کد خبر: 88450 A

گزارش خبری؛

چکیده: «معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: دلیل محروم شدن کارگران از سبد کالای رمضان عدم پیگیری تشکلهای صنفی کارگری است/ رئیس کانونعالی شوراهای اسلامی کار: کارگران هفت سال است که برای دریافت این سبد درخواست می‌دهند اما دولت پاسخگوی آنها نیست».

یک هفته پس از آنکه «اسدالـله عباسی»، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعلام كرد دولت نقشی در تامین سبد کالای ماه رمضان کارگران نخواهد داشت و كارفرمایان اگر خود مایل بودند طبق «سنت حسنه» برای كارگران‌شان كمك‌های غیرنقدی در نظر بگیرند، عصر دیروز «حسن رادمرد»، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مدعی شد که به دلیل عدم مراجعه و پیگیری تشکلهای صنفی کارگری، سبد کالای ماه رمضان در میان کارگران توزیع نشده‌ است. 

به گزارش خبرنگار ایلنا، محرومیت کارگران از دریافت سبد کالای ماه رمضان درحالی برای هفتمین سال متوالی تکرار شد که طی روزهای اخیر فعلان صنفی کارگری متعددی از سراسر کشور با یادآوری شرایط نامناسب اقتصادی برضرورت اختصاص سبد کالای ماه رمضان دولت به کارگران تاکید کرده‌ بودند.
صرف نظر از اینکه هنوز مسئولان دولتی در خصوص چرایی محرومیت کارگران از دریافت سبد کالای ماه رمضان هم رای نیستند، رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور به عنوان بزرگ‌ترین و فراگیر‌ترین تشکل رسمی کارگری در گفتگو با ایلنا از آمادگی این تشكل كارگری  برای ارائه درخواست دریافت این سبد خبر داده‌ است. 

در خبری که عصر دیروز به نقل از «حسن رادمرد»، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در رسانه‌ها منتشر شد، در خصوص عدم توزیع سبد کالای ماه رمضان در میان کارگران آمده است: «به لحاظ کالا هیچ مشکلی وجود ندارد اما تشکل‌ها و اتحادیه‌های مربوط به کارگران تاکنون درخواستی مبنی بر دریافت سبد کالایی به ما ارائه نکرده‌اند، اما موجودی کالا در حدی است که اگر کارگران هم درخواست دهند، سبد کالایی در اختیار آن‌ها قرار گیرد.»
 «اولیا علی‌بیگی» رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در واکنش به این اظهارت به ایلنا گفت: کارگران و تشکلهای صنفی آن‌ها آماده‌اند تا برای دریافت سبد کالای ماه رمضان به هر نهادی مراجعه کنند.
وی البته یادآور شد: ادعای عدم ارائه درخواست دریافت سبد کالای بن از سوی نمایندگان کارگری در حالی است که در هفت سال گذشته کارگران از سراسر کشور هر بار در آستانه ماه رمضان خواستار دریافت سبد کالای ماه رمضان شده‌اند اما تاکنون هیچ مقام دولتی به درخواست آن‌ها پاسخ نداده است.

کارگران برای ارائه درخواست خود آماده‌اند

رئیس هیات مدیره کانون‌عالی شوراهای اسلامی کار كشور گفته است که کارگران با همه بدقولی‌های وزات صنعت، معدن و تجارت از اظهارات اخیر معاون وزیر استقبال می‌کنند.

علی بیگی با یادآوری اینکه کارگران از خلف وعده و عملکرد غیر متعارف مسئولان وزات صنعت، معدن و تجارت در رابطه با اجرای طرح ناموفق «میزان» گلایه و از توزیع قسطی کالاهای تولید داخل در میان نیروی کار دل خوشی ندارند، گفت: با این حال اگر واقعا مسئولان این وزارتخانه در هفت سال گذشته صدای اعتراض کارگران نشنیده‌اند، کارگران و نمایندگان صنفی آن‌ها در تشکلهای مختلف آماده‌اند تا از همین فردا برای دریافت سبد کالای ماه رمضان درخواست‌های خود را بصورت رسمی ارائه دهند.
وی با استناد به اظهارات معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اینکه از نظر تامین کالا هیچ مشکلی وجود ندارد، افزود: با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی حتی اگر سبد دولتی کالای ماه رمضان با ده روز تاخیر میان کارگران توزیع شود ارزشمند است.

قانون کار در مورد کمک کالایی به کارگران سکوت کرده‌است

این مقام صنفی کارگری افزود: از آنجا که قانون کار در خصوص الزام شرکای اجتماعی به تامین اقلام ضروری و مصرفی کارگران هیچ اشاره‌ی شفاف و صریحی نكرده است، پرداخت کمک‌های کالایی به کارگران تنها در قالب عرف حاکم بر کارگاه امکان دارد.

علی بیگی افزود: درحال حاضر بیشتر کارگران شاغل در کارگاه‌های بزرگ به مناسبت‌هایی چون آغاز ماه ماه رمضان، بازگشایی مدارس و شروع سال جدید براساس عرف کارگاه و توافق کارفرما با نهادهای صنفی از مزایای سبد کمکهای غیر نقدی برخوردار می‌شوند.
وی ابراز امیدواری کرد که حداقل در بازنگری قانون کار این خلاء قانونی برداشته شود.
به گفته علی بیگی تا زمانی که قانون کار در مورد کمک‌های غیر نقدی به کارگر سکوت کرده باشد نمی‌توان از شورای عالی کار تـوقعی داشت.

سبد کالای 92
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر