کد خبر: 37038 A

تاریخ بنای مسجد سفید مراغه با توجه به کتیبه سنگی مرمری بالای درب ورودی مسجد متعلق به دوره شاه طهماسب صفوی است.

ایلنا- تبریز: رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی از اتمام ۸۰ درصد عملیات مرمتی مسجد سفید شهرستان مراغه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا تراب محمدی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: با اتمام بخش عمده‌ای از مرمت این مسجد، جزئیات و اقدامات پایانی بازسازی باقی مانده است.

وی با اشاره به مرمت‌های صورت گرفته در مسجد سفید خاطرنشان کرد: تخریب بخش‌های الحاقی، ساخت فضای کفش کنی، سرویس‌های بهداشتی و آبدارخانه، همسطح سازی و حذف شمع‌های بتنی، خاکبرداری بخش داخلی مسجد، بندکشی، ترمیم آجرهای فرسوده، نماکاری و بازسازی ورودی از جمله اقدامات مرمتی صورت گرفته در این مسجد به شمار می‌رود.

محمدی یادآور شد: سفیدکاری داخل مسجد، مرمت دو ستون چوبی و تعویض در و پنجره‌ها دیگر اقدامات مرمتی در حال اجرا در مسجد سفید مراغه به شمار می‌رود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، اعتبار اختصاص یافته برای مرمت این مسجد را بالغ بر ۶۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و گفت: تاریخ بنای مسجد سفید مراغه با توجه به کتیبه سنگی مرمری بالای درب ورودی مسجد متعلق به دوره شاه طهماسب صفوی است.

محمدی مسجد سفید مراغه را از نظر معماری یکی از زیبا‌ترین مساجد تاریخی مراغه و آذربایجان شرقی عنوان کرد و گفت: این مسجد بصورت سقف چوبی و با دیوارهای خشتی بنا شده که سقف آن با طرح‌های گل و بوته تزئین شده است.

وی با بیان اینکه نمای مسجد سفید مراغه با آجر و به سبک حصیری تزئین یافته است، گفت: وجود سه کتیبه سنگی، استفاده از رنگهای طبیعی در رنگ آمیزی تزئینات و داشتن سه ستون چوبی مقرنس کاری شده از ویژگیهای این مسجد تاریخی است.

مهندس تراب محمدی با اشاره به تزئینات به کار رفته در این بنا اظهار داشت: سرستون‌ها و شاه تیر‌ها، تیر‌ها و پرده‌های چوبی این مسجد همگی دارای انواع طرح‌های اسلیمی و ختایی با آبرنگ هستند.

محمدی وسعت مسجد سفید مراغه را ۱۰۰ متر مربع اعلام کرد و یادآور شد: این بنا به شماره ۹۱۸۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر