کد خبر: 45904 A

سرپرست پژوهشگاه باستانی‌شناسی در جمع خبرنگاران:

پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با شناخت این موضوع، به برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش باستان‌شناسی تحلیلی حوزه تمدنی هلیل رود تا جیرفت پرداخته است.

ایلنا: سرپرست پژوهشگاه باستانی‌شناسی سازمان میراث فرهنگی گفت: با توجه به اهمیت منطقه هلیل رود، برای جلوگیری از غارت و چپاول اشیاء بی‌بدیل تاریخی این حوزه تمدنی، سازمان از یک سو اقدام به کنترل خروج اشیاء و از سوی دیگر برنامه ریزی برای کاوش‌های این منطقه کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی در جمع خبرنگاران گفت: حد فاصل سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۷۸ درپی طغیان مکرر رودخانه هلیل رود جیرفت در بخش‌هایی از گورستان‌های حاشیه این منطقه، پرده از وجود فرهنگ و تمدن بسیار غنی در حاشیه هلیل رود، از جیرفت تا جازموریان در محدوده‌ای بطول حدود ۴۰۰ و پهنای میانگین ۳۰کیلومتر برداشته شد.

سرپرست پژوهشگاه باستانی‌شناسی سازمان میراث فرهنگی افزود: این تمدن بدون تردید، در هزاره سوم پیش از میلاد، همگام و همسان با تمدن‌های غنی میاندوران و عیلام، نقش موثری در تکوین و توسعه جوامع شهرنشینی در آسیای جنوب غربی بر جای نهاده و غنای کمی و کیفی آثار باستانی و اهمیت آثار مزبور از منظر تاریخی، هنری، صنعتی و فناوری بی‌نظیر است.

وی گفت: با توجه به اهمیت موضوع و برای جلوگیری از غارت و چپاول اشیاء بی‌بدیل تاریخی این حوزه تمدنی، سازمان میراث فرهنگی از یک سو اقدام به کنترل خروج اشیاء و از سوی دیگر برنامه ریزی برای کاوش‌های این منطقه کرد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی اضافه کرد: ابتدا گروهی به سرپرستی خانم حمیده چوبک برای اجرای پژوهش‌های علمی باستان‌شناختی به منطقه اعزام شد و به دنبال آن آقای دکتر یوسف مجیدزاده در راس هیأتی برای اجرای طرح کاوش‌های فراگیر در حاشیه هلیل رود جیرفت به منطقه اعزام شدند.

محمدی افزود: نتایج حاصل از کاوش‌های انجام شده در محوطه‌های استقراری و گورستانی منطقه، مبین فرهنگ و تمدن درخشان هزاره قبل از میلاد و ورود به مرحله شهر نشینی و تولید فناوری‌های فلزگری و ساخت ظروف مختلف و صدور آن‌ها به مناطق مختلفی چون مصر، هند، آسیای مرکزی و جنوب خلیج فارس است.

سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی افزود: از نتایج دیگر این پژوهش‌های باستان‌شناختی، به چالش کشیدن نظریه‌های پیشین در ارتباط با سرآغاز تمدن به مفهوم شهرنشینی و ابداع و کاربرد و گسترش نگارش در دوره موسوم به آغاز نگارش و شهرنشینی در آسیای جنوب غربی است.

محمدی تصریح کرد: در این حوزه حدود ۹ موسسه و ۱۰ تیم بین المللی از کشورهای امریکا، ایتالیا و فرانسه به پژوهش پرداخته و تیم‌های ایرانی مختلفی نیز پژوهش‌های علمی در این حوزه انجام داده‌اند.

وی اضافه کرد: پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با شناخت این موضوع، به برنامه ریزی برای برگزاری همایش باستان‌شناسی تحلیلی حوزه تمدنی هلیل رود تا جیرفت پرداخته است.

سرپرست پژوهشگاه باستانی‌شناسی سازمان میراث فرهنگی افزود: مراحل اجرایی و زمان بندی کار در پژوهشگاه آماده شده و دبیرخانه همایش و معرفی دبیران علمی و اجرایی نیز انجام شده است.

وی گفت: اهداف و محورهای پیشنهادی همایش تبیین شده و با توجه به اینکه میراث فرهنگی استان کرمان میزبان برگزاری این همایش است به محض اعلام آمادگی آن‌ها پژوهشگاه آماده برگزاری همایش است.

سازمان میراث فرهنگی پژوهشگاه سازمان میراث هلیل رود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر