کد خبر: 85390 A

دبیر خانه کارگر بروجرد؛

چکیده: «به دلیل نایاب شدن فلز ورشو در ایران، کارگاه‌های ورشو سازی در لرستان با مشکل تامین مواد خام مواجه هستند/ این مسئله تعداد افراد شاغل در این حرفه را به کمتر از 10 درصد رسانده است».

دبیر خانه کارگر بروجرد گفت: اشتغال در صنعت «ورشو سازی» به عنوان یکی از شاخص‌ترین صنایع دستی شهرستان بروجرد در صورت عدم حمایت دولت به سمت نابودی خواهد رفت.

«محمد گودرزی» با اعلام مطلب فوق به ایلنا گفت: صنعت ورشو سازی یکی از هنرهای دستی  وبومی شهر بروجرد برای استمرار خود با چالش‌های جدی مواجه شده است به طوری که امروز تعداد شاغلان در این حرفه به کمتر از 10 درصد رسیده است.

او افزود: در حالی که این صنعت از جایگاه ویژه ای در ایجاد اشتغال، افزایش درآمد برخوردار است،  امروز به علت نایاب شدن این فلز در ایران کارگاه‌های ورشو سازی برای تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجه هستند.

این فعال کارگری با بیان اینکه از بعد اقتصادی مسئولان باید این صنعت را نجات دهند، اظهار داشت: در صورت برداشته شدن موانع این صنعت می تواند سهم موثری در ایجاد ارزش افزوده، افزایش تولید ناخالص ملی، ارزآوری ایجاد کند.

به گفته وی در حال حاضر بسیاری از صنایع دستی بومی لرستان همانند فرش بافی، مسگری، گلیم بافی،جاجیم بافی، خراطی چوب، نمد مالی، ساخت و قلم زنی مصنوعات ورشویی، سیاه چادربافی و گیوه دوزی که در گذشته سهم زیادی از اشتغال جوانان را به خود اختصاص می داد به علت عدم حمایت مناسب دولت با مشكلات فراوانی مواجه است.

او اضافه کرد: اهمیت صنایع دستی تنها به دلیل در آمد اقتصادی آن نیست بلکه به لحاظ حفظ ارزشها، اصالت ها و خواستگاه فرهنگی و هنری باید مورد توجه واقع شود.

گفتنی است؛ وررشو آلیاژی ترکیبی از جنس روی، نیکل و مس است که در میان کشورهای اروپایی به جرمن سیلور GERMAN SILVER معروف است. هنر ورشوسازی از کشور لهستان به ایران وارد شده و نام ورشو به دلیل شهر ورشو مرکز کشور لهستان بر روی این فلز ماندگار شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر