگاه‌های طلا سازی بودند.

رئیس اتحادیه سازندگان طلا و جواهر استان تهران با انتقاد از شرایط نامناسب کارگران شاغل در صنعت طلاسازی کشور، از کاهش تعداد کارگران شاغل در این حرفه خبر داد.

به گزارش ایلنا، احمد حبیبی با تاکید بر وضعیت نابسامان طلا در کشور و ریزش کارگران فعال در این عرصه گفت: امسال با توجه به شرایط موجود، در هر کارگاه ۲ تا ۳ نفر مشغول به فعالیت بوده و ریزش کارگران بسیار زیاد است. این در حالی است که در سال ۸۴، میانگین ۱۰ الی ۱۲ نفر مشغول فعالیت کارگاه‌های طلا سازی بودند.

وی مجموع شاغلان در صنعت طلا و جواهر را ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارنفر برشمرد و اظهار داشت: روند صعودی قیمت‌ها در طلا باعث ریزش کارگران شاغل در صنعت طلاسازی شده است

این فعال صنفی در پایان تاکید کرد: قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در سال ۸۴ معادل ۵ هزارتومان بود و در آن سال برای حرفه طلاسازی می‌توانستیم با ۲ میلیون تومان، ۴۰۰ گرم طلا خریداری و حداقل ۲ نیروی کار را نیز برای ساخت طلا استخدام کنیم اما  با افزایش قیمت طلا به بیش از ۱۲۸ هزارتومان در هر گرم، با ۱۰ میلیون تومان در سال ۹۱ تنها می‌توان ۹۰ گرم طلا خریداری کرد که با این میزان خود کارفرما نیز می‌تواند به تنهایی کار طلاسازی را انجام دهد و دیگر نیازی به جذب کارگر طلاساز نیست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر