کد خبر: 37222 A

رئیس سازمان محیط زیست خبر داد؛

همچنین سرانه مصرف پسماند‌ها در ایران ۸۰۰ کیلوگرم است در حالیکه استاندارد جهانی ۲۹۲ کیلوگرم در سال است. این آمار نشان می‌دهند که ما در استفاده از منابع طبیعی و مدیریت زیست محیطی خود درست عمل نکرده‌ایم.

ایلنا: رییس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: تاسیسات سرمایشی و گرمایشی واحدهای مسکونی، تجاری و اداری تاثیر زیادی در آلودگی هوا دارند از این رو استاندارد سازی آن‌ها از شنبه در تهران آغاز می‌شود و تا پایان سال آینده ادامه دارد.

به گزارش ایلنا، محمد جواد محمدی زاده روز دوشنبه در همایش صنعت سبز افزود: حدود دو میلیون واحد تاسیسات گرمایشی و سرمایشی در تهران وجود دارد که استاندارد سازی آن‌ها با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم داشتن هوای پاک تاکید کرد: کار تحقیقاتی استاندارد سازی خودرو‌ها از یورو دو به یورو چهار اجرا شده و برای تولید انبوه آماده است؛ خودرو سازان باید بدانند که خودروهای فاقد استاندارد یورو چهار از ابتدای سال ۹۲ شماره گذاری نمی‌شوند.

معاون رییس جمهور ادامه داد: تاکنون یک میلیون و سیصد هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده که حدود ۸۵۰ هزار خودرو مربوط به این دولت است اما هنوز بیش از یک میلیون خودروی فرسوده در کشور وجود دارد.

محمدی‌زاده در ادامه به سرانه مصرف انرژی در کشور اشاره کرد و گفت: سرانه مصرف ما در حوزه برق دو هزار و ۹۰۰ کیلو ولت است در حالیکه استاندارد جهانی آن ۹۰۰ کیلو ولت است.

وی افزود: همچنین سرانه مصرف آب در کشور ۲۵۰ لیتر در روز است که استاندارد جهانی آن ۱۵۰ لیتر است.

محمدی‌زاده در ادامه به مصرف سرانه بنزین در کشور اشاره کرد و گفت: متوسط مصرف روزانه بنزین در کشور ما ۸ /۱۰ لیتر در هر خودرو است که استاندارد جهانی آن چهار لیتر است.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست افزود: همچنین هزار و ۷۰۰ متر مکعب سرانه مصرف گاز طبیعی در کشور است که استاندارد جهانی آن عدد ۹۰۰ را نشان می‌دهد و در واقع ایران سومین مصرف کننده گاز در جهان است در حالی که یک درصد جمعیت جهان را داراست.

محمدی‌زاده ادامه داد: همچنین سرانه مصرف پسماند‌ها در ایران ۸۰۰ کیلوگرم است در حالیکه استاندارد جهانی ۲۹۲ کیلوگرم در سال است. این آمار نشان می‌دهند که ما در استفاده از منابع طبیعی و مدیریت زیست محیطی خود درست عمل نکرده‌ایم.

وی تاکید کرد: باید راهکارهای اصلاح بهبود مصرف انرژی در کشور اتخاذ شود و دستگاه‌های مرتبط از تجربیات جهانی در این راستا استفاده کنند.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست اظهار داشت: خوشبختانه اقدامات خوبی در تمام حوزه‌های صنعت، کشاورزی، نیرو و دریایی آغاز شده که باید با سرعت و شتاب بیشتری پیش روند.

محمدی‌زاده گفت: در سال ۸۷ سه هزار و ۶۸۲ صنعت آلاینده در کشور وجود داشت که این عدد در سال ۸۸ به سه هزار ۸۴۳ صنعت رسید و در سال ۸۹ تا چهار هزار و ۱۵۷ صنعت افزایش یافت اما از سال ۹۰ با توجه به اقداماتی که در زمینه کاهش صنایع آلاینده در سازمان محیط زیست انجام گرفت این عدد به دو هزار و ۹۷۶ واحد رسید.

وی ادامه داد: در سال ۹۱ همچنان این روند ادامه دارد که امیدواریم تا پایان برنامه پنجم تمام صنایع آلاینده به صنایع پاک تبدیل شوند.

محمدی‌زاده گفت: همچنین انتظار داریم ضوابط استقرار در خصوص صنایع مد نظر قرار گیرد در غیر این صورت مجوز استقرار به صنایع داده نمی‌شود.

وی تاکید کرد: رعایت اصول آمایش سرزمین و در نظر گرفتن موقعیت طبیعی منطقه‌ای که قرار است صنعتی در آن مستقر شود باید مد نظر قرار گیرد.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ادامه داد: در بندهای ۱۸۴، ۱۸۷، ۱۸۹، ۱۹۰، ۱۹۱، ۱۹۲ و ۱۹۳ قانون برنامه پنجم به حفظ و حراست از محیط زیست تاکید شده از این رو از نظر قانونی بستر مناسبی ایجاد شده است.

محمدی‌زاده تاکید کرد: پیاده سازی نظام‌های مدیریتی زیست محیطی باید به عنوان راهبرد اساسی پیش روی مسئولان قرار گیرد تا شاهد محیط زیستی سالم در حال و آینده باشیم.

هفته هوای پاک از ۲۴ تا ۲۹ دی ماه با اجرای برنامه‌های متنوعی ادامه دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر