کد خبر: 8624 A

افراد بیکار در منطقه یورو به ۱۸/۲ میلیون نفر رسید که بالا‌ترین سطح از زمان آغاز حیات یورو در سال ۱۹۹۹ به شمار می‌رود، در حالیکه نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا که متشکل از ۲۷ کشور است، به ۲۵/۵ میلیون نفر رسید.

میزان بیکاری منطقه یورو در ماه اوت هم‌چنان بالا ماند و صعود مجدد شمار افراد بیکار، هزینه‌ انسانی بحران بدهی سه ساله این بلوک را بارز ساخت.

به گزارش ایلنا، آمار منتشر شده توسط سازمان آمار اتحادیه اروپا (یورواستات) نشان داد که نرخ بیکاری منطقه‌ یورو به ۱۱/۴ درصد در ماه اوت رسید که بر مبنای آماری در مقایسه با ماه ژوییه ثابت بود اما ۳۴ هزار نفر بر شمار بیکاران افزوده شد.

به این ترتیب شمار افراد بیکار در منطقه یورو به ۱۸/۲ میلیون نفر رسید که بالا‌ترین سطح از زمان آغاز حیات یورو در سال ۱۹۹۹ به شمار می‌رود، در حالیکه نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا که متشکل از ۲۷ کشور است، به ۲۵/۵ میلیون نفر رسید.

اتریش با ۴/۵ درصد، پایین‌ترین نرخ بیکاری را در منطقه‌ یورو داشت در حالیکه اسپانیا با ۲۵/۱ درصد، بالا‌ترین نرخ بیکاری را در میان کشور‌های عضو یورو داشت.

بحران بدهی که در سال ۲۰۱۰ در یونان آغاز شد و با فراگرفتن ایرلند، پرتغال، قبرس و اقتصاد بزرگ‌تری مانند اسپانیا در سراسر منطقه یورو گسترش یافت، اعتماد شرکت‌ها را از بین برده و توانایی آن‌ها را برای اشتغالزایی تضعیف کرده است.

هم‌چنین اقدام کشور‌های اروپایی برای کاهش بدهی و کسری بودجه و احیای اعتماد سرمایه گذاران، موجب شده دولت‌ها به کاهش هزینه‌ها و اخراج کارکنانشان روی بیاورند. از سوی دیگر تورم بالا و اعتبار بانکی محدود به مشکل خانوار‌ها در این منطقه افزوده است.

بر اساس بررسی جدید‌ی که توسط موسسه ارنست‌اند یانگ انجام گرفته است، نرخ بیکاری در منطقه یورو ممکن است به حدود ۱۲ درصد تا اوایل سال ۲۰۱۴ برسد که با این حساب، شمار بیکاران این بلوک از ۱۹ میلیون نفر فرا‌تر خواهد رفت.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است اقتصاد منطقه یورو ۰/۳ درصد در سال جاری کوچک شود و با احیای اقتصادی ضعیف، رشد اقتصادی این بلوک در سال آینده به ۰/۷درصد خواهد رسید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر