کد خبر: 66574 A

ایلنا در آستانه روز كارگر بررسی می‌كند؛

«در شرایط بحرانی حاضر كه كارگران هم همچون كارفرمایان متضرر می‌شوند، تعداد زیادی از کارفرمایان بعد از خاتمه قراداد کارگران، اقدام به تمدید قرار داد نمی‌کنند و بدون در نظر گرفتن سودی كه كارگران در دوران رونق و ثبات اقتصادی به آنها رسانده‌اند، در دوران بحران بی‌كارشان می‌كنند.»

یکی از جدی‌ترین اقداماتی که برای شکوفایی صنعتی می‌توان انجام داد، جمع‌آوری صنایع مرتبط در یک مجموعه است. تاسیس شهرك‌های كوچك و بزرگ صنعتی از جمله سیاست‌های اقتصادی در دولت‌های محمد خاتمی و اكبر هاشمی بود كه در دوران ثبات اقتصادی بخش مهمی از بار تولید و ایجاد اشتغال در كشور را به عهده داشت. اما اینك با تشدید بحران اقتصادی، آثار ركود در این شهرك‌ها به دلیل تجمع صنایع بیش از هر كجای دیگر به چشم می‌خورد.

گروه کارگری ایلنا در آستانه روز جهانی کارگر به سراغ یك شهرک صنعتی در استان کردستان رفته است. سید محمد صالح حسینی، یك فعال كارگری در «شهرک صنعتی قهر آباد سقز» شرایط این مجموعه صنعتی را بحرانی توصیف می‌كند و می‌گوید: هم اکنون تمامی ۶۰ واحد تولیدی در این شهرک به دلیل کمبود سرمایه در گردش با بحران روبرو هستند.

او تعداد كارگران شاغل در این شهرك صنعتی را ۳۰۰ نفر اعلام می‌كند و می‌افزاید: بحران اقتصادی به همراه فقدان نظارت بر كارفرمایان و حمایت نشدن صنایع توسط دولت باعث شده دستمزد و حقوق كارگران مطابق قواعد قانون كار پرداخت نشود و یا با تاخیرهای طولانی پرداخت شود و تعدادی از كارگران نیز بیكار شوند.

حسینی با تاكید بر لزوم افزایش حمایت و نظارت مسئولان استانی، تعدادی از این واحدهای بحران زده را نام می‌برد: واحدهایی همانند نوشابه سازی وفوم کردستان، قند نکراز و.. در این شهرک با بحران مواجه بوده و در انعقاد قرار داد کار و پرداخت حقوق به کارگران طبق قانون کار عمل نمی‌کنند.

این كارگر با مرور وعده‌های دولت در خصوص توسعه صنایع و ایجاد اشتغال در كردستان، می‌گوید:  بر خلاف وعدهای مسئولان دولتی که می‌گویند با توسعه صنعت، شغل ایجاد کرده‌ایم، طبق مشاهدات نیروهای بومی در سالهای اخیر بیکاری در شهرستان سقز رشد داشته و شغل پایداری هم ایجاد نشده است.

این فعال کارگری در ادامه پیچیدگی و زمان‌بر بودن بروكراسی (كاغذبازی اداری) را از دیگر مشكلات صنایع در این شهرك صنعتی عنوان كرد و گفت: واحدهای صنعتی سقز با کمبود سرمایه در گردش مواجه‌اند و به دلیل پیچیدگی روند اعطای تسهیلات، بسیاری از واحدهای صنعتی این شهرستان توان تهیه مواد اولیه تولید را ندارند.

وی مشکل مدیریتی و بی‌مسئولیتی بعضی كارفرمایان را نیز در وقوع بحران موثر دانست و گفت: در شرایط بحرانی حاضر كه كارگران هم همچون كارفرمایان متضرر می‌شوند، تعداد زیادی از کارفرمایان بعد از خاتمه قراداد کارگران، اقدام به تمدید قرار داد نمی‌کنند و بدون در نظر گرفتن سودی كه كارگران در دوران رونق و ثبات اقتصادی به آنها رسانده‌اند، در دوران بحران بی‌كارشان می‌كنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر