کد خبر: 12918 A

معاون میراث فرهنگی در گفتگو با ایلنا:

جداسازی کاشی‌های طبله کردن به صورت موقت، زدودن ملات گچ فرسوده پشت کاشی‌ها و بند آجر، نصب کاشی‌های نره و بند کشی آجر‌ها با ملات گچ مسلح و تعویض برخی قطعات کاشی از اقدامات انجام شده است.

ایلنا - یزد: معاون میراث فرهنگی از اتمام مرمت کاشی کاری گنبد و پیشرفت ۸۰ درصد مرمت بدنه هشتی و کف گنبد خانه مسجدجامع کبیر یزد خبر داد.

به گزارش ایلنا از یزد، سامان کارگر در گفتگو با ایلنا با اعلام این خبر گفت: عملیات مرمت مسجد جامع از سال جاری توسط پیمانکار آغاز گردید.

وی در اینباره گفت: جداسازی کاشی‌های طبله کردن به صورت موقت، زدودن ملات گچ فرسوده پشت کاشی‌ها و بند آجر، نصب کاشی‌های نره و بند کشی آجر‌ها با ملات گچ مسلح و تعویض برخی قطعات کاشی از اقدامات انجام شده است.

کارگر اضافه کرد: مرمت و استحکام بخشی از کاشی‌های سر در ضلع شرقی و بدنه دهلیز شرقی مسجد، جداسازی و زدودن ملات سیمان اجرا شده در کف ایوان و گنبد خانه واجرای سنگ مرمر در کف از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

وی در خصوص مرمت سر در مسجد گفت: فرسودگی ملات پشت کاشی، ریزش کتیبه‌ها و کاشی‌های معرق و نیز طبله کردن کاشی‌ها از جمله آسیب‌های سر در می‌باشد که با اقداماتی از قبیل مستند نگاری کاشی‌های معرق، زدودن ملات گچ فرسوده پشت کاشی‌ها و زیر سازی بدنه، نصب مجدد کاشی‌ها، استحکام بخشی کاشی‌ها، تثبیت و استحکام بخشی لعاب‌های ترک خورده نسبت به رفع آن اقدام شد.

کارگر در خصوص اعتبارات تخصیص یافته گفت: پروژه مرمت گنبد، سردر، بدنه هشتی، تعویض سنگ کف گنبد خانه و ایوان با اعتباری بالغ بر سه میلیارد و پانصد میلیون ریال به اتمام می‌رسد.

گفتنی است عملیات مرمت از سال گذشته و با مرمت مناره‌ها آغاز شده بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر