کد خبر: 80617 A

به مناسبت روز جهانی منع كار كودك تشریح شد:

چكیده: «امروز در میان اقشار آسیب پذیر، روابط عاطفی و انسانی به تابعی از قدرت اقتصادی خانواده‌ها تبدیل شده است/ اولویت اصلی كودكان كار، تغدیه و بهداشت مناسب است.»

به باور یك فعال حقوق كودكان كار به دلیل افزایش شكاف میان درآمد و هزینه‌‌های زندگی خانواده‌های فقیر كارگری، بر شمار كودكان كار افزوده شده است.

«علی هاشمی» عضو جمعیت دفاع از كودكان كار و خیابان، در روز جهانی منع كار كودك با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: هرچه قدرت اقتصادی خانواده‌های آسیب پذیر كاهش بیشتری پیدا كند احتمال ورود كودكان بیشتری به بازارهای كار وجود دارد.

این فعال اجتماعی افزود: امروز در میان اقشار آسیب پذیر، روابط عاطفی و انسانی به تابعی از قدرت اقتصادی خانواده‌ها تبدیل شده است، بطوری كه با تشدید فشارهای اقتصادی خانواده‌های آسیب پذیر بیشتر در آسیب‌های اجتماعی فرو می‌روند.

وی افزود: ورود كودكان به بازارهای كار یكی از همین آسیب‌های اجتماعی است بطوری كه با وخامت اوضاع اقتصادی كودكان بیشتری مجبور می‌شوند تا برای مشاركت در تامین هزینه های معاش و سرپناه خانواده با دنیای كودكی خداحافظی كنند.

به گفته هاشمی، در حال حاضر به دلیل بدتر شدن قدرت اقتصادی خانواده‌های كم درآمد، هزینه‌های مربوط به آموزش، بهداشت و تغدیه سالم كودكان به نفع هزینه های مربوط به پرداخت كرایه خانه و رفع گرسنگی همه اعصای خانواده حذف می‌شوند.

وی افزود: در ماه‌های اخیر تعداد بیشتری از كودكانی كه از خدمات این جمعیت استفاده می كردند برای كمك به اقتصاد خانواده از محیط‌های آموزشی راهی كارگاه‌ها شد‌ه‌اند بطوری كه حتی این كودكان در ایام امتحانات پایان سال تحصیلی نمی توانند كار خود را بصورت موقت ترك كنند.

این فعال اجتماعی افزود: تا پیش از این كودكان كار بیشتر در مواقع خاصی از سال مانند روزهای پایان سال و تعطیلات تابستانی كه تقاضا در بازار كار افزایش پیدا می‌كرد بصورت موقت در كارگاه‌ها، خیابان‌ها و حتی محیط‌های خانگی مشغول فعالیت اقتصادی می‌شدند كه در حال حاضر این مسئله به پدیده ای عادی و مستمر تبدیل شده است.

عضو جمعیت دفاع از كودكان كار و خیابان بابیان اینكه تا چندی پیش «امكانات آموزشی و فرهنگی» مانند نوشت افزار، كلاس درس و خدمات آموزشی نیاز اصلی كودكان مراجعه كننده به این نهاد اجتماعی بود گفت: متاسفانه امروز تغدیه سالم و بهداشت مناسب نیاز اصلی كودكان مراجعه كننده به این مركز را تشكیل می‌دهد و نیاز‌های آموزشی و فرهنگی این كودكان به اولویت‌های بعدی تبدیل شده است.

این فعال اجتماعی كار كودكان بابیان اینكه در حال حاضر هیچ آمار رسمی درمورد وضعیت كودكان كار و خیابان وجود ندارد، گفت: امیدواریم كه رئیس جمهور آینده فارغ از تعلقات سیاسی و جناحی آمار روشنی را در مورد كودكان كار و خیابان منتشر كند و برای حل این معضل چاره اندیشی كند.

کودکان کارگر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر