کد خبر: 82613 A

رئیس انجمن صنفی کارگری پتروشیمی تبریز:

چكیده:‌ «اقدام وزارت نفت در استفاده از شرکت‌های پیمانکاری به جای تعاونی‌ها غیر قانونی است. کارگران با صرف هزینه سنگین، تعاونی تشکیل داده‌اند اما کار را به تعاونی كارگران نمی سپارند.»

رئیس انجمن صنفی کارگری پتروشیمی تبریز از عدم تمایل وزارت نفت به حذف پیمانكاران از بدنه صنعت نفت و پتروشیمی به دلیل آنچه «سود فراوانی كه از این راه عاید عده‌ای خاص می شود» خواند انتقاد كرد.

« ناصر چمنی» در این باره به ایلنا گفت: اقدام وزارت نفت در استفاده از شرکت‌های پیمانکاری به جای تعاونی‌ها غیر قانونی است. کارگران با صرف هزینه سنگین، تعاونی تشکیل داده‌اند اما کار را به تعاونی كارگران نمی سپارند.

اشاره‌ی آقای چمنی به نامه‌ ارسالی به آقای احمدرضا حراف (مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی صنایع پتروشمی) در ۱۳ آذر ماه سال گذشته است که مجوز سپردن کار از پیمانکاری‌ها به تعاونی‌ها را برای مدت ۳ سال متوالی از دولت داده شده بود. این نامه به این موضوع اشاره می‌کرد که با کارگرانی که قرارداد مستقیم نشده‌اند به صورت تعاونی قرارداد بسته شود.

وی در ادامه با اشاره به تبعیض میان كاركنان پتروشیمی تبریز بیان كرد: گروهی از كاركنان، حقوق وزارتی دریافت می كنند و مابقی مطابق قانون كار در پتروشیمی تبریز شاغل هستند.

این فعال صنفی در پایان با انتقاد از بدتر شدن وضعیت مزدی كارگرانی كه قراردادشان با پتروشیمی تبریز مستقیم افزود: به کارگرانی که پس از مدتها دوندگی با وزارت نفت قرارداد مستقیم امضا کرده‌اند نه تنها هیچ گونه مزایایی پرداخت نشد بلكه مشمول عیدی كارمندی شدند كه نصف عیدی كارگری است.

گفتنی است عیدی کارمندی ۴۵۰ هزار تومان است در حالی که کف عیدی کارگری ۲ برابر حداقل دستمزد تعیین شده است.

پتروشیمی تبریز کارگران صنعت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر