کد خبر: 40413 A

سردار رحیمی:

وقتی چراغ راهنمایی به صورت دستی کنترل می‌شود، می‌تواند جریان ترافیکی را از حالت تعادل خارج کند به همین دلیل در جلسه امروز تصمیم گرفته شد به جز موارد خاص که چراغ‌ها دچار نقص فنی هستند و یا برای اسکورت شخصیت‌های ویژه، چراغ‌های راهنمایی به صورت هوشمند باشند.

ایلنا: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با بیان اینکه طی سال‌های اخیر اقدامات خوبی در راستی هوشمند سازی مدیریت ترافیک در پایتخت صورت گرفته است گفت: با کمک سیستم‌های هوشمند مانند دوربین‌های نظارت تصویری و ثبت تخلفات سرعت در بزرگراه‌ها، خوشبختانه شاهد کاهش میزان کشته شدگان در حوادث رانندگی بوده‌ایم.

به گزارش ایلنا، سردار حسین رحیمی در نشست مشترک پلیس راهور و مدیران حوزه حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان این مطب اظهار کرد: شهر تهران طی ۲ ساله گذشته مقام اول کاهش میزان کشته شدگان در تصادفات رانندگی کشور را به خود اختصاص داده است و امسال نیز تاکنون با کاهش ۱۰۵ نفری تعداد کشته شدگان در مقام نخست قرار دارد که این نشان از درست و صحیح بودن اقدامات صورت گرفته در حوزه مدیریت ترافیک بوده است.

وی ادامه داد: هنوز تعدادی از بزرگراه‌های شهر تهران به دوربین‌های ثبت تخلفات مجهز نشده‌اند که امید است با تلاش معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تمامی بزرگراه‌ها به این سیستم مجهز شوند و همچنین تعداد دوربین‌های نظارت تصویری در سطح شهر افزایش یابد.

با بیان اینکه در حال حاضر روزانه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ خودروی جدید در تهران پلاک می‌شوند و این رقم تا روز ۱۲۰۰ یا ۱۳۰۰ خودرو نیز افزایش می‌یابد گفت: مدیریت ترافیک در شهری مانند تهران بدون کمک سیستم‌های هوشمند امکان پذیر نیست و برای مدیریت بهتر و دقیق‌تر نیازمند توسعه این سیستم‌ها در پایتخت هستیم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در ادامه تاکید کرد: در جلسات مشترک با مدیران حوزه حمل و نقل، اسیب‌ها و مشکلات مورد بررسی و بحث قرار می‌گیرد تا با همکاری و هماهنگی کامل نسبت به مدیریت بهتر ترافیک اقدام شود.

وی ادامه داد: مهم‌ترین هدف برگزاری این جلسات، تسهیل در آمد و شد، کاهش تصادفات، ایجاد مناطق نمونه ترافیکی در شهر و توسعه سیستم‌های هوشمند مدیریت ترافیک است.

سردار رحیمی افزود: امیدواریم این همکاری‌ها و هماهنگی‌ها، به ارتقا انضباط ترافیکی، کاهش تصادفات و تلفات و سرعت بخشیدن به آمد و شد در تهران منجر شود.

وی در ادامه اظهار کرد: هم اکنون بالغ بر ۹۰ درصد چراغ‌های راهنمایی و رانندگی به صورت هوشمند کار می‌کنند اما در بعضی نقاط و در بعضی از ساعات به ویژه در ساعات اوج ترافیک صبح گاهی و شامگاهی، کنترل چراغ‌های راهنمایی به صورت دستی کنترل می‌شوند اما اگر بخواهیم نتیجه مناسب بگیرم باید چراغ‌ها به صورت اتوماتیک و هوشمند مدیریت شوند.

وی تاکید کرد: به عنوان رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام می‌کنم که اعتقاد ما این است که چراغ‌های راهنمایی باید به طور اتوماتیک مدیریت شوند و چراغ‌های چشمک زن هم در تهران حذف شوند.

براساس این گزارش سید جعفر تشکری هاشمی نیز در حاشیه این نشست اظهار کرد: جلساتی که با پلیس راهور داریم به این منظور برگزار می‌شود که بتوانیم شاهد بهبود ترافیک در پایتخت باشیم و با شناسایی مسائل و مشکلات، راه حل‌هایی را اجرایی کنیم که سبب تسهیل در تردد‌ها و کاهش حجم ترافیک در پایتخت شود.

وی تصریح کرد: امروز مروری بر مصوبات این جلسات از ابتدای سال تاکنون داشتیم و مورد تاکید بود که افسران پلیس برای نظارت بهتر در مرکز تقاطع‌ها در مراکز ویژه، مستقر شوند و جریان ترافیک را از نزدیک مدیریت و نظاره کنند، که برای تحقق این مهم پیش بینی شد محل‌هایی برای استقرار پلیس در تقاطع‌ها ایجاد شود که تا این لحظه ۲۵ جایگاه نصب شده بقیه جایگاه‌های استقرار نیروهای پلیس نیز تا پایان سال در سطح شهر نصب خواهد شد.

تشکری افزود: وقتی چراغ راهنمایی به صورت دستی کنترل می‌شود، می‌تواند جریان ترافیکی را از حالت تعادل خارج کند به همین دلیل در جلسه امروز تصمیم گرفته شد به جز موارد خاص که چراغ‌ها دچار نقص فنی هستند و یا برای اسکورت شخصیت‌های ویژه، چراغ‌های راهنمایی به صورت هوشمند باشند. همچنین تصمیم گرفته شد که هیچ تقاطعی چشمک زنی در تهران نداشته باشیم چون متاسفانه در این تقاطع‌ها حق تقدم رعایت نمی‌شود و شاهد بروز تصادفات و حوادث زیادی هستیم.

معاون شهردار تهران گفت: توسعه سیستم‌های هوشمند نیز در جلسه امروز با پلیس راهور مورد تاکید قرار گرفت تا به طور مثال دوربین‌های کنترل سرعت در شهر گسترش یابند.

وی در پایان اظهار کرد: همچنین با توجه به نزدیک شدن به پایان سال و افزایش تردد‌ها در شهر، طرح انضباط ترافیکی مشترک راهنمایی و رانندگی و شهرداری مورد تاکید قرار گرفت که امیدواریم با مجموعه این اقدامات ضمن ارتقا سطح ایمنی در تردد‌ها و کاهش تصادفات، شاهد تسهیل ترافیک در شهر نیز باشیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر