کد خبر: 75512 A

رئیس انجمن بهره وری ایران اعلام كرد:

بنا بوده 2.5 درصد از میزان 8 درصدی رشد اقتصادی از حوزه بهره وری بدست آید، متاسفانه این اتفاق نیفتاده است./نرخ رشد بهره وری كلی عوامل و بهره وری سرمایه در برنامه چهارم منفی شده است.

رئیس انجمن بهره وری ایران گفت: در برنامه چهارم توسعه قرار بود سهم بهره وری و رشد تولید ناخالص داخلی به 32.2 درصد برسد در حالی كه نه تنها در این خصوص رشدی صورت نگرفته بلكه نرخ رشد بهره وری كلی عوامل و بهره وری سرمایه در برنامه چهارم منفی شده است.

به گزارش ایلنا، سید حمید كلانتری اظهار داشت: اول خرداد روز ملی بهره وری بهانه ای است برای این كه به این موضوع پراهمیت پرداخته شود و واقعا مشخص نیست چرا در تمام سال های گذشته به آن توجه مطلوبی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه بهره وری یعنی یك كار خوب را به شكل مطلوب و درست انجام دادن و این امری است كه سال هاست در كشورهای دنیا مورد توجه ویژه قرار می گیرد،تصریح كرد: در حالی كه در كشور ما این موضوع آن طور كه باید و شاید در دستور كار مسئولان و مدیران كشور قرار نگرفته است.

كلانتری ادامه داد: بهره وری مقوله بسیار مهمی است كه در سال های اخیر نسبت به آن غفلت صورت گرفته است چون براساس سند چشم انداز 20 ساله کشور (ایران 1404) قرار بر این بود كه درحیطه اقتصادی، كشور ایران رتبه یك را كسب كند و این در حالی است كه ما در این رشد هنوز به متوسط مورد نظر دست نیافته ایم.

رئیس انجمن بهره وری اضافه كرد: همچنین در برنامه پنجم تمامی دستگاه های اجرایی كشور الزام داده اند شاخص های بهره وری بخش خود را تهیه و براساس آن آمار و اندازه گیری لازم را بدست بیاورند و آن را ارائه كنند اما این طور كه معلوم است با ساز و كار موجود و عدم بسترسازی این اتفاق نیز نخواهد افتاد.

او ادامه داد: بنا بوده 2.5 درصد از میزان 8 درصدی رشد اقتصادی از حوزه بهره وری بدست آید، متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.

كلانتری با بیان این كه برای بالا بردن بهره وری دو راه بیشتر پیش رو نیست و آن این كه یا سرمایه افزایش یابد و نیروی كار مدیریت شود و یا با همان امكاناتی كه در دست است میزان تولید و راندمان كار بالا برود، گفت: علت عقب افتادن پروژه های عمرانی به فراموشی سپردن و یا بی توجهی به دو مقوله كارایی و اثربخشی است كه هر دو عنصری هستند كه می توانند بهره وری را ایجاد و آن را در كلیت اقتصاد و تولید كشور جاری سازند و چون نسبت خروجی به ورودی معمولا نسبت مطلوبی نیست طرح های عمرانی نیز به صورت مطلوب پیش نمی روند.

وی ادامه داد: متاسفانه گاهی به موضوع بهره وری به صورت محدود نگاه می شود در حالی كه باید به یاد داشته باشیم كه حتی در حیطه خانواده و در مباحث نظری و اجتماعی نیز باید این مساله در نظر گرفته شود و چنانچه در این خصوص در جامعه فرهنگ سازی لازم به عمل آید بی تردید وضعیت از آنچه كه اینك در آن به سر می بریم بسیار بهتر خواهد شد.

رئیس انجمن بهره وری با تاكید بر این كه در حال حاضر در تمام دنیا عامل مقایسه ای موفقیت را در میزان سهم بهره وری آن می سنجید بیان كرد: مدیران اقتصادی ما بیشتر مدیران هزینه هستند تا مدیر اقتصادی و بطور عمده این موضوع كه باید ایجاد رقابت كرد مورد غفلت واقع می شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر