کد خبر: 1602 A

همزمان با برگزاری اجلاس سران کشورهای غیر متعهد در تهران؛

این اثر هنری با عنوان «عروج» به شکل تابلو سفالی به همراه پتینه و لعاب سرد ونصب روی قاب فلزی در اندازه ۳۵م‌تر طول و ۳ متر عرض ترکیبی از هنر اسلیمی، مینیاتور، نگار‌گری و خطاطی بوده و محتوای خط آن نیز مربوط به آیات ۲۷-۳۰ سوره فجر است.

ایلنا:‌نماد هنری اسلامی – ایرانی با نام «عروج»، همزمان با برگزاری اجلاس سران کشورهای غیر متعهد در محدوده پردیس حکومتی رونمایی خواهد شد.

به گزارش ایلنا، مسعود کفایتمند شهردار منطقه ۱۱ با اشاره به اینکه میدان پاستور یکی از مهم‌ترین میادین شهری در سطح کشور است که به دلیل قرار گرفتن در محدوده پردیس حکومتی، مورد توجه مهمانان و سفیران کشورهای متعدد است؛ از رونمایی اثر هنری جدیدی که در نخستین روزهای ماه شهریور همزمان با برگزاری اجلاس سران کشورهای غیر متعهد در میدان پاستور رونمایی خواهد شد؛ خبر داد.

شهردار منطقه ۱۱ با تشریح این اثر هنری ایرانی اسلامی که از جنس سفال و به شکل تابلویی با عرض ۳ متر و طول ۳۵ متر ساخته شده است؛ گفت: سفال به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای ساخت بشر نقش خود را تا به امروز به عنوان یکی از دقیق‌ترین وسایل شناخت فرهنگ‌های کهن و تاریخ گذاری و ارزیابی فرهنگ‌های گوناگون حفظ کرده است از دیر باز مورد توجه هنرمندان ایرانی بوده و ریشه در اعماق وجودی جامعه و تاریخ کشور ما دارد و از قابلیت هنری خلاق، معنا دار و کار آمد برخوردار است که در آن می‌توان با ساده‌ترین و عمومی‌ترین ابزار، ماندگار‌ترین و چشم نواز‌ترین پدیده‌های هنری را خلق نمود.

کفایتمند افزود: این اثر هنری با عنوان «عروج» به شکل تابلو سفالی به همراه پتینه و لعاب سرد ونصب روی قاب فلزی در اندازه ۳۵م‌تر طول و ۳ متر عرض ترکیبی از هنر اسلیمی، مینیاتور، نگار‌گری و خطاطی بوده و محتوای خط آن نیز مربوط به آیات ۲۷-۳۰ سوره فجر است که این آیات مصداق تقرب به خداوند بوده و هدف از آفرینش انسان را نزدیکی به خدواند بیان فرموده است.

وی همچنین یادآور شد که در این اثر از نماد‌ها و سمبل‌هایی چون سرو به نشانه ایستادگی و شهادت، پرنده به نشانه رهایی روح از زمین و خورشید به نشانه رسیدن به نور که‌‌ همان حق است، استفاده شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر