کد خبر: 6449 A

یك مقام كارگری در بوشهر خبر داد:

تغییر سوخت، هزینهٔ کارخانه‌های سیمان را ۳ برابر کرده است/ این امر موجب کاهش ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومانی دستمزد و حقوق دریافتی کارگران شده است.

رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان بوشهر از تغییر شیفت و کاهش ساعت کاری کارگران کارخانه سیمان دشتستان خبر داد.

محمد اسماعیل دشمن زیاری در گفت‌و‌گو با ایلنا اظهار کرد: این امر موجب کاهش ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومانی دستمزد و حقوق دریافتی کارگران شده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به اجبار کلی و سراسری برای تغییر سوخت کارخانه‌های سیمان از گاز به مازوت، اکثر این کارخانه‌ها به مشکل برخورده‌اند. این تغییر سوخت، هزینهٔ کارخانه‌های سیمان را ۳ برابر کرده است که این فشار را در وهله اول کارگران می‌بایست تحمل کنند.

او با اشاره به بالا رفتن قیمت سیمان بیان کرد: وضعیت فعلی موجب بالا رفتن قیمت سیمان شده است و این گرانی باعث می‌شود تا مصالحی همچون سنگ و سیمان به فروش نرود و ساخت و ساز در سطح کشور کم شود.

به گفته برخی فعالان عرصه صنعت سیمان، هزینه هر مترمکعب گاز در حدود ۷۰ تومان محاسبه می‌شود، در حالی که هر مترمکعب مازوت ۲۰۰ تومان هزینه در بردارد. با این همه چند ماه پیش خبری مبنی بر قطع گاز مصرفی بسیاری از صنایع از جمله گاز مصرفی کارخانه‌های سیمان و لزوم استفاده آن‌ها از مازوت به جای گاز منتشر شد.

همه این‌ها در حالی است که کشور ایران با دارا بودن ۱۶ درصد از ذخایر گازی دنیا، به عنوان یکی از سه کشور دارنده بیشترین ذخایر گاز در جهان مطرح است و رتبه دوم را در اختیار دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر