کد خبر: 86387 A

با وجود رواج كار زیرزمینی در ایران:

چكیده: «قائم مقام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شامگاه گذشته در سنندج از اندیشیده شدن ساز و کارهای لازم برای بیمه کارگران مقیم خارج خبر داد و گفت: امیدواریم كارگران مقیم خارج در آینده بتوانند به آسانی تحت پوشش بیمه قرار گیرند.»

در شرایطی كه بخش قابل ملاحظه‌ای از بدنه جامعه كارگری ایران بدلیل نبود نظارت مستمر بازرسان كار و سازمان تامین اجتماعی از بدیهی ترین حقوق صنفی از جمله بیمه برخوردار نیستند و «كار زیرزمینی» در ادبیات روابط كار ایران اصطلاحی شناخته شده است، قائم مقام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شامگاه گذشته در سنندج از «اندیشیده شدن» ساز و کارهای لازم برای بیمه کارگران مقیم خارج خبر داد و گفت: امیدواریم كارگران مقیم خارج در آینده بتوانند به آسانی تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از سنندج، محمدتقی حسینی، قائم مقام وزیر تعاون در امور بین‌الملل سه‌شنبه شب در سومین جلسه شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در سنندج گفت: امروزه ایجاد اشتغال یکی از اصلیترین محورهای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که دولت همواره سعی دارد با افزایش فرصت‌های شغلی، جوانان را وارد چرخه تولید کرده و بتواند جامعه را به سوی رشد و تعالی هدایت کند.

وی با بیان اینکه وزارت کار به تنهایی متولی اشتغال نیست، تصریح کرد: وظیفه وزارت کار اجرای قانون کار و زمینه‌سازی ایجاد اشتغال است و نباید تصور شود که این وزارتخانه در قبال همه مشکلات اشتغال مسئولیت دارد.

حسینی افزود: مقوله خدمت به مردم منحصر به یک دستگاه یا گروه خاص نیست و تمام قوای سه‌گانه باید در این راه تلاش کنند.

رشته‌های مهارتی متناسب با نیاز بومی استان باشد

قائم مقام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه سخنانش با بیان اینکه کردستان دارای نیروهای کارآمد و متخصصی است، گفت: نیروی انسانی، پتانسیل توانمند استان کردستان برای توسعه است که می‌تواند توانایی لازم را در انجام موفق مجموعه‌های کاری داشته باشد.

وی حل مشکل اشتغال استان کردستان را در گرو گسترش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای دانست و افزود: کردستان توانایی بسیاری در تربیت نیروهای متخصص و توانمند دارد و باید رشته‌های آموزشی در استان متناسب با نیارهای بومی باشد.

وی ضمن تأکید بر تقویت این آموزش‌ها تصریح کرد: باید نیازسنجی شود و با توجه به نیاز استان رشته‌های فنی و حرفه‌ای آموزش داده شود.

قائم مقام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش فنی و حرفه‌ای، ایجاد تسهیلات برای اشتغال و تمرین اجتماعی را سه اصل مهم در ایجاد اشتغال عنوان کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر