کد خبر: 40215 A

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب:

در مناطق نفت خیز جنوب، حمید بورد عصر دیروز در نشست با خبرنگاران رسانه ها در اهواز گفت: این پروژه ها شامل مجموعه جمع آوری گازهای همراه میدان نفتی نرگسی در استان بوشهر، توسعه کارخانه نمک زدایی بنگستان اهواز، کارخانه نمک زدایی رگ سفید و طرح اصلاح چند راهه گناوه است.

  مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از افتتاح رسمی 4 پروژه بزرگ ملی در حوزه عملیاتی این شرکت در ایام دهه فجر با حضور مقام های عالی وزارت نفت خبر داد.

به گزارش خبر'گزاری ایلنا: در مناطق نفت خیز جنوب، حمید بورد عصر دیروز در نشست با خبرنگاران رسانه ها در اهواز گفت: این پروژه ها شامل مجموعه جمع آوری گازهای همراه میدان نفتی نرگسی در استان بوشهر، توسعه کارخانه نمک زدایی بنگستان اهواز، کارخانه نمک زدایی رگ سفید و طرح اصلاح چند راهه گناوه است.

وی افزود: 10 پروژه دیگر نیز در مراحل پایان کار قرار دارد و پیش بینی می شود در ماه های آینده هر ماه یک پروژه افتتاح شود.

بورد با بیان این که شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در گستره ای به وسعت 400 هزار کیلومتر مربع در 5 استان کشور فعالیت دارد، اظهار کرد: این شرکت حدود 83 درصد نفت و 16 درصد گاز کشور را تولید می کند و تامین خوراک اکثر پالاشگاه ها و واحدهای پتروشیمی را عهده دار است.

تحقق برنامه های تولید نفت و گاز

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب درباره عملکرد این شرکت در 9 ماه امسال توضیح داد: در این مدت بیش از 100 درصد برنامه تولید نفت، 117 درصد برنامه تولید گاز تحویلی به شرکت ملی گاز ایران و بیش از 95 درصد تولید مایعات گازی و نفتا محقق شد.

وی با اشاره به اهمیت تزریق گاز به مخازن با هدف تولید صیانتی گفت: با وجود سرمای هوا در دو ماه گذشته و اولویت تامین گاز مصرفی بخش خانگی، 80 درصد برنامه تزریق گاز به مخازن نفتی صورت گرفت که رقم قابل قبولی است.

مناطق نفت خیز جنوب پیشگام در حفاظت از محیط زیست

بورد در ادامه فعالیت های زیست محیطی این شرکت را برجسته و مورد تایید و توجه سازمان حفاظت محیط زیست دانست و گفت: با فعالیت های انجام شده در یک دهه گذشته، هم اکنون 92 درصد گازهای همراه نفت در گستره این شرکت جمع آوری و مورد استفاده بهینه قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب افزود: برای جمع آوری 6 درصد از گازها نیز برنامه مصوب تدوین و شرح نیاز پروژه ها تهیه شده است که با تامین منابع مالی اجرایی خواهد شد.

وی اظهار کرد: با به کارگیری دستگاه های فرآورش سیار نفت (MOT) و تفکیک گر سیار نفت (MOS) که با طراحی و ابتکار متخصصان این شرکت ساخته شده است، از سوزاندن بیش از یک میلیون بشکه نفت در یک دهه گذشته جلوگیری شد که علاوه بر آثار مثبت آن در محیط زیست پیرامونی از نظر اقتصادی نیز بسیار بااهمیت بوده است.

بورد گفت: 8 دستگاه فرآورش سیار نفت در شرکت های بهره برداری تابع این شرکت در مدار عملیات قرار داشت و در سال جاری نیز 4 دستگاه دیگر از سوی بخش خصوصی داخلی ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به این که پساب های واحدهای نمک زدایی یکی از آلاینده های زیستی به شمار می آید، افزود: با حفاری حدود 40 حلقه چاه های تزریقی(دفعی) هم اکنون 98 درصد پساب کارخانه های نمک زدایی بر اساس استانداردها به اعماق زمین تزریق و 2 درصد باقیمانده نیز در استخرهای ایزوله شده تبخیر می شود.

وی هزینه حفاری هر حلقه چاه تزریقی را حدود 150 میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد: تامین اعتبار طرح مالچ پاشی و بیابان زدایی اراضی استان خوزستان در سطح 200 هزار هکتار، مشارکت در طرح ایجاد کمربند سبز کلانشهر اهواز، درختکاری و ایجاد فضای سبز پیرامون تاسیسات و واحدهای صنعتی این شرکت و اجرای 18 پروژه با اعتبار افزون بر 4 هزار و 300 میلیارد ریال، از دیگر اقدام های زیست محیطی این شرکت به شمار می آید.

مشارکت مناطق نفت خیز جنوب در پروژه های رفاه عمومی

بورد با بیان این که برنامه تولید همراه با توسعه پایدار سرفصل فعالیت های این شرکت در اهتمام ویژه به پروژه های رفاه عمومی در مناطق پیرامونی تاسیسات است، گفت: تا کنون 3 هزار و 140 میلیارد ریال در زمینه اجرای پروژه های رفاه عمومی از جمله راهسازی، ایجاد فضای های آموزشی و مجموعه های فرهنگی و ورزشی هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب افزود: 3 هزار و 369 میلیارد ریال پروژه نیز در دست اجراست که تعدادی از آنها در آستانه بهره برداری قرار دارد.

برپایی چهارمین نمایشگاه نفت با کیفیت متمایز

وی با اشاره به برپایی چهارمین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی خوزستان از 9 تا 12 بهمن گفت: این نمایشگاه با هدف شناسایی توانمندی سازندگان داخلی، ارائه دستاوردهای ساخت داخل و ایجاد فضای مناسب میان سازندگان داخلی و شرکت های نفتی برگزار می شود.

بورد اضافه کرد: این نمایشگاه از نظر کیفی نسبت به نمایشگاه های گذشته متمایز و از نظر کمی نیز تا کنون 150 شرکت و سازنده داخلی برای حضور در نمایشگاه ثبت نام کرده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: در این نمایشگاه با حضور مقام های عالی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران و استانی از 3 قلم کالای مهم ساخت داخل رونمایی و نشست های تخصصی در ارتباط با توسعه ساخت داخل میان متخصصان و کارشناسان این شرکت و فعالان بخش خصوصی برگزار می شود.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر