کد خبر: 42920 A

رییس سازمان صنعت مازندران خبر داد:

در دوماه اخیر ۲۸۹ واحد صنعتی استان تقاضای ۴۹۵میلیارد تومان تسهیلات برای افزایش نقدینگی‌های خود را داشته‌اند که تا کنون ۱۶۶واحد برای دریافت ۱۹۴میلیارد تومان تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: طی دو ماه اخیر ۲۸۹ واحد صنعتی استان تقاضای ۴۹۵ میلیارد تومان تسهیلات برای افزایش نقدینگی‌های خود را داشته‌اند که تا کنون ۱۶۶واحد برای دریافت ۱۹۴میلیارد تومان تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

به گزارش ایلنا از ساری، مرتضی هاشم‌پور روز شنبه در گفت‌و‌گوی مطبوعاتی با خبرنگاران رسانه‌های مازندران با اشاره به اشتغال ۸۲ هزار و ۳۳۰ نفر در واحد‌های صنعتی مازندران گفت: این تعداد نیروی کار در ۳هزار و سیصد و هفتاد و سه واحد تولیدی و صنعتی با اعتباری بالغ برسه هزار و ۳۳۴ میلیارد تومان مشغول بکارند.

وی افزود: ۶۶۷ واحد تولیدی و صنعتی نیمه کاره در استان وجود دارد که این واحد‌ها به ۶۱۶ میلیارد تومان تسهیلات نیاز دارند.

هاشمپور با اعلام اینکه در سالجاری ۱۵۴ فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری ۲۰۲ میلیارد تومان صادر شده است، گفت: از این مقدار بهره برداری برای دو هزار و ۶۷۱ نفر اشتغال ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در دهه مبارک فجر در حوزه صنعت، معدن وتجارت مازندران پنج واحد صنعتی و تولیدی با ۹میلیارد تومان سرمایه گذاری و با ایجاد ۱۵۸اشتغال به بهره برداری می‌رسد گفت: امروز یکی از دغدغه‌های اصلی واحد‌های تولیدی در سطح استان کمبود نقدینگی است که این مهم بصورت جدی واحد‌های تولیدی و صنعتی را تهدید می‌کند.

هاشم‌پور با اعلام اینکه مازندران ۶۶۷ طرح نیمه‌تمام دارد، خاطرنشان کرد: این تعداد واحدهای تولیدی قابلیت پذیرش ۶۱۶ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را دارند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به پیگیری مصوبات ستاد تسهیل و پشتیبانی از واحدهای تولیدی، تصریح کرد: مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان نیز در این ستاد پیگیری می‌شود.

هاشم‌پور تعداد واحدهای معدنی مازندران را ۲۰۵ واحد برشمرد و اضافه کرد: این تعداد واحدهای معدنی ۶۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی دارند.

در بخش معدن ۲۷ مورد سلب صلاحیت شده است

وی با اشاره به رعایت ایمنی، استاندارد‌ها و برداشت غیرمجاز از معادن گفت: اگر این موارد رعایت نشود صاحبان معادن سلب مسئولیت می‌شوند به طوریکه تاکنون ۲۷ مورد سلب صلاحیت شده است که ۷ مورد آن در سال جاری روی داده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران میزان صادرات از مازندران را ۳۱۵ میلیون دلار از گمرکات برشمرد و اضافه کرد: این میزان نسبت به سال گذشته با ۴۵ درصد افزایش روبرو است.

وی علت تعدیل نیروی کار را در واحد‌های صنعتی افزایش قیمت تمام شده ذکر کرد وافزود: متاسفانه بدلیل وجود تحریم ونداشتن سرمایه در گردش ظرفیت کارگاههای استان کاهش یافته است و این منجر گردیده که ما شاهد تعدیل نیروی کار در استان باشیم.

کارمزد تسهیلات سرمایه درگردش ۱۶درصد است

وی کارمزد تسهیلات سرمایه درگردش را ۱۶درصد عنوان کرد و خاطر نشان کرد: ۷۲ واحد صنعتی در حال احداث که تا ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند نیز با درخواست ۲۴۰میلیارد تومان تسهیلات به وزارت خانه معرفی شده‌اند که تا کنون ۲۹واحد برای دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی به بانک‌ها معرفی شدند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به پیگیری مصوبات ستاد تسهیل و پشتیبانی از واحدهای تولیدی، تصریح کرد: مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان نیز در این ستاد پیگیری می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر