کد خبر: 49176 A

یك كارشناس اقتصادی هشدار داد:

رکود اقتصادی به همراه نرخ بالای تورم در سال جاری باعث شده است تا بسیاری از سهامداران واحدهای تولیدی که در بورس سرمایه گذاری می‌کردند سهام خود را به دلیل بازدهٔ پایین بورس بفروشند و سرمایهٔ خود را به سمت بازار خرید و فروش طلا و ارز هدایت کنند.

یك کار‌شناس مسائل اقتصادی با انتقاد از «‌ اجرای ناقص طرح هدفمندی یارانه‌ها»، ‌ نسبت به استقبال سرمایه‌گذاران بخش تولید به سرمایه گذاری در بازار خرید و فروش طلا و ارز هشدار داد.

مهدی تقوی در این باره به ایلنا گفت: رکود اقتصادی به همراه نرخ بالای تورم در سال جاری باعث شده است تا بسیاری از سهامداران واحدهای تولیدی که در بورس سرمایه گذاری می‌کردند سهام خود را به دلیل بازدهٔ پایین بورس بفروشند و سرمایهٔ خود را به سمت بازار خرید و فروش طلا و ارز هدایت کنند.
وی تصریح کرد: اگر کارفرمایان و تولیدکنندگان این کار را انجام دهند به احتمال زیاد ورشکست می‌شوند. این شغل عده‌ای سفته باز حرفه‌ای است که عمری نشسته‌اند تا کالایی ارزان شود و آن را بخرند تا در هنگام گرانی آن کالا را به مردم بفروشند.
این استاد دانشگاه با انتقاد از اجرای ناقص طرح هدفمندی یارانه‌ها گفت: اجرای ناقص طرح هدفمندی یارانه‌ها منجر به افزایش تورم شده و واحدهای تولیدی را بیچاره کرده است. قرار بر این بود که ۳۰ درصد از درآمد ناشی از اجرای این طرح به واحدهای تولیدی اختصاص داده شود که اینگونه نشد.
این کار‌شناس اقتصادی در پایان اظهار داشت: زمانی که شما با رکود اقتصادی مواجه هستید و قیمت ارز بالا می‌رود هزینهٔ تامین مواد خام اولیه بالا می‌رود. اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها با افزایش قیمت برق و انرژی، منجر به افزایش هزینه‌های تولید شده است. بالا رفتن هزینه‌های تولید کارفرمایان را با مشکلات نقدینگی جدی مواجه کرده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر