کد خبر: 10059 A

با توجه به انتقال سریع بسیاری از بیماری‌ها توسط جوندگان موذی و ضرورت پاکسازی شهر از وجود اینجانوران، از ابتدای سال جاری بیش از ۱۰۰۰۰ منفذ موش شناسایی و مسدود شده است.

ایلنا:‌ طرح مبارزه با جانوران موذی شهری با اجرای تمهیدات ویژه و جلب مشارکت‌های مردمی، آموزش و اطلاع رسانی در سطح نواحی سه گانه منطقه ۱۰ در دست اجراست.

به گزارش ایلنا، مهرداد زنگنه فر معاون امور شهری و فضای سبز با اعلام این خبر گفت: با توجه به انتقال سریع بسیاری از بیماری‌ها توسط جوندگان موذی و ضرورت پاکسازی شهر از وجود اینجانوران، از ابتدای سال جاری بیش از ۱۰۰۰۰ منفذ موش شناسایی و مسدود شده است.

وی با اشاره به راه‌های نفوذ موش به منازل گفت: سیستم‌های دفع زباله مجتمع‌های مسکونی، منافذ موجود در طبقات زیرین و تاسیسات، فاصله بین منازل و سطح آسفالت خیابان‌ها از جمله مواردی است که باعث ورود موش به منازل مسکونی می‌شود.
زنگنه فر یادآور شد: ادامه حیات و تکثیر و زاد و ولد جانوران موذی مستلزم فراهم بودن شرایط لازم (آب، غذا و پناهگاه) و فقدان بهداشت محیط می‌باشد که در صورت حذف این عوامل و شرایط، جمعیت آن‌ها کنترل خواهد شد.

معاون امور شهری و فضای سبز تصریح کرد: با اقدامات انجام شده و طعمه گذاری در تمام مکان‌هایی که احتمال وجود لانه موش و محل زندگی آن‌ها هست (اماکن مخروبه و متروکه، اماکن دولتی، مراکز بهداشتی و درمانی، اماکن نظامی، معابر، کانال‌ها، انهار و فضاهای سبز و...) تعداد ۴۵۰ لاشه از طریق مبارزه مکانیکی و طعمه گذاری شیمیایی جمع آوری شده است.

وی با اشاره به دیگر اقدامات تصریح کرد: فعالیت‌های اطلاع رسانی از طریق نصب ۲۵۴ پلاکارد، توزیع ۷۰۰۰ بروشور و برگزاری ۷۸ ساعت دوره آموزشی انجام شده است همچنین عملیات بهسازی محیط از قبیل نصب دریچه، مسدود کردن منافذ با مصالح مقاوم و غیر مقاوم و تحویل تله کشنده و چسبی به متقاضیان انجام شد.

زنگنه فر از شهروندان خواست تا در دفع زباله‌های خانگی دقت کنند و از ریختن ضایعات به داخل مسیل‌ها و انهار خودداری نمایند تا موش‌ها امکان دسترسی به مواد غذایی و آب را نداشته باشند و در صورت مشاهده موش با شماره سامانه ۱۳۷ تماس بگیرند.

وی تاکید کرد: شهروندان می‌توانند با رعایت کامل بهداشت محیط، هم محیط زیست شهری را که متعلق به خود آنهاست، پاکیزه و عاری از آلودگی نگهدارند و هم مانع از ازدیاد اینجانوران ناقل بیماری شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر