کد خبر: 68513 A

نشست تخصصی بررسی عملکرد شوراها/5

طرح انتخاب شهردار توسط مردم لوس بازی است/این مردم هستند که انتخاب کننده نهایی انتخابات هستند/ منوریل برای ارتباط بین دو ایستگاه تفریحی مانند دره پونک و فرحزاد مناسب است.

ایلنا: در نشست تخصصی ایلنا كه درباره انتخابات شوراها برگزار شد شركت كنندگان درباره امكان تخلف در انتخابات آتی شوراها پاسخ های متعددی دادند كه جالب و شنیدنی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نخستین نشست نامزدهای انتخابات دوره چهارم شورای شهر تهران با حصور حسن بیادی نایب رئیس کنونی شورای شهر، محسن هاشمی مشاور سابق شهردار تهران و مدیرعامل سابق شرکت متروی تهران، افشین حبیب‌زاده عضو شورای مرکزی خانه کارگر و وحید نوروزی معاون اجرایی سابق سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در خبرگزاری ایلنا برگزار شد.

انتخاب شهردار توسط مردم در شرایط كنونی امكانپذیر نیست

محسن هاشمی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در این نشست مبنی بر اینکه آیا شما موافق هستید شهردار توسط مردم انتخاب شود یا نه گفت: اگر تمامی اختیارات قانونی به شوراها واگذار شود در آن شرایط می توان انتخاب شهردار را به رای مردم واگذار کرد اما به اعتقاد من در شرایط کنونی این امکان میسر نیست.

طرح انتخاب شهردار توسط مردم لوس بازی است

حسن بیادی دیگر میهمان این نشست نیز درباره این مساله گفت: به نظر من مطرح شدن این مساله لوس بازی برخی افراد در مجلس بود که مطرح شد.چرا که هیچ حساب و کتابی برای آن وجود ندارد.

قسم می خورم شوراها سیاسی نشود

در ادامه این نشست مهمانان درباره نگرانی نسبت به سیاسی شدن شوراها اظهار نظر کردند که محسن هاشمی در راس مهمانان صراحتا اعلام کرد: من قسم می خورم در صورت ورودم به دور چهارم شوراها مانع از سیاسی شدن آن شوم.

وحید نوروزی در این باره نیز گفت: کسانی که تخصص و تعهد لازم را دارند و مردم آنها را می شناسند افرادی هستند که اکثریت رای را فارغ از جناح های سیاسی به خود اختصاص می دهند.

افشین حبیب زاده نیز در این باره گفت: مردم به کسانی که در عمل برنامه های خود را اثبات کرده اند رای می دهند فارغ از جناح های سیاسی.

حسن بیادی نیز در این باره گفت: اعتقاد دارم اینکه برای کاندیدا شدن افراد در شوراها، مجلس و ریاست جمهوری تحصیلات را تعیین کرده اند اشتباه محض است چرا که حقوق حقه این مردم از آنها گرفته شده است. ما کسانی را داریم که با وجود داشتن مدرک دیپلم دید بازی دارند و فهم و درک آنها از شهر بسیار بالاتر است.

این مردم هستند که انتخاب کننده نهایی انتخابات هستند

وی ادامه داد: این مردم هستند که انتخاب کننده نهایی انتخابات هستند. زیبایی قانون به این است که از همه مردم بخواهیم در انتخابات مشارکت کنند.فردی که با یک بقچه برای ثبت نام ریاست جمهوری می آید بیانگر زیبا بودن قانون است این یعنی مشارکت مردم اما در نهایت این شورای نگهبان است که تعیین کننده نهایی برای اعلام کاندیداتوری افراد است.

نایب رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه با محدود کردن افراد برای ثبت نام کاندیداهای شورا از طریق مدرک تحصیلی میزان مشارکت مردم کاهش یافته است و استقبال آنچنان نبود تصریح کرد: محدود کردن افراد بر اساس مدرک تحصیلی موجب شد که استقبال کم شود. من حاضرم 10 نفر از روستا و 10 نفر را از نماینده مجلس را کنار هم بگذارم تا ببینید که صرفا داشتن تحصیلات برای خدمت کردن کافی نیست.

وی ادامه داد: این حق مردم است که از هر صنفی از ورزشکار تا هنرمند یا فرد متخصص بتواند برای ثبت نام به شوراها بیاید و این مردم هستند که نمایندگان خود را از میان افراد انتخاب می کنند.

پایان بخش این نشست پاسخ مهمانان به این پرسش بود که در صورت انتخاب نشدن شما آیا به نتیجه نهایی احترام می گذارید و یا می گوید تخلفی صورت گرفته است تقلب که اعضا هر کدام نظر متفاوتی داشتند.

محسن هاشمی گفت: من از کسی جز خدا نمی ترسم اما با این وجود فورا نتیجه انتخابات را قبول می کنم.

وحید نوروزی نیز در این باره گفت: تقلب در انتخابات یعنی چه؟ من معنی آن را نمی فهمم.

حسن بیادی نایب رئیس شورای شهرتهران نیز گفت: تقلب برنامه ای از پیش تعیین شده است و با تخلف معنای بسیاری دارد در واقع تقلب نوعی تهمت است ولی در ارتباط با تخلف می گویم در همه دنیا احتمال تخلف وجود دارد و باید بر اساس قانون با آن برخورد کرد. شاید یک نفر یک عملی را اشتباه کند و البته این از روی خود سری فرد باشد که در نتیجه آن صندوق ابطال می شود.

با مهندسی انتخابات که موجب تغییر نتیجه انتخابات شود مخالف هستم

حبیب زاده نیز در این رابطه گفت: من با مهندسی انتخابات که موجب تغییر نتیجه انتخابات شود مخالف هستم.

وی ادامه داد: اگر تمامی نهادها و ارگان ها وظایف شان را بر مبنای قانونی انجام دهند این شائبه پیش نمی آید و اگر همه ما قانون را بپذیریم قطعا این مشکل پیش نمی آید.

محسن هاشمی در این باره گفت: مطرح کردن مهندسی انتخابات مانند این می ماند که واژه ها را به نوع دیگر ادا کنیم در واقع معنا همان است.

وی ادامه داد: گویا آقای بیادی به دنبال گفتن این است که نظام کنونی به دنبال تقلب یا تخلف در انتخابات نیست بلکه این کارگزاران هستند که با داشتن برنامه ای به دنبال تغییر نتیجه هستند که این کار مورد تایید نظام نیست. از سویی باید برای اثبات این موضوع از ابزارهایی استفاده کرد که در صورت تایید این مساله می توان گفت در انتخابات تقلب یا تخلف صورت گرفته است.

هاشمی ادامه داد: باید علاوه بر رای گیری در شمارش آرا نیز سلامت انتخابات حفظ شود و اگر محرز شد که تخلفی در حوزه انتخاباتی صورت گرفته است باید رای را باطل کند تا شائبه انتخاباتی به وجود آید.

هاشمی برای واضح کردن این مساله گفت: زمانی که شائبه ای در جامعه پیش می آید باید به هر طریقی که شده این شائبه برطرف شود در غیر این صورت شائبه در جامعه باقی می ماند قصه همان قصه منار کج برای مسجد است که معمار از آن پیرزنی که ادعا می کرد منار کج است خواست تا منتظر شود منار راست شود و خود آن شخص تایید کننده آن مساله باشد.

نظام باید مواظب باشد تا با هر گونه شائبه مقابله کند

وی ادامه داد: نظام باید مواظب باشد تا با هر گونه شائبه مقابله کند البته این شائبه ها با زد و خورد قابل حل نیست این مشکل برای خود خانواده آیت الله هاشمی مطرح شد اگر آن زمانی که برخی آمدند و به خانواده و پسران هاشمی تهمت زدند ما وارد کار می شدیم و مانع از شیوع حاشیه ها می شدیم قطعا جو جامعه اینگونه رقم نمی خورد و در این فضا برخی از افراد از موج شایعه استفاده کردند تا بازی خود را انجام دهند.

هاشمی ادامه داد: از این رو از نظام می خواهم از شائبه ایجاد تقلب در انتخابات جلوگیری کند. چرا که اگر این شائبه ایجاد شود دیگر نمی توان مانع آن شد در این شرایط است که مردم قبول می کنند.

محسن هاشمی در ارتباط با اینکه آیا پدرتان برای ریاست جمهوری می آید یا نه گفت: من آمده ام، حاج آقا نمی آیند. آیت الله هاشمی همیشه به دنبال این بوده است که وزنه تعادل در جامعه حفظ شود.

حسن بیادی نایب رئیس شورای شهر تهران در این سوال خبرنگار دیگری درباره منوریل، گفت: منوریل بدون مطالعه طراحی شده بود و به دلیل مسائل مختلف جمع آوری شد به طور مثال ستون های آن اشتباهی زده شده بود البته من معتقدم منوریل وسیله فانتزی است و نمی تواند معضل ما را در حمل و نقل ریلی و انبوه بر حل کند.

منوریل برای ارتباط بین دو ایستگاه تفریحی مانند دره پونک و فرحزاد مناسب است

وی ادامه داد:‌ منوریل برای ارتباط بین دو ایستگاه تفریحی مانند دره پونک و فرحزاد مناسب است که در نهایت دو یا سه کیلومتر طول آن باشد. برای مناطق گردشگری تهران این وسیله مناسب است اما قطعا نمی تواند به عنوان وسیله انبوه بر مورد استفاده قرار گیرد.

وی همچنین درباره چرایی عدم تحقق مدیریت یكپارچه شهری، گفت: اینگونه نیست که تهران بتواند برای کلان شهرها و شهرهای مختلف تصمیم گیر باشد. سوال اینجاست که آیا شهری مثل اردبیل می تواند درآمد مورد نیازدر بخش محیط زیست آموزش و پروش وحمل ونقل را تامین کند یا نه؟

وی ادامه داد: در حالی که در بسیاری از شهرها شهرداری ها به دولت وابسته هستند وحقوق خود را از این طریق تامین می کنند و شورای آنها نیز دارای مشکل است چگونه انتظار داریم که مدیریت یکپارچه شهر را به آنها واگذار کنیم.

نایب رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد: برای دستیابی به مدیریت یکپارچه شهری مجلس و دولت و در کل سیاست کلان نظام باید بسترهای لازم را فراهم کنند.

مقایسه منوریل صادقیه با تونل نیایش و صدر مقایسه عجیب و غریب است

وحید نوروزی درباره مقایسه بین دو پروژه منوریل صادقیه با پروژه تونل نیایش و دوطبقه کردن صدر گفت: مقایسه این پروژه ها مقایسه عجیب و غریب است و سنخیتی بین آنها وجود ندارد تونل نیایش و بزرگراه صدر در راستای طرح جامع حمل و نقل عمومی شهر تهران در حال انجام است که مصوبه شورای شهر نیز دارد بودجه آن نیز از طریق مصوبه شورا تامین می شود.

وی ادامه داد: درباره بحث منوریل از آنجا که کار کارشناسی انجام نشده بود همه به اشتباه بودن آن اذعان داشتند در حالی که کمتر کسی در رابطه با پروژه صدر و نیایش اظهار نظر نادرست می کند چرا که این پروژه به عنوان ستون فقرات حمل و نقل عمومی شهر تهران محسوب می شود.

پروژه صدر ونیایش باعث افتخار تهران است

نوروزی همچنین تصریح کرد: پروژه صدر ونیایش باعث افتخار تهران است اما در مورد منوریل نیز باید بگویم منوریل نیز می تواند به عنوان یک حمل و نقل فانتزی برای کلان شهر تهران مورد استفاده قرار گیرد.

محسن هاشمی نیز در ارتباط با چرایی دستیابی به مدیریت یکپارچه شهری گفت: متاسفانه از ظرفیت موجود شورای عالی استان ها برای دستیابی به مدیریت یکپارچه شهری استفاده نشد برای نمونه هیچ شهری لایحه ای به شورای عالی ارائه نداد تا به صورت قانونی این مساله پیگیری شود.

وی با اشاره به ورود نمایندگان مجلس به بحث بودجه مترو گفت: ما می توانستیم از ظرفیت نمایندگان مجلس همانند بحث مترو در دستیابی به مدیریت یکپارچه شهری استفاده کنیم اما متاسفانه این عمل میسر نشد برای نمونه نمایندگان مجلس موفق شدند سهم 50 درصدی برای ایجاد و توسعه مترو برای شهرها را در دولت به تصویب برسانند.

هاشمی با انتقاد از عملکرد شورای عالی استان در این دوره در زمینه یک پارچه سازی مدیریت شهری گفت: حداقل می توانستیم برای شهرهایی که قدرت اجرای مدیریت یکپارچه داشتند اقداماتی انجام دهیم که متاسفانه این کار صورت نگرفت.

هاشمی درباره منوریل نیز اظهار نظر کرد: باید از تجربه دنیا درباره منوریل استفاده کنیم برای نمونه 200 کیلومتر از مجموع حمل و نقل ریلی دنیا را منوریل به خود اختصاص داده است. منوریل برای ظرفیت کمتر از 15 هزار نفر طراحی شده است و برای ابر شهر تهران که باید ظرفیت بالای 45 هزار نفر را داشته باشد مناسب نیست.

نقدهای بسیاری درباره منوریل قم وجود دارد

وی درباره منوریل قم نیز گفت: نقدهای بسیاری درباره این منوریل وجود دارد و انتقاداتی به آن می شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر