کد خبر: 47033 A

شرکت معادن زغالسنگ کرمان در جوابیه‌ای مدعی شد:

جای سوال دارد شرکتی که حاضر است پیشرفته‌ترین تجهیزات ایمنی را تهیه نماید آیا امکان دارد که به اولی‌ترین نیاز کارگران که همانا لوازم حفاظت فردی می‌باشد بی‌توجهی نموده باشد؟

در پی انتشار گزارشی از وقوع چندین حادثه‌ شغلی منجر به فوت در معدن «همكار» كرمان به نقل از نماینده كارگران این معدن، روابط عمومی شرکت معادن زغالسنگ کرمان با ارسال جوابیه‌ای ضمن برشمردن امكانات موجود در معادن كرمان، مدعی شد دو فقره از این حوادث منجر به مرگ، ناشی از قصور و بی‌احتیاطی كارگران بوده است.

نماینده كارگران معدن «همكار» در گزارش مذكور به ایلنا گفته بود: طی سالهای متوالی شاهد مرگ دلخراش تعدادی از همكاران‌مان از جمله «عبدالرضا مولایی»، «علی حاج حسنی»، «علیرضا کاظمی» و... بوده‌ایم و در ادامه این روند متاسفانه در تاریخ ۲۵/۸/۹۱ باز هم جوان ۲۷ ساله‌ای بنام «مجید شهریاری» در این معدن براثر گاز گرفتگی جان خود را از دست داد که این مرگ را مسئولان امری طبیعی تلقی کردند.

متن كامل جوابیه روابط عمومی شرکت معادن زغالسنگ کرمان مطابق قانون مطبوعات به طور كامل در ادامه می‌آید:

احتراماً عطف به انتشار خبری با کد ۲۷۸۲۱ - ۲۶/۹/۹۱ و عنوان «ممکن است هر روز در این معادن ناامن فاجعه‌ای رخ دهد» مواردی به شرح ذیل جهت تنویر افکار عمومی خدمتتان ایفاد می‌گردد:
شرکت معادن ذغالسنگ کرمان مطابق با خط مشی تعریف شده، متعهد به ایمن سازی محیط، حفظ محیط زیست و رعایت بهداشت حرفه‌ای در راستای صیانت از بزرگ‌ترین سرمایه خود همانا نیروی انسانی می‌باشد در این ارتباط با صرف مبالغ هنگفت میلیاردی ضمن خریداری مدرن‌ترین تجهیزات ایمنی از قبیل نصب و مونتاژ سیستم مونیتورینگ پایش گاز در معادن (ساخت شرکت ترولکس انگلیس) - گازسنج‌های دیجیتالی پیشرفته (ساخت کشورهای کانادا و انگلیس) - دستگاه‌ها تنفسی مدل BG۴ (ساخت کشور آلمان) - کیت‌های امداد و نجات - کپسول‌های خود نجات انفرادی - دستگاههای تنفسی مصنوعی - سیستم مخابرات زیرزمینی (رادیویی) - کپسولهای اطفاء حریق - خودرو‌های آتش نشانی و... توانسته بهترین شرایط ایمن کار را فراهم نماید مع الوصف جای سوال دارد شرکتی که حاضر است پیشرفته‌ترین تجهیزات ایمنی را تهیه نماید آیا امکان دارد که به اولی‌ترین نیاز کارگران که همانا لوازم حفاظت فردی می‌باشد بی‌توجهی نموده باشد ضمن اینکه لوازم حفاظت فردی هر شش ماه یک بار به کارگران تحویل و از نامبردگان رسید دریافت می‌گردد که در معدن مورد اشاره (همکا ر) آخرین تاریخ دریافت لباس کار ۱/۶/۹۱ بوده و مستندات در دفتر ایمنی معدن موجود است. کیفیت لوازم و تجهیزات حفاظت فردی مخصوصاً ماسک ضد گرد و غبار که در خبر، ذکر گردیده بود از بهترین تکنولوژی و استاندارد روز دنیا و ساخت کشور اکراین می‌باشد.
لازم به ذکر است که اقدامات فوق الذکر به لطف و عنایت خداوند کاهش صد در صد تعداد حوادث منجر به فوت بوده است به طوری که در سال ۱۳۹۰ هیچگونه حادثه منجر به فوتی در معادن رخ نداده است.
حادثه اخیر معدن همکار به دلیل سهل انگاری فرد حادثه دیده در ورود خودسرانه به محلی که هیچ گونه فعالیتی در آن انجام نمی‌شده و تعطیل بوده است رخ داده و این در حالیست که کارگر فوق با تجربه بیش از ۴ سال در شغل فوق بوده و با تمامی ریسک‌ها و خطرات محیط کار آشنا بوده است ضمن اینکه حادثه ۲ سال قبل این معدن نیز به دلیل سهل انگاری فرد حادثه دیده (مرحوم علیرضا کاظمی) در بیرون کشیدن چوب از زیر سقف و ریختن آوار بر روی نامبرده بوده است. لازم به ذکر است که مطابق بند ه ماده ۹۶ قانون کار جمهوری اسلامی ایران، رسیدگی به حوادث ناشی از کار در کارگاه‌ها و تجزیه و تحلیل علت حوادث به عهده بازرسین کار اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌باشد و مطابق با ماده ۱۰۱ همین قانون گزارش بازرسان کار در حکم گزارش ضابطین دادگستری می‌باشد لذا در حوادث مطرح شده مطابق نظریه بازرسین فوق، سهل انگاری حادثه دیدگان علت اصلی حادثه تشخیص داده شده است.
در ارتباط با امکانات پزشکی و بهداشتی در معدن همکار نیز به استحضار می‌رساندهمکاران پزشک، پرستار، بهیار و راننده آمبولانس در سه شیفت معدن مشغول به کار هستند؛ که این افراد شامل ۳ پزشک مرد، یک پرستار خانم، ۴ بهیار مرد و ۴ نفر راننده می‌باشند.
همچنین وسایل اورژانس اعم از: تخت بیمار، دستگاه اکسیژن، مانوم‌تر، اتو کلاو، دستگاه ساکشن، وسایل پانسمان و بخیه و داروهای اورژانسی و... موجود می‌باشد.

کارگران معدن حوادث کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر