کد خبر: 66914 A

طلایی در دیدار با اعضای اجلاس «علمای اسلامی و بیداری اسلامی»:

در دو دوره اخیر اعضای شورای اسلامی شهر تهران، محمدباقر قالیباف را به عنوان شهردار تهران برگزیدند که حضور ایشان به عنوان مدیر شهر، منشا خدمات فراوان و موثر در بخش‌های فرهنگی و اجتماعی، حمل و نقل، عمران، خدمات شهری، محیط زیست، بهداشت و سلامت و... برای پایتخت جمهوری اسلامی ایران بوده است

ایلنا: تعدادی از اعضای شرکت کننده در اجلاس «علمای اسلامی و بیداری اسلامی» در حاشیه سفر به تهران، شنبه شب با رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

به گزارش ایلنا، در این دیدار که در محل ستاد ساماندهی سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران برگزار شد، طرفین پیرامون مسایل مختلف از جمله شورا‌ها و پارلمان‌های شهری کشورهای خود به گفت‌و‌گو پرداختند.

مرتضی طلایی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در این دیدار ضمن خوشامدگویی به میهمانان و علمای اسلامی کشورهای مالزی، اندونزی، هند و چین و... گفت: امیدوارم حضور شما و برگزاری چنین اجلاس مهمی موجب وحدت، عزت و اتحاد بیشتر مسلمانان شود.

وی در ادامه با اشاره به نحوه شکل گیری شورا‌ها در جمهوری اسلامی ایران و وظایف آن‌ها گفت: شورا‌ها در کشور ما با فرمان حضرت امام خمینی (ره)، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی با هدف واگذاری امور به دست مردم شکل گرفت.

طلایی افزود: در جمهوری اسلامی ایران در کنار سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه که نهادهای حاکمیتی برای اداره کشور هستند، شورا‌ها به عنوان نماد مردمسالاری دینی و مشارکت مردم در اداره شهر‌ها و روستا‌ها تلقی می‌شوند.

به گفته وی شورا‌ها و مدیریت شهری به عنوان پارلمان و دولت‌های محلی در مقیاس شهر و روستا عهده دار اداره شهر‌ها و روستا‌ها در چارچوب سیاست‌های کلان کشور هستند.

طلایی به برگزاری چهارمین دوره انتخابات شورا‌ها همزمان با انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و اظهار داشت: تاکنون بالغ بر ۳۵۰ هزار نفر از هموطنان ما برای حضور در انتخابات شورا‌ها ثبت نام کرده‌اند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: یکی از مهم‌ترین وظیفه شورای شهر تهران انتخاب شهردار و سیاست گذاری برای اداره شهر است.

طلایی افزود: در دو دوره اخیر اعضای شورای اسلامی شهر تهران، محمدباقر قالیباف را به عنوان شهردار تهران برگزیدند که حضور ایشان به عنوان مدیر شهر، منشا خدمات فراوان و موثر در بخش‌های فرهنگی و اجتماعی، حمل و نقل، عمران، خدمات شهری، محیط زیست، بهداشت و سلامت و... برای پایتخت جمهوری اسلامی ایران بوده است و همین اقدامات سبب شده تا امروز در شهر تهران شاهد بالا‌ترین سطح رضایتمندی و اعتماد شهروندان به مدیریت شهری هستیم.

وی در ادامه تبدیل شهرداری از سازمانی صرفا خدماتی به نهادی اجتماعی را مهم‌ترین دستاورد مدیریت شهری پایتخت جمهوری اسلامی ایران دانست و با اشاره به اقدامات مهم فرهنگی و اجتماعی تهران گفت: اجرای طرح‌هایی چون مدیریت محله که طی آن محلات ۳۷۴ گانه شهر تهران به دست خود مردم و از سوی هیئت امنا و مدیر محله اداره می‌شود از جمله اقداماتی بوده که میزان اعتماد شهروندان ما به مدیریت شهری را افزایش داده است.

طلایی از برگزاری جشنواره شمسه نیز به عنوان یکی از اقدامات موثر فرهنگی تهران یاد کرد و گفت: استقبال شهروندان از این جشنواره نشان از رضایتمندی آنان از اجرای چنین برنامه‌هایی دارد.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: مدیریت شهری تهران توجه به موضوعات دینی و مذهبی را هم در دستور کار دارد؛ به طوری که در بحث احداث و رسیدگی به مساجد شهر ده‌ها میلیارد تومان سالانه هزینه می‌شود.

به گفته وی شهرداری تهران هم اکنون ۷۰ مسجد را با مشارکت شهروندان در حال ساخت دارد.

بر اساس این گزارش در ادامه این دیدار میهمانان خارجی نیز توضیحاتی پیرامون شهر‌ها و مدیریت شهری کشور خود پرداختند. آنان ضمن قدردانی از رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران از تحولات شهر تهران به نیکی یاد کردند.

تحت تاثیر عملکرد مدیریت شهری تهران قرار گرفتم

خانم «عالمه» عضو آکادمی علوم اندونزی در حاشیه این دیدار به خبرنگار ما گفت: از گزارش عملکرد مدیریت شهری تهران خصوصا بحث بانوان تحت تاثیر قرار گرفتم. اینکه بانوان مسلمان در کشور شما با ایجاد تشکل‌های مردمی تلاش زیادی دارند باعث افتخار و مباهات زنان دیگر کشورهای اسلامی است.

وی افزود: با توجه به‌شناختی که حاصل کارکرد خودم در عرصه اجتماعی است درک این موضوع از عمق فعالیت بانوان مسلمان ایرانی که در گزارش آقای طلایی اشاره شد نشان از عمق بصیرت دینی وتلاش مضاعف برای محقق کردن حضور موثر بانوان در عرصه اجتماعی و فرهنگی شهر تهران است.

«عالمه» ادامه داد: تبادل نظر علمای اسلامی در زمینه بررسی مسائل جهان اسلام در این عصر کنونی که با چالش‌های زیادی مواجه هستیم از ضروریات است.

وی اضافه کرد: بعد از آشنایی با فعالیتهای مدیریت شهری تهران متوجه شدم که زنان مسلمان ایران دارای انگیزه‌های دینی که نشات گرفته از عمق باور آنهاست الگویی علمی وعملی مناسب برای بانوان کشورهای اسلامی دیگر هستند.

نقش مردم در اداره تهران گام موثری برای توسعه است

«شکیل احمد»، رئیس جماعت اسلامی گجرات هند و همچنین عضو انجمن حقوق شهروندان هندوستان نیز در این باره گفت: از صحبت‌های رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران بسیارخشنود شدم که در شهر تهران این همه فعالیت برنامه ریزی شده فرهنگی و اجتماعی توسط شورای شهر، شهرداری و تشکل‌های مردمی انجام شده است.

وی از حضور گسترده بانوان در مدیریت شهری و نقش مردم در اداره شهر خود نیز به عنوان گامی موثر در توسعه پایتخت جمهوری اسلامی ایران یاد کرد.

شکیل احمد در ادامه گفت: به نظر من کارکرد علما را نباید محدود به یک بعد مذهبی کنیم، بلکه در تمام ابعاد زندگی نقش علما متمایز است.

بر اساس این گزارش، در پایان این دیدار، علمای کشورهای اسلامی از ستاد سمن‌های شورای شهربازدید و ضمن آشنایی با نحوه فعالیت تشکل‌های مردمی، در ضیافت شام رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران شرکت کردند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر