کد خبر: 6648 A

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی كشور:

پس از ارزیابیهای كارشناسان مبنی بر میزان دقیق خسارات وارده به كارگاهها در این مناطق، مبالغی برای تجهیز كارگاه ها و نیز شروع به كار مجدد هنرمندان بومی این شهرستانها اعطا خواهد شد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور از اختصاص وام و تسهیلات ویژه به قالی بافان مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمدحسن صالحی مرام در بازدید از مناطق زلزله زده شهرستان‌های اهر و ورزقان، تاکید کرد: پس از ارزیابی‌های کار‌شناسان مبنی بر میزان دقیق خسارات وارده به کارگاه‌ها در این مناطق، مبالغی برای تجهیز کارگاه‌ها و نیز شروع به کار مجدد هنرمندان بومی این شهرستان‌ها اعطا خواهد شد.

وی با بیان اینکه در شهرستان‌های اهر، هریس و ورزقان بیش از ۱۸ هزار کارگاه قالی بافی، ورنی بافی، گلیم و جاجیم وجود داشته است گفت: طبق برآوردهای اولیه نزدیک به ۱۲ هزار کارگاه از حادثه تلخ زلزله آسیب و خسارت دیده‌اند.

صالحی مرام خاطرنشان کرد: به محض آماده شدن نهایی محل اسکان زلزله زدگان، تسهیلات لازم برای آغاز به کار هنرمندان دست بافته‌های داری در این منطقه فراهم خواهد شد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گلیم و ورنی‌ را مهم‌ترین تولیدات صنایع دستی‌ روستاهای زلزله‌زده آذربایجان شرقی عنوان کرد و گفت: راه‌اندازی مجدد این کارگاه‌ها منجر به رشد اقتصاد خانواده‌های زلزله زده می‌شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در این بازدید یادآور شد: شمال آذربایجان شرقی به ویژه شهرستان‌های اهر و هریس بخش اعظمی از تولیدات ورنی، جاجیم و گلیم استان و کشور را تولید می‌کنند که بسیاری از این کارگاه‌ها بر اثر زلزله دچار خسارات‌های فراوان شده‌اند.

تراب محمدی تصریح کرد: با نظر مساعد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصمیماتی مبنی بر جبران آسیب‌ها و خسارات مالی وارد شده به هنرمندان این رشته‌ها در مناطق زلزله زده اتخاذ خواهد شد.

لازم به ذکر است، در این دیدار چند ساعته از روستاهای زلزله زده شهرستان‌های اهر و ورزقان، از دو بانوی قالی باف روستای «دغدغان» به دلیل ادامه فعالیت قالی بافی پس از زلزله در کنار چادرهای محل سکونتشان، تقدیر شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر