کد خبر: 32372 A

گزارش خبری؛

شورای نگهبان مصوبه اخیر مجلس در مورد رفع موانع اجرائی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان را مبهم دانست و راجع به آن تذكر داد/ رئیس فراكسیون كارگری مجلس: شورای نگهبان یک استثنا را با استثنا دیگر اشتباه گرفته است.

شورای نگهبان قانون اساسی با بررسی مصوبه مجلس در خصوص «طرح رفع موانع اجرائی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان» امروز نیز ابهاماتی را بر این مصوبه وارد دانست.

به گزارش ایلنا، کار‌شناسان شورای نگهبان قانون اساسی در راستای اجرای اصل ۹۴ قانون اساسی در پاسخ به مجلس شورای اسلامی، اعلام کرده‌اند که مصوبه یاد شده در ۲ مورد مبهم است.

پیش‌تر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز ۲۳ آبان ماه سال جاری طرح رفع موانع اجرائی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان را با یک فوریت تصویب کرده بودند.

طرحی که با یک فوریت در مجلس تصویب شد

در این مصوبه که شامل یک ماده واحده و ۳ تبصره می‌شود، آمده است:

ماده واحده- سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر در قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی مصوب ۹/۸/۱۳۸۶ و اصلاحات بعدی آن کلیه کارگران شاغل در کارهای ساختمانی مشمول قانون یادشده را به طور کامل و با نظارت دقیق بیمه نماید.

تبصره۱- به منظور نظارت بر اجرای صحیح و پیشگیری و رسیدگی به تخلفات و رفع موانع اجرائی قانون مذکور کارگروهی مرکب از نماینده هر یک از وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راه و شهرسازی و سازمان تأمین اجتماعی و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، دو نماینده از انجمن صنفی کارگران ساختمانی، دو نماینده از انجمن صنفی کارفرمایان ساختمانی و چهار نماینده از مجلس شورای اسلامی شامل دو نفر از کمیسیون بهداشت و درمان، یک نفر از کمیسیون اجتماعی و یک نفر از کمیسیون عمران با معرفی کمیسیون مربوطه به عنوان ناظر تشکیل می‌گردد.

تبصره۲- کلیه مراجه اعم از اشخاص حقیق و حقوقی که مانع اجرای این قانون و محرومیت کارگران ساخمانی از خدمات بیمه تامین اجتماعی موضوع قانون مزبور شوند با رأی محاکم صالحه به پرداخت غرامتی معادل اعمال حق بیمه سهم کارگر و کارفرما به ارزش روز و زیانهای وارده مادی و معنوی اعم از هزینه‌های درمانی یا از کار افتادگی و سایر حمایت‌های مطروحه در قانون تامین اجتماعی محکوم می‌گردند.

تبصره۳- از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون هرگونه استثناء و اعمال سهمیه که موجب ایجاد محدودیت در اجرای بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی شود بلااثر است. 

طرح فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ بیست و سوم آبان ماه یکهزار و سیصد و نود و یک مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

نظر رسمی شورای نگهبان قانون اساسی

دراعلام نظر رسمی شورای نگهبان قانون اساسی که امروز از طریق روابط عمومی شورای نگهبان قانون اساسی منتشر شد، آمده است:

درجلسه مورخ ۰۱ /۰۹ /۱۳۹۱ شورای نگهبان «طرح رفع موانع اجرائی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان» مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر شورا به شرح زیر اعلام می‌گردد:

۱- تبصره یک از این حیث که مشخص نیست حضور نمایندگان انجمن‌های صنفی کارگران و کارفرمایان ساختمانی به عنوان ناظر همانند نمایندگان مجلس است یا خیر؟ ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

۲- در تبصره ۳، از این حیث که روشن نیست آیا مراد از ممنوع کردن «هرگونه استثناء و اعمال سهمیه»، لغو تبصره یک ماده ۳ قانون مذکور و مقررات پیش‌بینی شده در آیین‌نامه اجرایی آن است یا خیر؟ ابهام دارد؛ موضوع روشن شود تا بتوان اظهارنظر نمود.

تذکر: در تبصره ۲، واژه «موجب» قبل از واژه «محرومیت» ذکر شود.

موضع فراکسیون کارگری

این درحالی است که پیش‌تر علیرضا محجوب، رئیس فراکسیون کارگری مجلس نهم در خصوص ایرادات احتمالی شورای نگهبان قانون اساسی گفته بود: «شورای نگهبان یک استثنا را با استثنا دیگر اشتباه گرفته است چرا که تامین اجتماعی در قانون بیمه کارگران ساختمانی آن دسته از کارگاه‌هایی که حق بیمه‌شان از طریق شرکت‌های پیمانکاری که در قانون استثنا شده پرداخت می‌کند و دیگر نیازی نیست که اینجا از شرکت‌ها حق بیمه گرفته می‌شود».

دبیر کل خانه کارگر همچنین در دفاع از مصوبه مجلس گفته بود: «مصوبه‌ای که مجلس درباره الزام بیمه کارگران ساختمانی به تصویب رسانده است بار مالی ندارد بلکه تنها سازمان تامین اجتماعی را موظف به انجام ثبت نام کارگران ساختمانی کرده است».

محجوب همچنین در اخطار اصل ۲۹ قانون اساسی که بر برخورداری از تامین اجتماعی همه آحاد جامعه تاکید دارد گفت بود: بیمه همه افراد اعم از بازنشستگی، بیکاری، پیری از کارافتادگی، بی‌سرپرستی و... حقی همگانی است.

وی با انتقاد از اینکه در قانون شرط برقراری بیمه اجباری کارگران ساختمانی شرکت در دوره‌های مهارت آموزی ذکر شده است گفته بود: سهمیه بندی برای آموزش کارگران است و قاعده خاص خود را دارد که آموزش طبق نوبت و ترتیب آیین نامه خواهد بود. منظور ما این است که موقع بیمه کردن نیاید عده‌ای محروم شوند.

آنچه اتفاق خواهد افتاد

هرچند نویسندگان طرح یادشده با هدف سرعت بخشیدن به نحوه اجرای قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی طرح یک فوریتی «رفع موانع اجرائی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان» را در مجلس شورای اسلامی تصویب کردند اما به نظر می‌رسد که با ‌انتشار نظر شورای نگهبان قانون اساسی حداقل در حال حاضر درروند اجرای قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی تغییری ایجاد نمی‌شود.

با وجود آنکه حدود سه سال از به اجرا درآمدن قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی می‌گذرد، به نظر می‌رسد که هنوز کارگران ساختمانی برای استفاده از مزایای بیمه سازمان تامین اجتماعی با مشکل مواجه هستند.

به موجب قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی که با وجود مخالفت‌ها و اعتراض‌های برخی اعضای شورای شهر و مسئولان شهرداری و انبوه سازان سرانجام از سال ۸۹ به اجرا درآمد، تمامی کارگرانی که در حرفه‌های ساختمانی مشغول به کار هستند نیز می‌توانند مانند سایر کارگران از مزایای بیمه اجباری سازمان تامین اجتماعی بهره‌مند شوند.

با وجود انکه مشاغل ساختمانی در گروه مشاغل سخت و زیان آور و حادثه خیز قرار دارند اما تا پیش از تصویب و اجرای این قانون کارگران ساختمانی تنها می‌توانستند بصورت خویش فرما از مزایای بیمه سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند که به دلیل ماهیت غیر مستمر، درآمد پایین و بی‌اطلاعی کمتر کارگری از این مزایا استفاده می‌کرد.

بیمه کارگران ساختمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر