کد خبر: 93401 A

یک فعال مستقل کارگری:

چکیده: «به غیر از معدودی کارگران شاغل در واحدهای بزرگ تولیدی تمامی کارگران بازنشسته، بیشتر کارگران شاغل در محیط‌های کوچک صنفی، روزمزد و پیمانکاری از دریافت حقوق جانبی مانند حقوق مسکن و خوار و بار محروم هستند».

یک فعال مستقل کارگری با بیان اینکه بخش قابل توجهی از جامعه کارگری کشور از مزایای افزایش ۲۵ هزار تومانی حقوق مسکن و خوار و بار سال ۹۲ بی‌نصیب هستند، گفت: مصوبه هفته گذشته شورای‌عالی کار بیشتر در جهت کمرنگ کردن اعتراضات و شکایات کارگران از نحوه افزایش دستمزدهای سال ۹۲ بود.
مازیار گیلانی‌نژاد با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: به غیر از معدودی کارگران شاغل در واحدهای بزرگ تولیدی تمامی کارگران بازنشسته، بیشتر کارگران شاغل در محیط‌های کوچک صنفی، روزمزد و پیمانکاری از دریافت حقوق جانبی مانند حقوق مسکن و خوار و بار محروم هستند.
وی بابیان اینکه از بعد آغاز اعتراض‌های گسترده کارگران نسبت به نحوه افزایش دستمزدهای سال ۹۲، اعضای کارگری شواری‌عالی کار در رقابت با معرتضان و نهادهای مستقل کارگری درصدد جبران اشتباه خود برآمدند، گفت: نتیجه این رقابت در ‌‌نهایت در مصوبه هفته گذشته شورای عالی کار بود.
این فعال کارگری فلزکار و مکانیک با بیان اینکه افزایش ۲۵ هزار تومانی حقوق مسکن و خوار و بار کارگران در مقایسه با افزایش ۷۰ درصدی کرایه خانه مبلغی ناچیز است، گفت: چنین مصوبه‌ای بیشتر حکم تحقیر نیروی کار را دارد.
به باور گیلانی‌نژاد از آنجا که در شرایط کنونی حداقل دستمزد ۴ برابر با خط فقر فاصله دارد باید دستمزد کارگران حداقل ۶۰ در صد افزایش یابد.
وی همچنین با استناد به تغییر بهای ارز دلار از ۱۲۲۶ تومان به ۲۴۰۰ تومان، یادآور شد: عدم افزایش متناسب دستمزد‌ها باعث خالیتر شدن سفره‌های کارگران می‌وشد.

واکنش به دستمزد 92
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر