کد خبر: 21960 A

ایلنا گزارش می‌دهد/

همراه پسر جوانی که شنبه برای عمل آپاندیس به بیمارستان شریعتی اصفهان مراجعه کرده بود در این باره به ایلنا گفت «از دیشب که بیمارستان را ترک کردم تا بعد از عمل جراحی، یعنی ساعت ۱۲ امروز اجازه ملاقات با بیمار را نداشتیم.»

یک میلیون کارگر اصفهانی، هر ماه بخشی از حقوق خود را به سازمان تامین اجتماعی می‌سپارند تا هنگامی که خود یا یکی از اعضای خانواده‌شان به بیماری مبتلا شد، درد و رنجی جز پرستاری و بهبودی مریض نداشته باشند اما درست در زمان نیاز، همین رایگان بودن خدمات بهانه‌ای برای کم توجهی و تعیین قوانین دست و پاگیر برای كارگران اصفهانی در دو بیمارستان شریعتی و غرضی اصفهان شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، طولانی شدن فاصله تشخیص بیماری و بستری فرد برای جراحی تا درمان، ممنوعیت ورود همراه به بخش‌های مختلف و کم توجهی پرستاران و پزشکان به بیمار، آزار دهنده‌ترین مشکل بیمارستان‌های تامین اجتماعی است که با وجود افزایش دائمی افراد تحت پوشش، تغییر چندانی در فضا و امکانات درمانی این مراكز به وجود نیامده است.

دو بیمارستان و ۷۰ هزار بستری در سال

به گفته مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان، آخرین آمار نشان می‌دهد بیش از ۲ میلیون و ۸۵۴ هزار نفر اصفهانی زیر پوشش این بیمه قرار دارند که ۶۰ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

حسین عطایی با اشاره به رشد ۶ درصدی تعداد بیمه شدگان در سال گذشته می‌گوید: سه بیمارستان شریعتی، غرضی و فاطمه زهرا (س) نجف آباد با ۸۱۵ تخت، وظیفه درمان مستقیم بیماران زیر پوشش بیمه را به عهده دارند که بیشترین تخت بیمارستانی مربوط به بیمارستان شریعتی است.

وی تعداد ویزیت سرپایی پزشکان مراکز درمانی ملکی در سال گذشته را ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: حدود ۷۱ هزار بیمار نیز در سه بیمارستان ملکی بستری شدند و ۳۷ هزار و ۸۰۰ نفر نیز مورد اعمال جراحی قرار گرفته‌اند.

بدعت‌گذاری در نحوه ارتباط بیمار و پزشك

گذشته از این آمار، گذری کوتاه در دو بیمارستان غرضی و شریعتی اصفهان نشان می‌دهد، مشکلی که مدیر درمان تامین اجتماعی استان اصفهان چندی پیش در نشست خبری خود به صورت گذرا به آن اشاره کرد، در عمل به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های درمان کارگرانی تبدیل شده که خواهان استفاده از امکانات مراکز درمانی تامین اجتماعی هستند.

دکتر عطایی تعرفه‌های پایین بیمه را مانعی بزرگ برای همکاری پزشکان با این بخش اعلام کرد و گفت: دلیل شلوغی مراکز درمانی و انتظار چندماهه برای برخی خدمات مانند رادیولوژی، همین نکته بوده است.

بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار ایلنا، این شرایط باعث شده پزشکان محدودیت‌های عجیب و آزار دهنده‌ای برای ویزیت، جراحی و درمان بیمار تعیین کنند، یکی از آن‌ها ممنوعیت ورود همراه به داخل بخش‌ها در زمان حضور پزشک و کادر درمانی و عدم امکان ملاقات با آن‌ها قبل، هنگام و حتی پس از درمان است.

نگرانی خانواده بیمار به توان بی‌خبری

نسرین احمدی، همراه پسر جوانی که شنبه برای عمل آپاندیس به بیمارستان شریعتی اصفهان مراجعه کرده بود در این باره به ایلنا گفت: از دیشب که بیمارستان را ترک کردم تا بعد از عمل جراحی، یعنی ساعت ۱۲ امروز اجازه ملاقات با بیمار را نداشتیم، نگهبانان و مسوولان بخش هم در پاسخ به درخواست‌های ما برای اطلاع از وضع بیمارمان می‌گفتند این خواسته پزشکان است که از صبح که برای معاینه در بخش حاضر می‌شوند تا ظهر، همراهی وارد نشود.

بتول کریمی، همراه بیمار بخش زنان و زایمان نیز که به دلیل همین مشکل در اتاق انتظار پذیرش بیمارستان نشسته بود، با انتقاد از این وضعیت گفت: به نگهبان می‌گویم اگر بیمارمن به دلیل سرگیجه یا ضعف، زمین بخورد و آسیب ببیند شما پاسگو هستید اما آن‌ها در جواب می‌گویند این قانونی است که مسوولان هر بخش از بیمارستان گذاشته‌اند و کسی اجازه شکستن آنرا ندارد.

احتمال اشكال در استانداردهای بیمارستان

نارضایتی و تجمع ناخوشایند همراهان که گاهی هم منجر به بحث و دعوا بین نگهبانان و مردم می‌شد، ما را بر آن داشت با مدیر درمان تامین اجتماعی تماس بگیریم و از او درباره این وضعیت سوال کنیم، دکتر عطایی ممنوعیت حضور حتی یک همراه بر بالین بیماران در بیمارستان دکتر شریعتی اصفهان را تشخیص پزشکان معالج و گروه جراحی دانست و افزود: اگر همراهان از این وضعیت گلایه‌ای دارند به دفتر بهبود بیمارستان مراجعه و شکایت خود را مکتوب کنند تا پس از بررسی و پی گیری موضوع، در صورت نیاز، قانون مورد تجدید نظر قرار گیرد.

وی با تاکید بر فراهم بودن امکان بازنگری در قوانین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تامین اجتماعی استان گفت: حتی اگر این قاعده استاندارد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تامین اجتماعی باشد قابل تغییر است چون استاندارد‌ها هم وحی منزل نیستند و ممکن است مشکل داشته باشد.

شکاف در نظام درمانی که صد در صد رایگان است

یکی از کارکنان بیمارستان شریعتی اصفهان نیز اجرای قوانین دست و پاگیر و برخی محدودیت‌ها در روند رسیدگی و درمان بیماران در بخش‌های مختلف را شکاف ایجاد شده در یک نظام درمانی صد در صد رایگان دانست و گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد شده، قیمت آن‌ها به شدت افزایش یافته و بخش زیادی از درآمد سازمان‌های بیمه گر نیز به خرید و تهیه این تجهیزات اختصاص می‌یابد.

با وجود همه دلایلی که مسوولان بخش درمان تامین اجتماعی اصفهان برای وجود مشکل در بیمارستان‌های شریعتی و غرضی ذکر کردند، انتظار غیر قابل تحمل بیماران برای درمان و همراهان برای اطلاع از وضع بیمارشان همچنان به قوت خود باقی است و هر روز چندین صحنه درگیری آن‌ها با نگهبانان یا پرستاران بخش را ایجاد می‌کند.

گزارش از ناهید شفیعی

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر