کد خبر: 80429 A

مسئول کانون شوراهای اسلامی کار قزوین:

چكیده: «پیمانکاران فاقد مجوز و عمده کارفرمایان کارگاه‌های کوچک (كمتر از ۱۰ كارگر) با سوءاستفاده از بی‌اطلاعی کارگر و یا سایر مشکلات اقتصادی و اجتماعی وی درصدد گریز از اجرای قانون کار هستند.»

مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان قزوین گفت: در کارگاه‌های کوچک همچنان اخذ چک و برگه تسویه سفید امضا از کارگر برای ساكت ساختن او در مقابل تضییع حقوق صنفی‌اش امری متداول است.

محمد احمدی با بیان این مطلب به ایلنا گفت: پیمانکاران فاقد مجوز و عمده کارفرمایان کارگاه‌های کوچک (كمتر از ۱۰ كارگر) مطالبات کارگران خود را بدون توجه به حداقل‌های قانونی پرداخت می‌کنند.

او افزود: کارگران زن یکی از اصلی‌ترین گروه‌هایی هستند که حقوق صنفی‌شان در چنین محیط‌هایی بیشتر در معرض تهدید قرار دارد بطوری که برخی کارفرمایان از این کارگران روزانه ۱۲ ساعت کار می‌کشند اما حاضر به پرداخت مطالبات نیستند.

احمدی درباره كارگاه‌های متوسط و بزرگ استان قزوین گفت: به دلیل نظارت بر نحوه اجرای قانون در بیشتر کارگاه‌های بزرگ و صنعتی استان قزوین مطالبات مزدی و غیر مزدی کارگران بر اساس قوانین کار و تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

این مقام كارگری ادامه داد: خوشبختانه بیشتر پیمانکاران نیروی انسانی از ترس عدم تمدید پروانه فعالیت خود سعی می‌کنند تا مطالبات کارگران را بر اساس قوانین کار و تامین اجتماعی و بر مبنی طرح طبقه بندی مشاغل پرداخت کنند، اما با وجود شرایط به نسبت سخت گیرانه‌ای که امروز بر فعالیت موسسات پیمانکاری نیروی انسانی حاکم است متاسفانه همچنان برخی از پیمانکاران خود را ملزم به رعایت قانون نمی‌دانند.

وی ادامه داد در چنین محیط‌هایی کارفرمایان سود جو با سوءاستفاده از بی‌اطلاعی کارگر و یا سایر مشکلات اقتصادی و اجتماعی وی درصدد گریز از اجرای قانون کار هستند.

زنان کارگر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر