کد خبر: 50578 A

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران:

این کانکس‌ها به تجهیزاتی همچون نمایشگر دیجیتال با امکان انتشار پیام‌های اطلاع‌رسانی و آموزشی، بالون هدایت‌گر نیروهای امدادی در زمان حادثه، آژیر، بلندگو و سامانه خودکار باز و بسته شدن درب مجهز هستند.

ایلنا: رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از آغاز نصب و استقرار ۳۰۰ کانکس تجهیزات امداد و نجات در محلات شهر تهران خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت شهر تهران، عزیزاله رجب‌زاده در نشست اعضای ستاد مدیریت بحران منطقه۱۴ گفت: در این کانکس‌ها ۳۲قلم تجهیزات سبک امداد و نجات همچون چادر، تجهیزات جستجو و نجات، کیسه خواب، پتک، کلنگ، بیل امدادی، دیلم، طناب، کیف کمک‌های اولیه، کپسول آتش نشانی، برانکار و نیز ۴۲ قلم وسایل مورد نیاز اعضای گروه‌های مردمی واکنش اضطراری محلات ذخیره شده است که در زمان وقوع سوانح و یا حوادث عمده شهروندان عضو این گروه که قبلا آموزش‌های امداد و نجات را فراگرفته‌اند با مراجعه به این کانکس نصب شده که در محله‌شان، بعنوان نیروی داوطلب مردمی و همیار نیرو‌های امدادگر رسمی وارد عمل می‌شوند.

وی افزود: به این ترتیب بخش قابل توجهی از شهروندان ساکنان محلات در سوانح بزرگ به نیروی فعال و موثر تبدیل می‌شوند و در ساعت‌های طلایی بروز حادثه قادر به نجات جان ساکنان محله‌های خویش خواهند بود. در واقع این تجهیزات مکمل طرح تشکیل گروه‌های امدادگر محلی است که در راستای مدیریت بحران محله‌محور اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نصب ۱۳۵ کانکس تجهیزات در محلات در مرحله اول و در مناطق۲۲گانه انجام شده و در ۱۶۵کانکس دیگر نیز به تدریج در مکان‌های عمومی همچون بوستان‌ها، مساجد، مدارس، و محل‌های مناسب و در معابر نصب می‌شود، گفت: این کانکس‌ها به تجهیزاتی همچون نمایشگر دیجیتال با امکان انتشار پیام‌های اطلاع‌رسانی و آموزشی، بالون هدایت‌گر نیروهای امدادی در زمان حادثه، آژیر، بلندگو و سامانه خودکار باز و بسته شدن درب مجهز هستند.

وی با اشاره به واقعیت لرزه‌خیزی شهر تهران، چالش‌های عمده این کلان شهر را وجود ۶۸۰۰ هکتار بافت فرسوده، تراکم جمعیت، معابر کم عرض، ریز‌دانگی بخش وسیعی از ساختمان‌ها، فرسودگی شریان‌های حیاتی و کمبود مراکز درمانی و امدادی توصیف کرد و گفت: در حالیکه در شرایط عادی نیز مشکلات شهر آشکار است، می‌توان مشکلات شهر بعد از وقوع زلزله محتمل را بر اساس سناریوهای طراحی شده ترسیم نمود. بنابراین باید به طور همزمان اقدامات بلند مدت و پیشگیرانه مانند بازسازی بافت‌های فرسوده و اقدامات میان مدت و کوتاه مدت مانند آموزش شهروندان و ارتقای آمادگی و مقابله را پیش برد.

وی گفت: از یک سو دانش مدیریت بحران و تشکیلات مدیریت بحران جوان است و از سوی دیگر موضوع بحران‌های طبیعی مانند زلزله و سیل، مدتی پس از وقوع مورد توجه قرار می‌گیرد و به تدریج از آن غفلت می‌شود و از دغدغه مردم و مسئولان خارج می‌شود.

جانشین شهردار در ستاد مدیریت بحران شهر تهران تاکید کرد که اجرای طرح‌های پیشگیرانه منجر به کاهش تلفات و خسارات در زمان حادثه می‌شود اما این طرح‌ها نیاز به زمان و اعتبار دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به نقش شهرداران مناطق و نواحی بعنوان روسای ستادهای مدیریت بحران و تعیین ساختار اعضای این ستاد‌ها، برگزاری جلسات فصلی ستاد با حضور تمامی اعضا جهت ایجاد هماهنگی‌های لازم قبل از بروز بحران و بررسی نقاط قوت و ضعف و ترسیم راهکارهای پیش‌رو و برنامه ریزی‌های لازم ضروری است تا در هنگام وقوع سوانح، حداکثر هماهنگی و همکاری در غلبه بر بحران تحقق یابد.

همچنین در این نشست دکتر اردشیر نوریان شهردار و رئیس ستاد مدیریت بحران منطقه ۱۴ در سخنانی برخورداری از برنامه عمل مناسب برای رویارویی با سوانح از جمله زلزله محتمل تهران را ضروری خواند و گفت: اجرای مانور‌ها، تحقق وحدت فرماندهی، آموزش مدیران و مردم، ذخیره امکانات و تجهیزات در محلات، پیش‌بینی مکان‌های اسکان اضطراری و ارتقای آمادگی مردم از اقدامات مهم است که مورد توجه ستاد مدیریت بحران این منطقه نیز قرار دارد.

وی با اشاره به تراکم بالای جمعیت و گسترش بافت فرسوده در منطقه، توجه به مدیریت بحران را جزء اولویت‌های منطقه خواند و گفت: دو ناحیه یک و شش منطقه فاقد پایگاه مدیریت بحران است که زمین مناسب برای احداث دو پایگاه در سال ۹۲ انتخاب می‌شود.

در این نشست علی فروزنده بعنوان دبیر جدید ستاد مدیریت بحران منطقه۱۴ معرفی و از زحمات عباس غیاثی دبیر پیشین قدردانی شد و دبیر این ستاد به تشریح عملکرد سال جاری ستاد مدیریت بحران منطقه پرداخت.

منطقه۱۴ تهران ۶ ناحیه و ۵۰۰هزار نفر جمعیت دارد و بافت فرسوده آن ۲۵۷ هکتار است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر