کد خبر: 87688 A

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

«مالکی در پاسخ به خبرگار ایلنا در مورد قاچاق خاک اظهار داشت: این پدیده (قاچاق خاک) چند وقتی است که مطرح شده ولی تاکنون ما موردی مشاهده نکردیم ولی در صورت مشاهده ضمن ارائه گزارش فرد خاطی را جریمه خواهیم کرد.»

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: اولین هدف غرب از تحریم‌ها، دهک‌های پایین جامعه‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فداحسین مالکی  در گردهمایی مسئولین کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به مشکلاتی که تحریم در زمینه مبارزه با قاچاق در کشور ایجاد کرده است گفت: كشور سه دهه است که تحریم‌های غرب را تجربه می‌كند و این تحریم‌ها موضوع جدیدی نیستند ولی اینكه غرب دهک‌های پایین جامعه را با این تحریم‌ها مورد هدف قرار داده است كار ما را سخت‌تر می‌كند.

وی در ادامه با اشاره به اینكه سخنان و اظهار نظرهای بعضی مسئولان نیز حلقه تحریم‌ها را تنگ‌تر كرد، گفت:  یکی از مقامات کشوری (که امکان نام بردن نامش وجود ندارد) طی بخشنامه‌ها و مصاحبه‌هایی که با رسانه‌ها انجام می‌داد این تنش را در کشور بیشتر می‌کرد و ما حتی به ئیس جمنهور نامه زدیم که جلوی این فرد را بگیرد. به عبارتی همین موضوعات باعث ایجاد تنش در کشور و تنگ شدن حلقه تحریم شد.

وی در ادامه سخنان خود به پدیده قاچاق ارزی اشاره كرد و اظهار داشت: ما برای جلوگیری از مشکلات ارز در روزهای سه شنبه هر هفته با کمک اقتصاد دانان و نخبگان جلسه‌ای برگزار می‌کنیم تا بتواینم این بحران را از بین ببریم. متاسفانه پدیده قاچاق ارز در کشور رواج پیدا کرده است و برخی ارز کیفی را در کشور گسترش داده‌اند که ما درصدد رفع این معضل هستیم.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استفاده از طرح شبنم را یکی از راهکارهای جلوگیری از قاچاق کالا دانست و گفت: طرح شبنم نظارت مردم بر کالاهاست و می‌تواند یکی از راهکارهای خوبی برای حل این مشکل باشد.

مالکی در ادامه این نشست در بین جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرگار ایلنا در مورد قاچاق خاک اظهار داشت: پدیده قاچاق خاک چند وقتی است که در کشور مطرح شده ولی تاکنون ما موردی مشاهده نکردیم ولی در صورت مشاهده ضمن ارائه گزارش فرد خاطی را جریمه خواهیم کرد.
وی در مورد افزایش سهم مرزنشینان در بحث واردات کالا گفت: در سال جاری سهم مرزنشینان برای وارد کردن کالا از ۶۰۰ هزار تومان به ۲ میلیون تومان افزایش یافت که با این کار هم برای مرزنشینان ایجاد شغل خواهیم کرد و هم از قاچاق بی‌رویه در مرزهای کشور جلوگیری خواهیم کرد.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه با اشاره به بزرگ‌ترین پرونده‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بزرگتررین پرونده‌های امسال مربوط به واردکنندگان خودرو و ارز است که فعلا نمی‌توانیم آماری بیان کنیم ولی در صورت تکمیل پرونده به اطلاع عموم خواهد رسید.

وی در پاسخ به خبرنگار ایلنا در مورد مجازات ۲۵ وارد کننده خودرو متخلف در سال گذشته اظهار داشت: هنوز پرونده‌های این واردکنندگان خودرو به طور کامل تکمیل نشده و در حال بررسی است و بعد از تشکیل دادگاه و میزان مجازات آن هم به اطلاع عموم خواهد رسید.

مالكی در ادامه افزود: پرونده واردات خودروی پورشه از جزیره ابوموسی توسط یک فرد و با کارت بازرگانی افراد متعدد جزو بزرگترین پرونده‌های قاچاق به حساب می‌آید.
وی تصریح کرد: 144 خودرو با ارز دولتی به کشور وارد شده که با آن‌ برخورد شد. این خودروها با ارز دولتی وارد شده و بیشتر آن‌ها توسط فرد مذکور پیش فروش شده است.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به جرایم پرونده‌های قاچاق در سال گذشته، بیان کرد: بیش از 480 میلیارد تومان جریمه پرونده‌های اقتصادی و ارزی سال گذشته تشكیل شده است.

مالکی خاطرنشان کرد: در سال جاری ما با پدیده جدید قاچاق طلا نیز رو به رو بودیم که این قاچاق در کشور گسترش پیدا کرده است که ابعاد این پرونده نیز به زودی به اطلاع عموم خواهد رسید.
وی در ادامه سخنان خود در مورد قاچاق گندم در کشور گفت: به دلیل وجود اختلاف قیمت ایران با برخی کشورهای همسایه و همچنین ارائه یارانه به کشاورزهای ما مساله قاچاق گندم نیز در کشور شکل گرفت. البته این قاچاق به میزان کم بود ولی به دلیل استراتژیکی بودن موضوع پیگیری شد و هم اکنون در حال رفع است.

وی در پایان سخنان خود در مورد قاچاق سوخت در کشور مدعی شد: در حال حاضر قاچاق سوخت در استان سیستان و بلوچستان به صفر رسیده است و ما درصددیم که این رقم را در استان‌های دیگر نیز تحقق بخشیم.
گفتنی است همایش مسئولین کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور با حضور مالکی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دکتر جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دکتر معمار‌نژاد رئیس کل گمرک ایران، مژدهی‌پور رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و مسئولین مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سراسر کشور در حال برگزاری است و خبرهای تکمیلی متعاقبا ارسال می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر