کد خبر: 50421 A

با انحلال كارخانه صورت گرفت:

اخراج و بازخرید خدمت ۱۵۰ کارگر رسمی و قراردادی ایران پویا به دلیل آنچه از سوی کارفرمای این واحد تولیدی «نداشتن توجیه اقتصادی تولید» عنوان شده صورت گرفته است.

پس از اعلام انحلال کارخانه یخچال‌سازی ایران پویا در ۱۶ دی ماه سال جاری، علاوه بر اخراج ۹۰ کارگر قراردادی، ۲۰ کارگر رسمی بازنشسته و ۶۰ کارگر رسمی دیگر نیز در واكنش به آنچه «بازخرید اجباری» عنوان كرده‌اند اكنون در اداره كار طرح شكایت كرده‌اند.

یکی از اعضای شورای اسلامی کار کارخانه ایران پویا با اعلام این خبر به ایلنا گفت: اخراج و بازخرید خدمت ۱۵۰ کارگر رسمی و قراردادی ایران پویا به دلیل آنچه از سوی کارفرمای این واحد تولیدی «نداشتن توجیه اقتصادی تولید» عنوان شده صورت گرفته است.

این فعال کارگری افزود: تعداد ۲۰ نفر که دارای شرایط بازنشستگی پیش از موعد بوده‌اند بازنشسته شده و کارفرما از ورود ۶۰ کارگر که سابقه کمتری (حدود ۱۷سال) داشته‌اند جلوگیری کرده و آنان مجبور به پذیرش بازخرید خدمت شده‌اند.

این کارگر که خود نیز اخراج شده است انحلال کارخانه ایران پویا را غیر قانونی خواند و گفت: کارخانه ایران پویا تولیدی کننده انواع لوازم خانگی یکی از پر درامد‌ترین واحدهای نمونه کشور است که اکنون به دلایلی که کارگران از آن بی‌اطلاعند منحل اعلام شده است.

او ادامه داد: بازخرید کردن تعداد ۶۰ کارگر رسمی این کارخانه (که تعدادی از آنان نیز از جانبازان دوران جنگ تحملی هستند) در آستانه سال نو غیر اخلاقی است و حق بازنشستگی این تعداد کارگران بعد از سال‌ها کارکردن از آنان گرفته شده است.

او اضافه کرد: بیکاری تعداد ۹۰ نفر از کارگران قرار دادی با سوابق بین ۸ تا ۱۸ سال کار مستمر در ایران پویا نیز غیر قانونی است و اکنون تمامی این کارگران نگران تامین معیشت زندگیشان هستند.

این فعال کارگری در خاتمه عنوان کرد: هم اکنون کارگران قراردادی این کارخانه با تشکیل پرونده در اداره کار منتظر دریافت مقرری بیمه بیکاری بوده و کارگران رسمی این کارخانه نیز با طرح شکایت به اداره کار و سایر ارگانهای ذیربط خواستار احقاق حقوق صنفی خود شده‌اند.

اخراج کارگران اخراج پایان سال 91
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر