کد خبر: 4 A

بدنبال اعتصاب هزاران کارگر معدن؛

جاکوب زوما، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در مورد این حادثه گفت: این خشونت بی‌معنا مرا را شوکه و متاثر کرده است.

ایلنا: نیروهای پلیس آفریقای جنوبی بیش از ۳۰ تن از کارگران معدن را که اعتصاب کرده بودند، به رگبار بستند و کشتند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تیراندازی که روز پنجشنبه به وقوع پیوست، یکی از مرگبار‌ترین حوادث در آفریقای جنوبی پس از پایان دوره آپارتاید در این کشور محسوب می‌شود.

سخنگوی وزارت پلیس در آفریقای جنوبی امروز (جمعه) به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: بیش از ۳۰ تن در تیراندازی روز پنجشنبه کشته شده‌اند.

وی افزود: تحقیقات درباره این تیراندازی‌ها در نزدیکی منطقه «ماریکانا» واقع در ۷۰ کیلومتری شمال غرب ژوهانسبورگ آغاز شده است.

پس از آنکه پلیس نتوانست کارگران معدن اعتصاب‌کننده که قمه، چماق و اسلحه‌های سرد دیگر دست داشتند را متفرق کند به سمت آن‌ها تیراندازی کرد.

یک خبرنگار حاضر در صحنه اظهار کرد: برخی از کارگران منطقه را ترک کردند اما برخی از آن‌ها که سلاح در دست داشتند شروع به شعار دادن کردند و به سمت منطقه‌ای که در آن یک معدن وجود دارد راهپیمایی خود را آغاز نمودند. پلیس برای متفرق کردن آن‌ها ابتدا از ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد و سپس از نارنجک‌های صوتی و گاز اشک‌آور استفاده کرد.

به گفته این خبرنگار، ناگهان یک گروه از کارگران به سمت پلیس حمله کردند و پلیس نیز به طور فوری به سمت آن‌ها آتش گشود.

این حادثه یک اتفاق بسیار نادر در آفریقای جنوبی است؛ کشوری که الگوی ثبات در قاره آفریقا پس از پایان حکومت نژادپرستی در این کشور در سال ۱۹۹۴ است.

هنوز مشخص نیست که علت اعتراض کارگران معدن چه بوده است.

سخنگوی پلیس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ما در شرایطی قرار گرفتیم که در آن افرادی که تا دندان مسلح بودند به دیگران و به پلیس حمله کردند. پلیس زمانی که با افرادی مسلح و تبهکار که قصد کشتن پلیس را دارند روبرو شده، چه باید بکند؟

جاکوب زوما، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در مورد این حادثه گفت: این خشونت بی‌معنا مرا را شوکه و متاثر کرده است.

او گفت: معتقدیم در نظام دموکراتیک ما فضای کافی برای حل و فصل هر اختلافی از طریق گفت‌وگو و بدون نقض قانون و یا استفاده از خشونت وجود دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر