کد خبر: 80217 A

مسئول انجمن صنفی بافندگان سوزنی تهران:

چكیده: «ورشکسته شدن ۱۰ درصد تولیدکنندگان و کاهش چشمگیر کارگران در کارگاه‌های فعال/ پس از آنكه تولید کننده محصولش را تولید و به بازار عرضه می‌كند، به دلیل افزایش نرخ مواد اولیه جدید، مجددا باید رقمی را مازاد سود به دست آمده برای خرید مواد اولیه خرج کند که طبیعتا نتیجه تولید چیزی جز زیان نخواهد بود.»

مسئول انجمن صنفی بافندگان سوزنی تهران و حومه، بی‌ثباتی‌ در قیمت مواد اولیه به تبع عدم ثبات نرخ ارز را عامل ورشکستگی بیش از ۱۰ درصد تولید کنندگان در این صنف دانست و نسبت به افزایش نرخ بیکاری در این حوزه هشدار داد.

«ولی فرخی» با اشاره به کاهش آمار اشتغال کارگران این صنف طی دو سال گذشته، به ایلنا گفت: طبق آخرین آمار که مربوط به دو سال گذشته می‌شود، حدود ۱۵ هزار نفر در تهران و حومه در صف بافندگان سوزنی مشغول کار بوده‌اند و از آن تاریخ به بعد آمار روشنی در این خصوص وجود ندارد اما ورشکسته شدن ۱۰ درصد تولیدکنندگان و کاهش چشمگیر کارگران در کارگاه‌های فعال غیر قابل انکار و چشمگیر است.
این فعال صنفی در خصوص وضعیت اشتغال کارگران در صنف بافنده سوزنی ادامه داد: در دو سال اخیر کارگاه‌های فعال در این صنف با تعدیل نیروی کار، با حداقل ظرفیت نیرو کار می‌کنند. به طوری که در مواردی مشاهده می‌شود کارگاهی که در گذشته با۳۰ کارگر تولید می‌کرد اکنون با حداکثر ۳ نفر مشغول فعالیت است.

فرخی مشکلات عمده تولید کنندگان در این صنف را کمبود مواد اولیه، نبود امنیت شغلی و افزایش بی‌رویه نرخ ارز عنوان کرد و افزود: ۶۰ درصد از مواد اولیه تولید، وارداتی است که از کشورهای آلمان، ترکیه، کره جنوبی و چین وارد می‌شود و به قیمت بالا در اختیار تولید کنندگان قرار می‌گیرد.

مسئول انجمن صنفی بافندگان سوزنی تهران و حومه در تشریح تاثیر بی‌ثباتنی نرخ ارز بر تولیدکنندگان این صنف گفت: به جهت آنکه قیمت مواد اولیه تابع نرخ ارز است، پس از آنكه تولید کننده محصولش را تولید و به بازار عرضه می‌كند، به دلیل افزایش نرخ مواد اولیه جدید، مجددا باید رقمی را مازاد سود به دست آمده برای خرید مواد اولیه خرج کند که طبیعتا نتیجه تولید چیزی جز زیان نخواهد بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر