کد خبر: 94267 A

یک فعال مستقل کارگری:

چکیده: «به دلیل اجرای سلیقه‌ای قانون کار تنها معدودی از کارگران هستند که علاوه بر دریافت دستمزد قانونی از مزایای نقدی مانند حق مسکن، بن و خوار و بار بهره‌مند می‌شوند.»

یک فعال مستقل کارگری با بیان اینکه نتیجه نشست ویژه هفته گذشته شواری‌عالی کار به هیچ وجه تامین کننده خواسته‌های کارگران نیست، گفت: با گذشت پنج ماه از سال اراده کارگران برای پیگیری‌ دستمزد عادلانه بیشتر می‌شود.

«سعید ترابیان» از فعالان صنفی کارگری شرکت واحد در این باره به ایلنا گفت: حداقل انتظار کارگران این بود که همین افزایش ناچیز ۲۵ هزار تومانی در دستمزدهای کارگران اعمال می‌شد.
وی بابیان اینکه تنها به دلیل اجرای سلیقه‌ای قانون کار تنها معدودی از کارگران هستند که علاوه بر دریافت دستمزد قانونی از مزایای نقدی مانند حق مسکن، بن و خوار و بار بهره‌مند می‌شوند، گفت: بخش قابل توجهی از کارگران که در محیط‌های صنفی کوچک کار می‌کنند حتی از دریافت حداقل دستمزد محروم‌اند.
به گفته این فعال صنفی، علاوه بر کارگران محیط‌های کوچک صنفی که فاقد امنیت شغلی لازم هستند، کارگران بازنشسته نیز از مزایای این افزایش حقوق محروم‌اند.
وی افزود: تنها با افزایش دستمزد کارگران است که امکان بهره‌مندی تمامی گروه‌های کارگری از مزایای حقوق وجود دارد.
به گفته این مقام صنفی کارگری در این شرایط یكی از راه‌های قانونی برای بازنگری دستمزدهای سال ۹۲، پیگیری شکایتهای مطرح شده در دیوان عدالت اداری است.
ترابیان با بیان اینکه افزایش ۲۵ هزار تومانی حقوق مسکن و خوار و بار کارگران مطلوب نظر جامعه کارگری نیست، افزود: با این وضعیت راهی به جز تلاش برای افزایش مزد باقی نمانده است.
وی افزود: در شاریط اقتصادی کنونی حقوق بخش اقلیتی از کارگران درحالی بصورت ناچیز افزایش یافته است که طی سالهالی گذشته با اجرای سیاست‌های خصوصی سازی بخش قابل توجهی از نیروی کار به خیل مشمولان قانون کار پیوسته‌اند.

واکنش به دستمزد 92 تشکیل جلسه ویژه افزایش مزد 92
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر