کد خبر: 91950 A

وجود طرح تفصیلی باعث شده تا ساخت و ساز‌ها درارتفاع ممنوع شود و مهمتر از آن اکنون یک سند روی میز داریم که بتوانیم درخصوص نقاط قوت و ضعف آن صحبت کنیم.

ایلنا: اعضای منتخب دوره چهارم شورای اسلامی شهرتهران، عصر سه شنبه یکم مردادماه جهت آشنایی بیشتر با طرح تفصیلی شهر تهران نشستی با معاونت شهرسازی شهرداری تهران در مرکز رصد خانه شهرتهران برگزار کردند.

به گزارش ایلنا، "علیرضا جاوید"، معاون شهرسازی شهرداری تهران در این نشست به تشریح مراحل طراحی، تدوین، تصویب و تدقیق طرح جامع و تفصیلی شهر تهران توسط مهندس مشاور، شهرداری تهران، اعضای شورای شهر تهران و کمیسیون عالی معماری و شهرسازی پرداخت.

وی همچنین با تشریح ساختار و وظایف معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران تصریح کرد: اکنون با تلاش مدیریت شهری نحوه صدور پروانه ساختمانی به صورت سیستمی شده و اطلاعات طرح تفصیلی در سایت شهرداری در دسترسی همگان است که این از دستاورد‌های مهم سیستمی شدن صدور پروانه می‌باشد.

به گفته جاوید یکی از دلایل پیشرفت و توسعه شهر تهران در سالهای اخیر وجود طرح بالادستی جامع و تفصیلی بوده است

در ادامه اسماعیل دوستی عضو منتخب شورای شهرتهران با طرح این سوال که اجرای طرح‌های جامع در کلانشهر‌ها و بویژه تهران نیاز به پول و اعتبار دارد، گفت: مشاور طرح چه برنامه‌ای برای اقتصاد شهر تهران در نظر گرفته است تا بتوان طرح جامع را اجرایی کرد؟

وی خاطر نشان کرد: آیا قراراست برای اجرای این طرح با پول مردم طرح را اجرا کنیم که در این صورت زحمات و فکر چندین ساله شما در طراحی و تدوین طرح جامع وتفصیلی به هدر رفته است.

وی همچنین افزود: مشاور طرح برای جلوگیری از حوزه نفوذ جمعیت در غرب و شرق شهر تهران چه تدبیری اندیشیده است؟ چرا که این حوزه نفوذ آسایش مدیریت شهری را گرفته است.

دوستی در ادامه با اشاره به وجود برخی ساخت وسازهای غیر اصولی درکنار نمادهای شهری گفت: مشاور طرح جامع به عنوان هادی شهر تهران با این گونه مجوز‌ها چگونه برخورد می‌کند؟

شایان ذکر است دوستی بااشاره به کمبود وقت ومصادف شدن با زمان افطار از جاوید خواست تا پاسخ سوالات را پس از این به صورت اختصاصی ارائه دهد.

شفیق مشاور مادر طرح جامع و تفصیلی در دفاع از طرح با اشاره به خطوط محدوده کننده ساخت و ساز در ارتفاع ۱۴۰۰، ۱۶۰۰ و ۱۸۰۰ متر گفت: وجود این سند باعث شده است تا ساخت و ساز‌ها درارتفاع ممنوع شود و مهمتراز آن اکنون یک سند روی میز داریم که بتوانیم درخصوص نقاط قوت و ضعف آن صحبت کنیم.

احمد دنیا مالی دیگر عضو منتخب شورای شهرتهران نیز در خصوص جمعیت پذیری منطقه ۲۲ شهرداری تهران سوال کرد و گفت: طبق طرح تفصیلی مستقل این منطقه قرار بود جمیعت آن منطقه۴۰۰ هزار نفر باشد اما اکنون با ساخت و سازهای زیاد و بلند مرتبه سازی جمعیت آن منطقه به یک میلیون و نیم می‌رسد آیا این مطابق طرح جامع و تفصیلی شهر می‌باشد؟

علیرضا جاوید معاون شهرسازی شهرداری تهران در پاسخ به این سوال تصریح کرد: منطقه ۲۲ شهرداری تنها منطقه‌ای بود که قبل از طرح تفصیلی شهر تهران دارای طرح تفصیلی مستقل بود اما به دلیل اختلافات راهبردی آن طرح مستقل با طرح جدید مقرر شد مقداری بارگذاری آن منطقه بیشتر شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر