کد خبر: 80290 A

یك کاندیدای دور چهارم شورای شهر تهران:

در شورای سوم آن گونه که انتظارمی رفت تخصص گرایی وجود نداشت/ سیاسیون می توانند وارد شورای شهر شوند اما اگر قرار باشد اداره شهر را هم سیاسی کنند، مطلوب نیست.

ایلنا: یک کاندیدای دور چهارم شورای شهر تهران گفت: باید شرایط به گونه پیش رود که انتظار سهم خواهی در شورای شهر وجود نداشته باشد که البته این کار سختی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امیر قاسمی در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در ایلنا برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه شورایاری‌ها و شورای محلات از ساختار منسجم و قوی برخوردار نیستند به نظر می‌رسد شورای چهارم باید اهتمام ویژه‌ای نسبت به اصلاح ساختار و اجرایی کردن اصل ۷ قانون اساسی داشته باشد.

قاسمی در ادامه به نقاط قوت و ضعف شورای سوم شهر و روستا اشاره کرد و افزود: شاید یکی از نقاط قوت شورای سوم این بود که دور از هر گونه جنجال و بدون حاشیه بود و در فضای توام با آرامش کار‌ها با همدلی و دوستی انجام می‌شد.

دبیرکل مجمع معتمدین محلات شهرتهران یکی از نقاط ضعف شورای سوم شهر و روستا را عدم تخصص گرایی عنوان کرد و افزود: در شورای سوم آن گونه که انتظارمی رفت تخصص گرایی وجود نداشت.

وی افزود: نقطه ضعف دیگر شورای سوم شهر شاید به تعداد اعضا آن بر می‌گشت که شاید آن تعداد برای اداره شهرکافی باشد که باید اصلاح می‌شد و این امر در شورای چهارم اتفاق افتاد.

به گفته وی حضور ۳۱ نفر در شورای شهر تهران می‌تواند راهبری خوبی برای اداره این شهر داشته باشد.

قاسمی در ادامه در مورد ورود سیاسیون به شورای شهر چهارم اظهار داشت: اگرچه نگرش سیاسی در هر یک از افراد وجود دارد اما اینکه شورا سیاسی اداره شود به سوی یک جریان خاص سوق داده شود صحیح نیست زیرا شورای شهر در اصل یک نهاد اجتماعی، خدماتی و فرهنگی است و تعریفی از سیاست در آن نشده است.

این کاندیدای دور چهارم شورای شهر تهران تصریح کرد: ‌ البته سیاسیون می‌توانند وارد شورای شهر شوند اما اگر قرار باشد اداره شهر را هم سیاسی کنند، خوب نیست.

وی با اشاره به ورود ورزشکاران و هنرپیشگان در شورای شهر نیز گفت: اگرچه حضور آن‌ها در بخش‌های تخصصی مورد نیاز است اما دیگر نباید وضع به گونه‌ای پیش رود که همه کرسی‌ها به ورزشکاران و هنرپیشگان تعلق گیرد.

قاسمی بر ورود بخش خصوصی برای رونق شهر تهران اشاره کرد و افزود: بخش دولتی باید زیرساخت‌ها و اقدامات مربوط به راهبری را انجام دهند نه اینکه در اجرا ورود پیدا کنند بلکه باید با فراهم کردن زمینه‌های احداث ادامه کار را به بخش خصوصی واگذار کند.

قاسمی با اشاره به تحمیل یکسری هزینه‌ها به شهروندان تهرانی به واسطه پایتخت بودن این شهر گفت: به همین دلیل باید بخشی از هزینه‌ها از سوی دولت تامین شود زیرا هجوم جمعیتی به شهر تهران با نیاز به زیرساخت‌ها، بزرگراه‌ها، اتوبان‌ها، خیابان توام است.از همین رو مشارکت دولت دراین زمینه را می‌طلبد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وضعیت حمل و نقل در تهران نسبت به گذشته شرایط بهتری دارد، افزود: هرچقدر هم که این شرایط بهبود یافته باشد اما اگر حمل و نقل به صورت شبکه‌های به هم متصل نباشد با چالش مواجه خواهیم شد.

یک کاندیدای دور چهارم شورای شهر تهران تصریح کرد: بنابراین باید طراحی جامع‌تری نسبت به شبکه‌های حمل و نقل عمومی داشته باشیم و حمل و نقل زیرزمینی و خطوط ریلی را توسعه دهیم.

قاسمی با اشاره به اینکه با وجود شورای غیرسیاسی مشکلی با دولت پیش نمی‌آید، افزود: دولت هم باید مدیریت شهری در تهران را به عنوان نماینده مردم قلمداد کند و برای حل مشکلات دوشادوش با شورا قدم بردارد.

وی در ادامه با اشاره به پراکندگی لیست‌های انتخاباتی شورای شهر گفت: همین موضوع سبب شده است که تخصص‌گرایی درشورای شهر آتی با چالش مواجه شود زیرا با وجود تعدد لیست اگرچه افراد متخصص و کارآمدی هم در آنها وجود دارد اما با این پراکندگی مردم دیگر نمی‌دانند که باید به چه کسی رای بدهند.

قاسمی همچنین با تاکید براینکه نظارت بر شورای شهر و شهرداری تهران باید بیرون از این سیستم‌ها صورت گیرد، افزود: سیستم نظارتی نباید هیچ گونه قرابتی با این نهاد‌ها داشته باشند علاوه برآن باید شرایط به گونه پیش رود که انتظار سهم خواهی درشورای شهر وجود نداشته باشد که البته این کار سختی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر