کد خبر: 66958 A

مهدی چمران؛

در جلسه غیر علنی امروز شورای شهر اعضای هیات رئیسه و کمیسیون‌ها دور سوم شورا‌ها شش ماه آتی ابقا شدند / احراز صلاحیت نامزد‌ها در اختیارات ما نیست و مجلس شورای اسلامی مسئولیت این کار را برعهده دارد.

ایلنا:  رئیس شورای شهر تهران، گفت:‌ به صراحت می‌گویم که عملکرد شورا‌ها، شهر و روستا و بازده کارشان از شرکت‌های دولتی فرا‌تر بوده است و این مورد به تایید مردم نیز می‌رسد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی چمران در نشست خبری امروز بااشاره به اینکه شورا‌ها در تغییرات شهر‌ها تاثیرات عمده‌ای داشتند اظهار امیدواری کرد در دور چهارم شورا‌ها بهتر از دوره‌های قبل عمل کنند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۱۰ هزار شورایی در سراسر کشور با بیان اینکه ما شورایی‌ها از عملکردمان رضایت کامل نداریم افزود: تمام تلاش خود را در این دوره کرده‌ایم اما هنوز قانع نشده‌ایم چرا که افق دید شورا‌ها بیش از این است و امیدواریم در دور بعد دولت بیشتر با شورا‌ها همکاری داشته باشد.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در شوراهای روستا‌ها با حداقل امکانات از عملکرد قابل قبولی برخوردارند گفت: شورای روستا بدون بودجه و حتی با صرف هزینه روستای خود را اداره کردند و پاسخگوی مردم نیز بودند. به صراحت می‌گویم که عملکرد شورا‌ها، شهر و روستا و بازده کارشان از شرکت‌های دولتی فرا‌تر بوده است و این مورد به تایید مردم نیز می‌رسد اگرچه انتقاداتی در این خصوص داشتیم.

چمران با اشاره به اینکه شوراهای شهر و روستا دیگر نوپا نیستند گفت: شورا‌ها بعد از کسب تجربیات گذشته آمادگی دارند تا مسئولیت خود را انجام دهند باید مدیریت یکپارچه شهری یا واحد عملیاتی شود باید بگویم که مدیریت یکپارچه شهری در مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز مطالعات مدیریت شهری مطالعه شده است ونتایج وجود یک مدیریت یکپارچه به مجلس ارسال شده است و امیدواریم با اکثریت آرا به تصویب برسد.

رئیس شورای عالی استان با اشاره به همکاری صمیمانه مجلس در تصویب مصوبات شورای عالی استان گفت: شورای اسلامی شهر تهران در دور سوم ۵۴۳ جلسه رسمی داشته است که خروجی آن ۱۶۳۵ مصوبه بود از این تعداد ۸۵۲ مصوبه عادی و عمومی بوده و ۲۹۶ مصوبه باغات داشتیم همچنین ۴۰۸ عنوان نامگذاری برای شهر صورت گرفت که عموما عنوان‌ها به نام شهدا بوده است.

چمران از توفیقات شورای شهر سوم در سال گذشته اجرای طرح تفصیلی شهر تهران عنوان کرد و گفت: بعد از سال ۴۹ تاکنون طرح تفصیلی نداشته‌ایم اما خوشبختانه با ورود شورا و همکاری شهرداری طرح تفصیلی شهر تهران از اول فروردین سال ۹۱ آغاز شد.

وی با اشاره به ارائه گزارش حسابرس از عملکرد مالی شورای شهر و تمامی معاونت‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری تهران این اقدام را در راستای شفاف سازی مالی عنوان و تصریح کرد: شورای شهر تمام تلاش خود را برای توسعه مترو انجام داده است و امیدواریم این مهم در دور بعد نیز ادامه یابد.

وی با بیان اینکه در جلسه غیر علنی امروز شورای شهر اعضای هیات رئیسه و کمیسیون‌ها دور سوم شورا‌ها شش ماه آتی ابقا شدند، گفت: براساس قانون باید انتخابات هیات رئیسه صورت می‌گرفت که این کار امروز انجام و تمامی اعضا براساس مسئولیت‌های گذشته ابقا شده است.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه تلاش کردیم تا تمامی مصوبات و لوایح شورای شهر اجرایی شود تاکید کرد: تنها در مورد نمای ساختمان‌ها مصوبه‌ای در دوره دوم داشتیم که اجرایی نشد این مصوبه بار دیگر در سال گذشته مطرح و تصویب شد و امید داشتیم که از ابتدای امسال اجرایی شود اما متاسفانه علی رغم اینکه قرار بود به صورت سیستم اتوماتیک در شهرداری به اجرا گذاشته شود هنوز اجرا نشده با این حال تذکری دراین زمینه ارائه شده است تا ساماندهی نمای ساختمان‌های شهر تهران اجرا شود.

چمران درباره احراز صلاحیت دور چهارم شورا‌ها و اینکه آیا در زمان بررسی صلاحیت‌ها به این مساله که آیا آن‌ها جزو جریان انحرافی هستند یا خیر توجه می‌کنند گفت: احراز صلاحیت نامزد‌ها در اختیارات ما نیست و مجلس شورای اسلامی مسئولیت این کار را برعهده دارد من نمی‌دانم که آیا این مورد در احراز صلاحیت‌ها لحاظ می‌شود یا نه اما باید براساس قانون صلاحیت‌ها انجام شود.

چمران درباره افزایش تعداد اعضای شورای شهر در دور چهارم نیز گفت: افزایش به صورت کلی بد نیست برای نمونه تهران ۲۲ منطقه دارد و ما به تعداد مناطق نماینده نداشتیم قطعا با افزایش تعداد اعضا برخی مشکلات حل می‌شود از سویی اداره کردن ۳۱ نفر عضو کار آسانی نیست.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: امیدواریم قانونی را که برای شورا‌ها به تصویب رسیده است توسط دولت و رئیس جمهور و وزیر کشور آینده اجرا شود اگر چه این قانون نیاز به اصلاح دارد اما اگر قانون شورا‌ها‌‌ همان گونه که وجود دارد اجرا شود جایگاه شورا‌ها بالا‌تر خواهد شد برای نمونه براساس مصوبات مجلس سالانه باید ۱۰ هزار میلیارد تومان برای حمل و نقل شهری لحاظ شود که هیچ‌گاه این امر محقق نمی‌شود.

چمران درباره ضعف نظارت بر عملکرد مدیریت شهری توسط شورا‌ها نیز گفت: باید دید منظور منتقدان از ضعف مدیریتی چیست اما همین اندازه که حسابرسانی را برای نظارت بر عملکرد شهرداری به خدمت گرفته شده است تا از هر گونه انحراف بودجه جلوگیری شود بیانگر نظارت می‌دانی خوب است البته کتمان نمی‌کنم که گاهی مواردی از دید شورا‌ها پنهان می‌ماند.

وی درباره چرایی کم رنگ بودن اعضای اصلاح طلب در دور سوم شورا‌ها و اینکه به عنوان رئیس کمیسیون حضور ندارند گفت: من نباید چرایی این موضوع را بگویم اما هیچ فرقی میان اعضا از لحاظ جناح بندی سیاسی وجود ندارد تفکر سیاسی شورا‌ها متفاوت است با این حال در مواقع رای گیری فارغ از جناح‌های سیاسی نسبت به موضوع اظهار نظر می‌کردند یکی از موفق‌ترین کمیته‌های شورای شهر کمیته محیط زیست است که بار‌ها در صحن صحبت‌هایی درباره فعالیت‌هایش ارائه داده است.

چمران درپاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا باید افرادی همچون عباس شیبانی که کارایی کمتری دارد بار دیگر در انتخابات شورای شهر شرکت کنند گفت: کاش این سوال به صورت خصوصی مطرح می‌شد به نظر من شیبانی سنبل پاکدستی در شورای شهر است. ممکن است سن ایشان بالا باشد اما آنچه مهم است حضور فعال وی در جلسات شورا زود‌تر از سایر اعضا است. شیبانی در تمام جلسات کمیسیون و شورای عالی استان حضور دارد و حتی یک دقیقه هم تاخیر ندارد.

وی ادامه داد‌: عباس شیبانی به عنوان یک تفکر و اندیشه است و به اعتقاد من برکت شورا و سنبل صداقت است.
چمران درباره چرایی تحقق نیافتن ایجاد سرای قرآن در شهر تهران نیز گفت: ‌زمینی که برای این طرح پیش بینی شده بود به تایید شورا و کار‌شناسان قرار نگرفت و شهرداری تهران نیز طرح جدید به شورا ارائه نداده‌اند تا ما بودجه ان را تصویب کنیم البته به اعتقاد کار‌شناسان قرآن، تهران سرای قرآن کم ندارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر