کد خبر: 91980 A

دیابی کوهنوردان از طریق دستگاه ردیاب ماهواره‌‌ای، جی پی اس، ممکن نبود / گروه‌های امداد در تلاش هستند تا از طریق دیگر وسایل ارتباطی کوهنوردان را پیدا کنند.

ایلنا:‌ عملیات گسترده جستجو و تلاش برای یافتن سه کوهنورد ایرانی که برای فتح قله برود پیک در بخش هیمالیای پاکستان به این منطقه رفته بودند همچنان ادامه دارد و تاکنون هیچ اثری از آنان یافت نشده است.

به گزارش ایلنا، این کوهنوردان ایرانی در راه بازگشت از قله ۸۰۴۷ متری برودپیک با خارج شدن ازمسیر مقرر، گم شده‌اند.

آیدین بزرگی، پویا کیوانی و مجتبی جراحی (آتش نشان تهرانی) سه کوهنورد مفقود شده هستند که روز سه شنبه ۲۵ تیر موفق شدند قله برودپیک را فتح کنند. رامین شجاعی، سرپرست تیم پنج نفره «آرش» و افشین سعیدی، دو عضو دیگر این تیم هستند که موفق شدند تا حدود ارتفاع ۷۳۰۰ متری صعود کنند.

در حال حاضر رامین شجاعی و افشین سعیدی در کمپ اصلی مستقرند و آقای شجاعی پیگیری کننده اصلی جستجو و امداد برای ۳ عضو گم شده در منطقه است.

پرویز روحانی از ستاد پیگیری وضعیت تیم برودپیک گفت که آخرین تماس با آیدین بزرگی در ساعت ۱۵: ۳۰ روز شنبه ۲۹ تیرانجام شده که به علت کیفیت بد تماس صحبت‌های این کوهنورد مفهوم نبوده است.

او در ادامه با اشاره به اینکه ردیابی کوهنوردان از طریق دستگاه ردیاب ماهواره‌‌ای، جی پی اس، ممکن نبوده ادامه داد که گروه‌های امداد در تلاش هستندتا از طریق دیگر وسایل ارتباطی کوهنوردان را پیدا کنند.

به گفته روحانی، در حال حاضر یک تیم از کوهنوردان سوئیسی تا کمپ دو برای جستجوی کوهنوردان ایرانی رفته‌اند و مسئولان باشگاه آرش در تلاشندتا از دیگر تیم‌های مستقر در محل برای عملیات امداد کمک بگیرند. آقای روحانی، طوفان شدید و وضعیت نامناسب جوی را دلیل اصلی گم کردن مسیرعنوان کرد و گفت: «از آنجا که کوهنوردان دو شب را در ارتفاع ۸۰۰۰ متری خوابیده‌اند، خستگی و پایین آمدن توان جسمی، می‌‎تواند دلیل دیگر گم کردن راه باشد.»

تیم پنج نفره آرش مسیر جدیدی را برای رسیدن به قله برودپیک اتنخاب کرد که مسیر «ایران» نام گرفته است.

فدراسیون پاکستان اعلام کرد: جستجو‌ها را ادامه می‌دهیم

رئیس فدراسیون کوهنوردی پاکستان نیز صبح امروز چهارشنبه اعلام کرده عملیات جستجو جهت پیدا کردن ۳ کوهنورد ایرانی گرفتار شده دربرود پیک بعد از مساعد بودن هوا، از سر خواهیم گرفت.

تا به این لحظه، از موقعیت این کوهنوردان هیچ ردی پیدا نشده و تلاش گسترده برای یافتن آنان همچنان توسط اکیپ‌های جستجوی ایرانی و خارجی از طریق هوا و زمین ادامه دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر