کد خبر: 91511 A

یک فعال مستقل کارگری:

چکیده: «چنانچه این کارگران نتوانند در در سن شصت سالگی با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه بازنشسته شوند باید به ناچار به فعالیت خود در بازار کار ادامه دهند که این مسئله با معیارهای اجتماعی و اقتصادی مبنی بر جایگزین شدن نیروی کار جوان با نیروی کار فرسوده و ارتقاء بهره‌وری کارگاه مغایرت دارد.»

یک فعال مستقل کارگری خواستار استمرار قانونی شد که به موجب آن بیمه شدگان تامین اجتماعی می‌توانند با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه بازنشسته شوند.

«مازیار گیلانی‌نژاد» در این باره به ایلنا گفت: در روزهای اخیر اخباری منتشر شد که بر اساس آن مجلس با بازنشستگی بیمه شدگانی که تنها ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشتند مخالفت کرد.
وی افزود: هرچند بعدا این ماجرا با انتشار خبر دیگری مبنی اینکه مجلس برای بازنشستگی چنین افرادی در صدد تصویب طرحی جداگانه است، تکذیب شد اما هنوز برخی کارگران از بابت انتشار خبر نخست نگران هستند.
این فعال مدنی کارگری افزود: صرف نظر از ایرادهایی که از سوی منتقدان به قانون بازنشستگی کارگران با ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه وارد است، سابقه پرداخت حق بیمه بسیاری از کارگران با سن و سابقه شغلی آن‌ها همخوانی ندارد.
به گفته گیلانی‌نژاد این گروه از کارگران به دلیل مشکلات اقتصادی و مخالفت‌ کارفرمایان خود یا دیرهنگام و یا بصورت غیر پیوسته از مزایای بیمه تامین اجتماعی برخوردار شده‌اند.
وی افزود: چنانچه این کارگران نتوانند در در سن شصت سالگی با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه بازنشسته شوند باید به ناچار به فعالیت خود در بازار کار ادامه دهند که این مسئله با معیارهای اجتماعی و اقتصادی مبنی بر جایگزین شدن نیروی کار جوان با نیروی کار فرسوده و ارتقاء بهره‌وری کارگاه مغایرت دارد.
به گفته گیلانی‌نژاد ممکن است در شرایط کنونی اعطای چنین حقی نوعی اجحاف در حق سایر بیمه شدگان شاغل و بازنشسته و همچنین تحمیل هزینه اضافی به سازمان تامین اجتماعی تلقی شود اما چنانچه دولت بخواهد به وظایف خود در اصل ۲۹ قانون اساسی عمل کند، می‌تواند هزینه مربوط به بازنشستگی این گروه از کارگران را از محل ثروت‌های عمومی تامین کند.
وی با بیان اینکه دولت علاوه تکالیف خود در اصل ۲۹ قانون اساسی مبالغ بسیاری به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است افزود: چنانچه دولت به تعهدات خود عمل کند، بازنشستگی کارگران با ۱۰ سال سابقه مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
گیلانی‌نژاد گفت: چنانچه این حق از کارگران بیمه شده‌ای که تنها ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند دریغ شود، تنها بر منابع سازمان تامین اجتماعی افزوده خواهد شد.

تامین اجتماعی کارگران بازنشسته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر