کد خبر: 63456 A

مدیرکل امور عشایر استان اعلام كرد:

«عشایر استان با یک میلیون واحد دامی و تعلیف یک میلیون از مراتع سالانه بیش از ۱۰ هزار تن گوشت، ۴۳ هزار تن شیر، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر، یک هزار و ۵۰۰ تن پشم، سه هزار و یکصد تن محصولات باغی و ۸۸ هزار و ۵۰۰ تن محصولات زراعی تولید می‌کنند.»

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل گفت: نرخ بیکاری در بین عشایر این استان بسیار پایین‌تر از سایر گروه‌های اجتماعی است.

به گزارش ایلنا، معرفت آذری روز چهارشنبه در جلسه شورای عشایر شهرستان خلخال افزود: عشایر استان اردبیل با جمعیت ۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر در چهار طایفه شاهسون، قره داغ، شاطرانلو و فولادلو و ۴۵ طایفه مستقل ۴/۵ درصد از جمعیت استان و ۴/۷ درصد از جمعیت کل عشایر کشور را تشکیل می‌دهند.

وی گفت: عشایر استان با یک میلیون واحد دامی و تعلیف یک میلیون از مراتع سالانه بیش از ۱۰ هزار تن گوشت، ۴۳ هزار تن شیر، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر، یک هزار و ۵۰۰ تن پشم، سه هزار و یکصد تن محصولات باغی و ۸۸ هزار و ۵۰۰ تن محصولات زراعی تولید می‌کنند.

وی اظهار کرد: عشایر استان در مجموع با ۱۵۰ هزار تن تولیدات مختلف و نیز ۱۲ هزار و ۶۰۰ متر مربع صنایع دستی نقش مهم و ارزنده‌ای در تامین گوشت قرمز مصرفی استان و کشور دارند.

وی با بیان اینکه تولیدات عشایر استان در سال گذشته به ارزش دو هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال بوده گفت: پرورش دام و کارهای تولیداتی موجب شده نرخ بیکاری در بین جمعیت عشایر استان ناچیز و بسیار کمتر از سایر گروه‌های اجتماعی و یا شهرنشینان باشد.

وی افزود: پارسال ۱۰ میلیارد ریال از سوی شورای عشایری استان برای توسعه فعالیت‌های عمرانی در مناطق عشایری اختصاص یافته که این اعتبار به تناسب تعداد جمعیت عشایر توزیع و در بین عشایر‌های شهرستان‌های مختلف استان توزیع شده است.

وی گفت: شهرستان پارس آباد با بیشترین تعداد عشایر رتبه اول را در استان اردبیل به خود اختصاص داده و پس از آن شهرستان‌های بیله سوار، مشگین شهر، گرمی، اردبیل و خلخال در رتبه‌های دوم تا ششم قرار دارند.

به گزارش ایرنا، هوشنگ محمدی فرماندار خلخال نیز در این جلسه گفت: عشایر خلخال یک هزار و ۲۰۰ خانوار و ۶۵۰ نفر جمعیت پنج درصد از جمعیت عشایر استان را به خود اختصاص دادهاست.

وی افزود: این عشایر با داشتن ۴۶ هزار واحد دامی سالانه بطور میانگین ۲۰۰ تن گوشت قرمز، ۷۰۰ تن شیر و ۱۲ هزار کیلوگرم پشم تولید می‌کنند.

وی خواستار افزایش اعتبارات عشایر خلخال شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر