کد خبر: 53337 A

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران:

خرید و فروش این گونه‌ها در ایام عید غیر قانونی است و ما با فروشندگان برخورد می‌کنیم و در سال گذشته دو هزار گونه نظیر سنجاب، مار آبی، لاک پشت، خارپشت و همچنین برخی گونه‌های وارداتی مانند یوگوآنا کشف و ضبط کردیم و با فروشنگان نیز برابر قانون برخورد شد.

ایلنا: اسماعیل میرانزاده فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: مجوزی برای خرید و فروش جانورانی که خطر انقراض آن‌ها را تهدید می‌کند صادر نمی‌شود و عرضه مار آبی، لاک پشت و سمندر در ایام نوروز در کنار خیابان غیر قانونی است.

فرمانده یگان محیط زیست استان تهران در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به رواج خرید و فروش جانوران غیر اهلی در ایام نوروز اظهار داشت: هر گونه حیوان وحشی که بدون مجوز از سازمان محیط زیست عرضه شود تخلف است و بر اساس قوانین با آن برخورد خواهد شد.

وی افزود: قانون به صراحت می‌گوید که خرید و فروش حیوانات وحشی و حتی اعضای بدن آن‌ها باید با مجوز و نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست باشد و در غیر این صورت خرید و فروش حیوانات غیر اهلی که تحت حاکمیت دولت هستند و انفال محسوب می‌شوند بدون مجوز ممنوع است.

وی در ارتباط با شیوع خرید و فروش گونه‌های غیر اهلی نظیر مار و سمندر آتشین و لاک پشت در ایام نزدیک به عید اظهار داشت: خرید و فروش این گونه‌ها در ایام نزدیک به عید غیر قانونی است و ما با فروشندگان برخورد می‌کنیم و در سال گذشته دو هزار گونه نظیر سنجاب، مار آبی، لاک پشت، خارپشت و همچنین برخی گونه‌های وارداتی مانند ایگوآنا کشف و ضبط کردیم و با فروشنگان نیز برابر قانون برخورد شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: گونه‌های کشف شده با نظر کار‌شناسان‌‌ رها سازی شد و برخی از آن‌ها که توان زندگی در طبیعت را نداشتند به مراکز مجاز تحویل دادیم.

وی افزود: با توجه به اطلاع رسانی‌های انجام شده خوشبختانه میزان خرید و فروش این حیوانات کم شده است و مردم نیز کمتر به خرید اینجانوران تمایل نشان می‌دهند.

وی تصریح کرد: گشت‌های ما در طول سال برای کنترل این مسئله وجود دارد اما در ایام نوروز میزان گشت‌ها افزایش خواهد یافت تا با خرید و فروش این حیوانات بر خورد شود.

میرانزاده با اشاره به این مطلب که نگهداری برخی جانوران باعث شیوع بیماری می‌شوند تاکید کرد: به هرحال حیوانات ناقل برخی ویروس‌ها هستند و احتمال سرایت نیز هست و بهترین شیوه این است که اگر فردی توان نگهداری یک حیوان را ندارد اساسا به سمت خرید آن نرود و برای یک جانور هم زندگی در محیط بسته عذاب آور است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران اضافه کرد: برخی در آپارتمان ۵۰ متری می‌خواهند روباه نگهداری کنند که به هیچ وجه کار منطقی و درستی نیست و لازم است افراد از چنین کاری خودداری کنند.

وی گفت: در ایام عید فروش ماهی قرمز و انواع دیگر ماهی رواج می‌یابد که متاسفانه روش فروش آن در سطح شهر هم غیر بهداشتی است و هم غیر اصولی.

میرانزاده گفت: باید نگاه دقیقی به این موضوع داشته باشیم و ببینیم که واقعا چه توجیهی دارد که ماهی از طبیعت جدا شود و در یک ظرف در کوچک نگهداری شود و بعد هم عمر کوتاهی داشته باشد؛ این سنت نادرستی است چرا که حق طبیعی این جانوران زندگی در شرایط آزاد در طبیعت است.

وی در ادامه گفت: اخیرا در گشتی که داشتیم صد لاک پشت را کشف و ضبط کردیم و با خاطیان نیز برخورد قانونی شد.

میرانزاده با بیان این مطلب که برخی متخلفان به مراجع قضایی معرفی می‌شوند گفت: ما ضمن ضبط حیوانات و نوع کشفیات با متخلفین برخورد می‌کنیم و اگر فردی جرمش کیفری باشد به مراجع قضایی معرفی می‌شوند و در غیر این صورت با توجه مصوبات شورای عالی قضایی جرایم اعمال می‌شود.

وی در ارتباط با کسانی که درخواست فعالیت قانونی برای خرید و فروش جانوران غیر اهلی دارند افزود: تعدادی مجوز برای این منظور صادر کردیم و به صورت قانونمند برخی از افراد در حال فعالیت هستند.

وی در پایان گفت: قطعا هیچ مجوزی برای خرید و فروش جانورانی که خطر انقراض آن‌ها را تهدید می‌کند صادر نمی‌شود و  عرضه مار آبی، لاک پشت و سمندر در ایام نوروز در کنار خیابان غیر قانونی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر