کد خبر: 581 A

پس از این که شرکت اداره کننده معدن، حدود سه هزار کارگر اعتصابی را به اخراج تهدید کرد، یک سوم از آنها روز دوشنبه به سر کار بازگشتند اما هنوز این معدن استخراج پلاتین تولید خود را آغاز نکرده است.

ایلنا: نخستین جلسه محاکمه بیش از ۲۵۰ معدنچی در آفریقای جنوبی در حالی برگزار شد که اعضای خانواده آن‌ها در بیرون دادگاه تجمع کرده بودند.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، اتهام این افراد قتل، تلاش برای قتل و خشونت اعلام شده است.

حدود یک هفته قبل، سه هزار تن از کارکنان معدن با هدف افزایش حقوق دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب باعث از کار افتادن معدن شد.

چند روز قبل نیروهای پلیس با تیراندازی به طرف کارگران اعتصابی که تجمع کرده بودند و البته مسلح بودند ۳۴ تن را کشتند. ۱۰ تن دیگر قبل از دخالت پلیس بر اثر درگیری بین اتحادیه‌های رقیب کارگری کشته شده بودند.

پس از اینکه شرکت اداره کننده معدن، حدود سه هزار کارگر اعتصابی را به اخراج تهدید کرد، یک سوم از آن‌ها روز دوشنبه به سر کار بازگشتند اما هنوز این معدن استخراج پلاتین تولید خود را آغاز نکرده است.

مدیر شرکت «لون مین» که اداره کننده معدن است می‌گوید: «این اعتصاب، اعتصابی غیرقانونی بود که کارکنان شرکت تصمیم گرفتند بر سر کار حاضر نشوند. اما اتفاقات در آن روز ناگهان به سرعت رخ داد و خشونت‌ها تبدیل به مساله‌ای اجتماعی شد که از کنترل ما خارج بود. به همین دلیل نیاز داشتیم که پلیس دخالت کند.»

شرکت لون مین ضرب‌الاجل بازگشت به کار را یک روز دیگر تمدید کرد و به این ترتیب کارگران اعتصابی باید تا روز سه‌شنبه کار خود را از سربگیرند.

تیراندازی اخیر پلیس به طرف معدنچیان، مرگ‌بار‌ترین واقعه این چنینی در آفریقای جنوبی پس از پایان دوران آپارتاید در این کشور از سال ۱۹۹۴ میلادی بود.

«ژاکوب زوما» رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی ضمن اعلام یک هفته عزای عمومی در کشور، هیاتی را مامور رسیدگی به این واقعه کرده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر