کد خبر: 66844 A

در بیانیه روز «كارگران زن» عنوان شد:

«برای کارگران زن نام آشنایی که می‌تواند متولی حمایت و راهبری مسایل و معضلات و مشکلات این عزیزان باشد جدای از بدنه اصلی دولت، سازمان بهزیستی، صندوق تأمین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.»

ستاد مرکزی گرامیداشت هفته کارگر به مناسبت چهارمین روز هفته كارگر كه «روز کارگران زن» نام گرفته است، بیانیه‌ای صادر كرد.

به گزارش ایلنا، در این بیانیه وجود زنان سرپرست خانوار در عرصه كار و تولید، مصداق «حماسه» معرفی شده و آمده است: اینان‌‌ همان سخت کوشان جان برکفی هستند که مجاهدت اصلی آنان هم برای تأمین معاش است و هم برای سرپرستی خانواده. از نگاه همگان ایشان‌‌ همان کارگران نمونه و در گستره‌ای وسیع‌تر انسان‌های نمونه‌اند و آنچه که در این میان قابل اهمیت است، نقش پررنگ سازمان‌های حمایتی است و برای کارگران زن نام آشنایی که می‌تواند متولی حمایت و راهبری مسایل و معضلات و مشکلات این عزیزان باشد جدای از بدنه اصلی دولت، سازمان بهزیستی، صندوق تأمین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

متن كامل این بیانیه در ادامه می‌آید:

امسال روز جهانی کارگر مصادف شده است با میلاد پربرکت حضرت زهرا (س) و فرزند پر از خیر و برکت آن گوهر بی‌همتای آفرینش امام خمینی (ره) که زنان این مرز و بوم به صورت اعم و زنان کارگر به صورت اخص، حضور خود را در تمامی عرصه‌های زندگی و کار و تحصیل و فرهنگ و اقتصاد این کشور وامداری وی می‌دانند.
جامعه کنونی ایران بیش از هر زمان دیگری حضور و نقش زنان را به صورتی پررنگ‌تر از همیشه تجربه می‌کند. اگر دیروز بدنه تولید شاید در برخی واحدهای خدماتی و یا کمتر از آن واحدهای تولیدی در سطحی پایین عملکرد زنان را تجربه می‌نمود اما امروز به واسطه سطح تحصیلات، آگاهی، الگوپذیری، فراهم آمدن زمینه‌ها و بسترهای مناسب، بهره گیری از توانمندی‌های این عزیزان در سطوح بالا‌تر و مقاطع بالا‌تر در واحدهای تولیدی و خدماتی و در کیفیتی به مراتب وسیع‌تر مدیریت زنان ایران اسلامی را تجربه نموده و با آن خو گرفته است.
اگر دیروز سخن از کارگران نمونه فقط برای مردان بود؛ اما امروز دیگر نمی‌توان از نقش پررنگ زنان در اشتغال این مرز و بوم و بهره‌مندی آنان از فراست، تجربه و خلاقیت منحصر به فرد چشم پوشید؛ آنچه که برای ما مهم است خارج از هرگونه نگاه جنسیتی، سرلوحه قراردادن کار و فرهنگ کار است و در این چارجوب آنجا که حد اعلای این فرهنگ به چشم می‌خورد، تجربه می‌شود و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد ما را بر آن می‌دارد که انصاف هم رعایت شود و در این راه برای آنکه نشان بدهیم هفته کارگر متعلق به همه کارگران است روزی را به این عزیزان اختصاص داده‌ایم. چه، زنانی نیز در میانمان هستند که به دلایلی سرپرستی یک خانواده را به دوش می‌کشند و این‌‌ همان مصداق حماسه است. اگر به مصداق‌های حماسه اقتصادی می‌اندیشیم زنان سرپرست خانوار یکی از همین نمونه هایند.
اینان‌‌ همان سخت کوشان جان برکفی هستند که مجاهدت اصلی آنان هم برای تأمین معاش است و هم برای سرپرستی خانواده، از نگاه همگان ایشان‌‌ همان کارگران نمونه و در گستره‌ای وسیع‌تر انسان‌های نمونه‌اند و آنچه که در این میان قابل اهمیت است نقش پررنگ سازمان‌های حمایتی است و برای کارگران زن سازمان نام آشنایی که می‌تواند متولی حمایت و راهبری مسایل و معضلات و مشکلات این عزیزان باشد جدای از بدنه اصلی دولت، سازمان بهزیستی، صندوق تأمین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
ضمن بزرگداشت بزرگ بانوی عالم اسلام، حضرت فاطمه زهرا (س) که بی‌شک نه الگوی کامل زن که الگوی کامل بشریت در همه عرصه‌ها است همچون او هم به انسان، هم به زن و به کارگران زن که ارجمند‌ترین هستند درود می‌فرستیم که کارگران زن هم اجر کار یک کارگر را می‌برند هم اجر حضور یک زن در عرصه کار و تولید را.
ضمن بزرگداشت همت و تلاش کارگران زن و زنان سرپرست خانواده و با سپاس از زحمات این تلاشگران در همه عرصه‌ها، امیدواری خود را برای هرچه بهتر پیمودن مسیر سختی که پیش روی متولیان برای تعمیم و گسترش خدمات به کارگران و بازنشستگان عزیز زن هست را اعلام می‌داریم.

زنان کارگر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر