کد خبر: 74737 A

مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران:

ارزیابی صد در صدی از وضعیت سلامت تهرانی ها نداریم چون نظام ثبت اطلاعاتمان در این شهر ناقص است/ارزیابی صد در صدی از وضعیت سلامت تهرانی ها نداریم چون نظام ثبت اطلاعات ما در این شهر ناقص است.

ایلنا: مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران گفت: منطقه 3 نسبت به سایر مناطق 22 گانه وضعیت مطلوب تری را نسبت به شاخص های 65 گانه توسعه وسلامت دارد.

محمد مهدی گلمکانی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در مورد وضعیت سلامت تهرانی ها گفت: ارزیابی صد در صدی از وضعیت سلامت تهرانی ها نداریم چون نظام ثبت اطلاعات ما در این شهر ناقص است.

وی افزود: دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی، وزارت بهداشت هر کدام گوشه ای از این اطلاعات را جمع آوری می کنند اما اینکه خود ما اطلاعات کاملی داشته باشیم،این طورنیست.

مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران به اجرای طرح ابزار سنجش و پاسخگویی عدالت در سلامت اشاره كرد وافزود:‌ شهرداری تهران با همکاری سازمان بهداشت جهانی و مشارکت حدود 60 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه ها در سال 86 این طرح را در تهران آغاز کرد.

وی ادامه داد: در 6 حیطه اقتصادی، اجتماعی، سلامت،‌تغذیه، حکمرانی و زیرساخت های فیزیکی حدود 65 شاخص اندازه گیری کردیم که این شاخص ها را در سال 87 در سطح مناطق 22 گانه و در سال 90 در سطح 374 محله تهران اندزه گیری کردیم که تقریبا وضعیت سلامت تهران را با این شاخص ها توانستیم به دست بیاوریم.

گلمکانی با بیان این که این شاخص ها خیلی کمک کرده تا نقش سلامت شهر را به تفکیک محله داشته باشیم، افزود: به طور مثال منطقه 3 نسبت به سایر مناطق 22 گانه وضعیت مطلوب تری را نسبت به شاخص های 65 گانه توسعه وسلامت دارد.

وی بااشاره به اینكه گرایش خانم ها به استعمال دخانیات در مناطق شمالی چند برابر مناطق جنوبی است، افزود: وضعیت چاقی یا اضافه وزن در بعضی از مناطق جنوبی نسبتا کم تر از شمال شهر است برخلاف این که این موضوع ارتباط زیادی با سواد سلامت و خود مراقبتی دارد.

گلمکانی خاطرنشان کرد: به طوركلی شاخص های سلامت ارتباط مستقیمی با ‌وضع اقتصادی مردم دارد به گونه ای که مناطق نابرخوردارنسبت به مناطق برخوردار از سلامت کمتری برخوردار هستند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر