کد خبر: 8683 A

مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران:

تهران بعد از شهرهای نیویورک، لندن، وین، مادرید و پاریس بیشترین میزان حریق را دارد و از نظر آمار مرگ و میر ناشی از حریق به ازای هر هزار نفر در سال در رتبه بیست و سوم قرار داریم/روزانه پنج هزار تماس با سامانه ۱۲۵ برقرار می‌شود تنها ۱۸۰ تماس صحت دارد و به عملیات منجر می‌شود.

ایلنا: مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: برق و سیستم برق بازار به قدری مشکل دارد که روزی بازار به دلیل این مشکل با فاجعه مواجه می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدرضا خوش زاد در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران به تشریح عملکرد سازمان آتش نشانی پرداخت و با بیان اینکه به دنبال اصلاح ساختار سازمانی آتش نشانی و تبدیل رویکرد مقابله‌ای به رویکرد پیشگیری، مهار و مقابله هستیم، اظهار کرد: در سال ۹۲ تعداد ایستگاه‌های آتش نشانی به ۱۲۰ ایستگاه می رسد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹۵ ایستگاه آتش نشانی فعال است و هفته آینده با افتتاح پنج ایستگاه جدید و یک ایستگاه بازسازی شده، تعداد ایستگاه‌ها به 100 ایستگاه می رسد،  گفت:  تا پایان سال جاری هفت ایستگاه دیگر احداث خواهد شد البته قرارداد ساخت پنج ایستگاه دیگر در دست انجام است و تعداد ایستگاه‌ها تا پایان امسال به ۱۱۲ ایستگاه خواهد رسید. هشت قطعه زمین دیگر توسط شهرداران مناطق در حال تامین است تا ۱۲۰ ایستگاه مورد نیاز در تهران تامین شود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از برنامه‌ریزی برای واردات ۱۲۰ دستگاه خودروی حریق و نجات سنگین و نیمه سنگین خبر داد و گفت: تا کنون ۱۰ دستگاه خودرو به ناوگان آتش نشانی اضافه شده و تا پایان امسال ۱۱۰ دستگاه خودروی دیگر توسط شرکت ایران خودرو دیزل وارد خواهد شد.

وی از راه‌اندازی ناوگان موتورسیکلت در سازمان آتش نشانی خبر داد و افزود: ۱۴۰ دستگاه موتورسیکلت ۲۵۰ و ۷۵۰ سی سی مخصوص امداد و نجات خریداری شده که در سرعت عمل رسیدن به حوادث حریق نقش بسزایی دارد.

به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی ۶۰ درصد حریق‌های رخ داده در تهران کوچک است و مربوط به مواردی همچون سطل زباله، معابر و فضای سبز می‌شود؛ به این ترتیب می‌توان با استفاده از موتورسیکلت و سمند زود‌تر به محل حادثه رسید.

خوش زاد با بیان اینکه تا پایان امسال ۵۹۳ نفر به نیروی انسانی آتش نشانی افزوده می‌شود، گفت: از سال گذشته ۳۳۰ نفر از مجوز جذب آتش نشانی باقی مانده بود که برای جذب آن‌ها اقدام شده و ۳۰ نفر از آن‌ها از نیروهای ستادی با حداقل مدرک کار‌شناسی ارشد خواهند بود.

وی توسعه مجموعه‌های ورزشی برای ارتقای توان عملیاتی آتش نشانان را از دیگر موارد در دستور کار برشمرد و گفت: تجهیز و توسعه مرکز آموزش علمی کاربردی در صالح آباد برای ارتقای سطح علمی آموزشی کارکنان از دیگر مواردی است که در برنامه‌های سازمان گنجانده شده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران با اعلام جذب و آموزش چهار هزار نفر آتش‌نشان داوطلب در سال جاری اعلام کرد: تا پایان امسال مجموع آتش نشانان داوطلب ۱۴ هزار نفر خواهد بود.

به گفته خوشزاد، توزیع رایگان یکصد هزار خاموش کننده نیز در دستور کار امسال قرار دارد که ۱۰ هزار خاموش کننده در روز آتش نشان میان مردم توزیع شد.

خوشزاد در ادامه با بیان اینکه میانگین زمان سفر حریق در سال ۹۰، چهار دقیقه و ۳۸ ثانیه بوده است، اظهار کرد: این میزان نسبت به سال ۸۹ معادل ۱۲ ثانیه کاهش یافته است.

به گفته خوشزاد، زمان رسیدن پرسنل آتش نشانی به محل حوادث نیز در سال ۸۹، پنج دقیقه و ۲۹ ثانیه بوده که در سال ۹۰ به پنجدقیقه و ۱۳ ثانیه کاهش یافته است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران با بیان اینکه روزانه پنج هزار تماس با سامانه ۱۲۵ برقرار می‌شود، گفت: تنها ۱۸۰ تماس صحت دارد و به عملیات منجر می‌شود.

وی در ادامه به تشریح رتبه ایران در مقایسه با ۳۰ کلان شهر مهم دنیا پرداخت و گفت: شهر تهران در میان ۳۰ کلانشهر مهم در رتبه چهارم قرار دارد که وضعیت قابل قبولی است. تهران بعد از شهرهای نیویورک، لندن، وین، مادرید و پاریس بیشترین میزان حریق را دارد و از نظر آمار مرگ و میر ناشی از حریق به ازای هر هزار نفر در سال در رتبه بیست و سوم قرار داریم.

به گفته وی، کل تلفات ناشی از حریق در شش ماهه نخست امسال سه نفر بوده و این در حالی است که در سال گذشته این رقم ۱۲ نفر بوده است.

وی سپس به شرح لوایحی که سازمان آتش نشانی برای بهبود وضعیت نیروی انسانی سازمان در دست تدوین دارد پرداخت و گفت: یکی از این لوایح مربوط به شهدا و جانبازان است، چرا که هنوز هم افرادی که جان خود را در جریان امداد رسانی به شهروندان از دست می‌دهند، شهید محسوب نمی‌شوند.

خوشزاد با بیان اینکه سازمان آتش نشانی ۲۰ شهید و ۱۲۰ جانباز دارد، اظهار کرد: چرا بنیاد شهید تنها شهدای دفاع مقدس را شهید محسوب می‌کند؟ لایحه‌ای در این باره به شورای شهر ارسال شده که در قالب آن قرار است همه امتیازات شهدای دفاع مقدس برای شهدای آتش نشانی هم منظور شود.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهر تهران از تدوین لایحه افزایش عوارض ایمنی خبر داد و گفت: سازمان آتش نشانی باید همواره به روز باشد و بهترین تجهیزات را در اختیار داشته باشد، به همین دلیل در قالب این لایحه پیشنهاد افزایش دو درصدی عوارض ایمنی مطرح شده است.

خوشزاد با بیان اینکه هنوز هم آتش نشانی جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب نمی‌شود، گفت: پرونده مربوط به این موضوع هم اکنون در حوزه معاونت منابع انسانی رییس جمهور باقی مانده و منتظر رسیدگی به آن و ابلاغ سخت و زیان‌آور بودن شغل آتش نشانی هستیم.

وی از تدوین لایحه دستورالعمل گواهی ایمنی برای کلیه ساختمان‌های شهر تهران خبر داد و گفت: در صورت تصویب این لایحه حتی ساختمان‌های زیر پنج طبقه نیز باید گواهی ایمنی دریافت کنند.

خوش زاد به اهمیت بافت‌های فرسوده و ناایمن در تهران اشاره کرد و گفت: بازار تهران با مشکلات جدی برق مواجه است؛ به هم ریختگی برق در بازار تهران ممکن است روزی فاجعه بیافریند و باید قبل از اینکه حوادثی مشابه مسجد ارک رخ دهد شرکت برق فکری به حال این مشکل بکند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر