کد خبر: 85002 A

مدیرعامل این شرکت خبر داد:

چکیده: «شرکت سنگ آهن مرکزی ایران به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار می‌شود/ این شرکت با بیشترین درخواست استخدام مواجه است/ برنامه آتی شرکت افزایش میزان محصول تا مرز 17 میلیون تن است».

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران گفت: با وجود آنکه به دلیل گرمای هوا شرایط کار در این معدن سخت و طاقت فرسا است اما بیشترین تقاضای استخدام را داریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا «محمد جواد عسگری» با اعلام این مطلب در کنفرانس خبری هفته گذشته خود گفت: در حال حاضر بیش از 4 هزار نفر در شرکت سنگ آهن مرکزی ایران مشغول کار هستند که از این تعداد حدود 3 هزار نفر در بخش تولید و بهره‌برداری کار می کنند.

وی بابیان اینکه برداشت و بهره‌برداری از معادن سنگ آهن چغارت، لکه سیاه و سچاهون توسط شرکت‌های پیمانکاری انجام می شود، گفت: بر فعالیت این این شرکت‌ها نظارت کامل اعمال می شود بطوری که در حال حاضر میزان زضایت مندی در میان کارگران شاغل در این معدن‌ها بسیار بالاست.

به گفته این مقام مسئول در حال حاض مطالبات تمامی کارکنان شاغل در این معادن صرفه نظر از نوع قرارداد و رابطه استخدامی در هشتم یا نهم هر ماه پرداخت می‌شود.

وی در خصوص میزان دریافتی این کارگران گفت: تمامی کارگران شاغل در این شرکت دستمزدی به مراتب بیشتر از حداقل های تعیین شده در قانون کار دریافت می کنند.

عسگری بابیان اینکه در حال حاضر حقوق یک کارگر معمولی شاغل در بخش بهره‌‌برداری یا خردایش با سابقه یک سال کاری معادل 800 تا 900 هزار تومان است، گفت: به دلیل همین شرایط ما با بیشترین تقاضا برای استخدام در بخش پیماانکاری مواجه هستیم.

وی یادآور شد: این شرایط در حالی است که هم اکنون دریافتی یک فرهنگی تحصیل کرده با سابقه حدود 20 سال کار معادل دستمزد کارگران شاغل در این معدن است.

به گفته عسگری برخلاف تصور برخی هم اکنون فعالیت در این واحد تولیدی افزایش یافته است، گفت: چناچه میزان رضایتمندی در میان کارگران معدن بالا نبود امروز نمی توانستیم شاهد افزایش بهره‌وری در این معدن باشیم.

وی همچنین افزود: علاوه بر کارگران شاغل هم اکنون حدود 2 هزار نفر از اهالی شهر بافق بازنشسته شرکت سنگ آهن مرکزی ایران هستند.

مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری از واگذاری این شرکت به صندوق بازنشستگی فولاد بابت رد دیون دولت خبر داد گفت: به زودی سنگ‌آهن مرکزی بابت رد دیون دولت به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار می‌شود.

به گفته این مقام آگاه قیمت‌گذاری شرکت توسط سازمان خصوصی سازی انجام شده و به زودی قرار داد واگذاری بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت رفاه و صندوق بازنشستگی فولاد امضا خواهد شد.

وی بابیان اینکه پس از واگذاری شرکت سنگ آهن به صندوق بازنشستگی فولاد، این شرکت می‌تواند به عنوان بخشی از دارایی‌های این صندوق وارد بورس شود افزود: در حال حاضر در این رابطه سازمان خصوصی سازی مشغول قیمت گذاری است.

عسگری بابیان اینکه این واگذاری در راستای مصوبه سال 72 دولت انجام می گیرد، گفت: حتی شنیده‌ایم که سازمان خصوصی سازی برای این واگذاری قیمتی به مراتب بالاتر از قیمت بورس تعیین کرده‌است.

وی همچنین در خصوص فعالیت معادن تحت بهره‌برداری شرکت سنگ آهن مرکزی ایران گفت: شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران در سال گذشته سه میلیون و 450 هزار تن سنگ‌آهن دانه‌بندی و دو میلیون و 960 هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید کرد.

این مقام مسئول همچنین بابیان اینکه صادرات سال قبل شرکت نیز بالغ بر یک میلیون و 200 هزار تن سنگ آهن بوده است گفت: این میزان در مقایسه با آمار سال قبل 4 درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون حدود چهار دهه است که شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در حال استخراج از معادن منطقه است، عنوان کرد: ذوب‌آهن اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خوزستان مصرف کنندگان اصلی محصولات تولیدی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران هستند. همچنین بخشی از محصولات نیز به چین و پاکستان صادر می‌شود.

عسگری بابیان اینکه شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در صدد است تا میزان تولید محصول خود را به مرز 17 میلیون تن افزایش دهد از احداث یک واحد گندله‌سازی پنج میلیون تنی، دو واحد کنسانتره به ظرفیت‌های دو و 2.5 میلیون تن و همچنین فولاد بافق به ظرفیت 1.5 میلیون تن خبر داد.

وی افزود: محصولات عیار بالای این شرکت منحصرا و با برنامه تکلیف شده وزارت صنایع به کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه و فولاد اهواز واگذار می‌شود.

همچنین وی در خصوص نحوه فروش محصولات عیار پایین این شرکت گفت: این محصولات برای تامین ارز مرود نیاز شرکت یا از طریق مزایده به سایر واحدهای فولادی کشور فروخته می شود و یا به کشورهای چین و پاکستان صادر می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر